Zimowe ozdoby z papieru — DIY dla dzieci

Papier jest bardzo wdzięcznym materiałem kreatywnym. Jest tani, łatwo dostępny, a form jego wykorzystania jest bardzo dużo. W tym artykule pokażemy jak zrobić śnieżynki z papieru i inne ozdoby z papieru na ścianę lub do powieszenia.

Jak w prosty sposób wykonać ozdoby z papieru w zimowym klimacie?

Zima na horyzoncie, przedstawiamy więc bardzo łatwe i przyjemne w wykonaniu dekoracje z origami. Na ozdoby z papieru wybraliśmy te, których przygotowanie nie jest zbyt skomplikowane, a jednocześnie pięknie ozdobi pokój podczas wspomnianej pory roku i dostarczy dzieciom wiele radości z patrzenia na nie. 

Jak zachęcić dziecko do zabawy w składanie papieru?

Ważne, by poziom trudności dopasować do wieku dziecka — w przeciwnym razie możemy zrazić je do tej formy wspólnego spędzania czasu. Adekwatnie dobrane zadania i podążanie za maluchem z pewnością zachęci je do wspólnej zabawy. Warto również dawać dzieciom możliwość wyboru. Przykładowo pozwalać decydować o sposobie nacięcia kartki lub o jej kolorze. Absolutnie nie należy też dziecka krytykować, jeżeli nie uda mu się zrealizować danego etapu pracy. Najlepiej wykonywać je krok po kroku przed małym artystą i prosić go o powtórzenie naszych ruchów. Im młodsze dziecko, tym więcej uwagi należy mu poświęcić, gdyż prace typowo manualne mogą stanowić wyzwanie nawet dla bystrych przedszkolaków. Uczeń podstawówki spokojnie powinien poradzić sobie z przedstawionymi przez nas pomysłami na zimowe origami i wykonać je samodzielnie.

Śnieżynki z papieru

W Internecie można znaleźć mnóstwo sposobów na wykonanie płatków śniegu z papieru. Jednak większość wzorów jest skomplikowanych i mogą stanowić nie lada wyzwanie nawet dla dorosłego. My jesteśmy totalnymi laikami, jeśli chodzi o origami, więc gwarantujemy, że przedstawione przez nas dekoracje z łatwością – oczywiście przy wsparciu dorosłego – wykona nawet przedszkolak. 

Z kartki papieru wycinamy kwadrat – wystarczy złożyć kartkę A4 wzdłuż krótszego boku na pół (powstaje trójkąt) i odciąć wystający prostokątny kawałek. 

Tak przygotowaną kartkę w kształcie kwadratu składamy dwa razy na pół tak, aby powstał mniejszy trójkąt. Teraz zabieramy się za wycinanie wzorków wokół każdego boku naszej figury – mogą to być kółka, serduszka, kwadraty, paseczki. Najlepiej jest dać dzieciom dowolność w tworzeniu wypustek. Warto zaokrąglić kąty ostre przy podstawie trójkąta.

Młodsze dzieci mogą wymagać nieco wsparcia przy wycinaniu. Dla nas to była dobra okazja, aby pokazać młodszemu synowi kilka nowych możliwości pracy z papierem.

Następnie wystarczy rozłożyć składającą się  z 4 warstw kartkę i śnieżynka gotowa. Efekt za każdym razem zaskakuje!

Dzieciom bardzo podoba się fakt, że każda śnieżynka wygląda inaczej. Wszystkie przygotowane dekoracje przyklejamy za pomocą taśmy dwustronnej np. do okna. Stanowią naprawdę śliczną dekorację pokoju. Śnieżynki z papieru mogą przyozdobić okna lub mebelki w pokoju dziecięcym.

Składana gwiazdka z papieru

Ta gwiazdka wygląda bardzo efektownie i tworzy się ją dość sprawnie, choć wymaga przygotowania 4 elementów, z których się ją tworzy. Najlepiej prezentuje się stworzona z dwóch kolorów — wtedy do 1 gwiazdki przygotowujemy po 2 ramiona z tego samego papieru.

Tutaj również podstawę stanowi kartka w kształcie kwadratu – wycinamy ją z formatu A4, jak w przypadku śnieżynek. Kwadrat składamy 2 razy na pół, powstaje równoramienny trójkąt. 

Tak przygotowaną kartkę składamy w sposób przedstawiony na poniższym zdjęciu (jedno ramię zginamy do podstawy trójkąta):

To samo robimy z drugim bokiem trójkąta, te zgięcia papieru ułatwią nam złożenie ramienia.

Na końcu trójkąt składamy na pół, łącząc ze sobą jego oba ramiona:

Ramię naszej gwiazdy powstanie, gdy złożymy do środka wewnętrzną część trójkąta. Przedstawia to poniższe zdjęcie:

Przygotowujemy jeszcze 3 ramiona w sposób opisany powyżej. Następnie, przeplatamy je ze sobą w takiej konfiguracji:

Nasza gwiazda wygląda w następujący sposób:

Tak przygotowana ozdoba będzie pięknie uzupełniała zimową dekorację naszego pokoju.

Girlanda z rozetami z papieru

Rozety z papieru to wyjątkowo prosta do wykonania dekoracja, która daje bardzo ciekawy i przyciągający uwagę ozdobny efekt. Wystarczy przygotować:

  • kilka kartek papieru w różnych kolorach
  • dwustronną taśmę
  • cienki sznurek
  • nożyczki

Z jednej kartki A4 przygotujemy jedną rozetę. Arkusz papieru przecinamy na pół. Z każdej części składamy harmonijkę.

Harmonijkę składamy na pół i sklejamy jej dwie wewnętrzne krawędzie za pomocą taśmy dwustronnej. W ten sposób powstaje wachlarz.

To samo robimy z drugą harmonijką. Oba wachlarze sklejamy ze sobą również za pomocą wąskich pasków taśmy dwustronnej.

W ten sposób powstaje rozeta.

Wystarczy jeszcze przez środek dekoracji przeciągnąć i zawiązać sznurek, którym przywiążemy ozdobę do głównego sznurka girlandy lub – jak w naszym wypadku – do karnisza.

Zimowe ozdoby z papieru to świetny trening manualny. Dzięki wykonywaniu tego typu prostych prac dziecko uczy się umiejętnego posługiwania się nożyczkami. Dodatkowo rozbudzamy dziecięcą wyobraźnię, również przestrzenną. Zimowe DIY dla dzieci, takie jak tworzenie ozdób z papieru na ścianę czy papierowych śnieżynek to świetna zabawa. Mamy nadzieję, że już wiecie, jak robić śnieżynki z papieru i że znajdą one wyjątkowe miejsce w Waszym domu.