Noc magii i wróżb – wróżby andrzejkowe dla dzieci 2021

Wróżby andrzejkowe dla dzieci 2021 to idealny moment na wspólną, rodzinną zabawę. W Polsce Andrzejki obchodzimy w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. To fascynujący dzień dla wszystkich maluchów – mogą przenieść się w świat magii i przepowiedni na przyszłość. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was propozycje kreatywnych wróżb, w które może być zaangażowana cała rodzina. Wspólna zabawa pogłębia więzi i relacje między dziećmi i rodzicami. W andrzejkową noc możemy pomóc naszym pociechom w radosnej interpretacji wróżb. Co tym razem zobaczymy we wzorze stworzonym przez roztopiony wosk? Jaki zawód wylosuje nasze dziecko? Sprawdźcie sami. Dobra zabawa gwarantowana!

6 kreatywnych zabaw na rodzinny wieczór Andrzejkowy

Nie potrzebujemy wielu specjalnych gadżetów, by w andrzejkowy wieczór przyjemnie spędzić czas na wspólnych zabawach z dziećmi. Ważne, aby naszym dzieciom zaproponowane aktywności przypadły do gustu i chciały je powtarzać w kolejnych dniach. Przedstawiamy więc pomysły na atrakcyjne „wróżby”, które z powodzeniem zaangażują dzieci w każdym wieku.

Potrzebujemy:

  • miski
  • monety – po 1 dla każdego uczestnika zabaw
  • 3 filiżanek nieprzezroczystych
  • cukierka
  • małego autka
  • worka, w którym możemy ukryć atrybuty różnych zawodów
  • atrybuty zawodów – my mieliśmy stetoskop, grzebień, młotek, garnek, radiowóz policyjny (oczywiście w wersji mini drewnianego pojazdu), 
  • butów – po 1 od każdego uczestnika zabawy
  • świeczki
  • zapalarki lub zapałek
  • dużego serca wyciętego z karki A3 lub kartonu z imionami dziewczynek/chłopców lub dziewczynek z jednej strony a chłopców z drugiej (w zależności od płci dzieci)
  • grubej i długiej igły

Wrzucanie monety do wody 

Ustawiamy miskę z wodą na podłodze, a dzieci wyposażamy w monety – każdy uczestnik zabawy powinien otrzymać monetę o takim samym nominale.

Zadaniem dziecka jest pomyślenie życzenia i wrzucenie monety do miski z wodą – zabawę dostosowujemy do wieku uczestników. Starszak  (7 lat) miał rzucić monetą stojąc tyłem do miski, a młodszy stanął w większej odległości, ale rzucał pieniążek będąc przodem do miski z wodą. Oczywiście jeżeli dziecko trafi – marzenie powinno się spełnić w ciągu najbliższego roku.

Kim będę w przyszłości?

Atrybuty różnych zawodów chowamy w worku tak, by dzieci nie wiedziały co jest w środku. Następnie uczestnicy zabawy losują po jednym przedmiocie. To, co wylosują symbolizuje zawód, który będą wykonywać w przyszłości. Następnie, dajemy dzieciom chwilę na pobawienie się znalezionymi akcesoriami.

Lanie roztopionego wosku

To chyba najbardziej znana forma wróżb kojarzonych z Andrzejkami. Warto zadbać o uprzednie zapalenie świeczki, tak aby wosk zdążył się stopić. Nalewamy wodę do miski i prosimy dziecko o wylanie wosku ze świeczki do wody. Jest to też ciekawy eksperyment dla najmłodszych maluchów, którzy widzą jak wosk zmienia swój stan skupienia z płynnego w stały. Wspólnie możemy obserwować tworzący się wzorek i sugerować co on oznacza.

Spójrzcie poniżej, czy ta bryła wosku nie przypomina słonia? Dzieci wymyśliły, że to oznacza, że pojedziemy do Azji, a one będą jeździć na słoniach.

Co mnie czeka w przyszłości?

Przygotowujemy 3 filiżanki i pod każdą chowamy jeden przedmiot – monetę, autko oraz cukierka. Dzieci wybierają filiżanki i w zależności od tego, co im się trafi wróżymy ich przyszłość:

  • auto – będą dużo podróżować
  • moneta – dostaną dużo pieniędzy i kieszonkowego i będą mogli kupić sobie wymarzone zabawki
  • cukierek – będę jeść dużo słodyczy (najmłodszy chłopiec był zachwycony tą wizją, gdyż wylosował właśnie smakołyka)

Ustawianie butów

Dzieci biorą swoje buty i przekładają je naprzemiennie jeden za drugim z jednego końca pokoju do drugiego. Ten, którego but pierwszy znajdzie się na progu, pierwszy otwiera prezenty w Wigilię. 

Jak będzie miała na imię twoja przyszła żona/Twój przyszły mąż?

To jest wróżba, która wywołuje najwięcej emocji u wszystkich uczestników. Najpierw wspólnie z dziećmi wymyślamy imiona żeńskie, które wypisujemy na wyciętym z papieru sercu. Oczywiście, jeżeli w zabawie biorą udział też dziewczynki, to na drugiej stronie serca wypisujemy imiona męskie. Następnie dzieci wkuwają igłę w dowolne miejsce na sercu po odpowiedniej stronie, tak by nie widzieć imion i tym samym losują imię swojej przyszłej małżonki.