Światowy Dzień Miłośników Książek 2021 – wspólnie czytamy ze swoimi dziećmi!

Światowy Dzień Miłośników Książek to święto ma na celu rozbudzenie miłości do czytania również wśród najmłodszych czytelników.

Jak zachęcić dziecko do czytania? Co to jest aktywne czytanie? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

  • Dzień miłośników książek to idealna okazja, aby zachęcić nasze dzieci do czytania.
  • Książka wspiera rozwój dziecka i wywołuje pozytywne emocje.
  • Aktywne czytanie bajek to zabawa angażująca rekwizyty, ruch i wyobraźnię
  • Najlepszym sposobem, aby zachęcić nasze dziecko do czytania, jest bycie dobrym przykładem i sięganie jak najczęściej po książkę.

9 sierpnia 2021-Dzień Miłośników Książek. Jak go obchodzić?

Światowy Dzień Miłośników Książek najlepiej uczcić przez czytanie nowych i starych książek dla dzieci – to frajda dla całej rodziny! Możemy wspólnie spędzać czas, być blisko z dziećmi i skupiać się na sobie nawzajem. To pozwala porozmawiać o różnych sprawach i rozwiązywać problemy wychowawcze w otoczeniu bliskich. Zatem czytanie książek wspólnie z dziećmi może mieć też działanie terapeutyczne.

Gdy czytamy książkę naszym dzieciom, otaczamy je obrazami i nowym słownictwem. To pozytywnie wpływa na naukę czytania, rozbudza wyobraźnię i edukuje. Książki dla dzieci uczą empatii poprzez utożsamianie się z bohaterami historii. Pobudzają wyobraźnie i sprawiają, że dziecko może przenieść się w zupełnie inne światy, będąc w zaciszu własnego domu.

Możemy również zachęcać starsze dzieci, aby czytały dla nas. Rozwija to kreatywność, ponieważ mogą wcielać się różne role. Wspiera rozwój aparatu mowy i rozwija odwagę, co pomaga w wystąpieniach publicznych. Zainteresowanie książkami pomaga zdobywać wiedzę o świecie i przeżywać różne sytuacje psychologiczne i emocjonalne w bezpiecznych dla dziecka warunkach przy wsparciu dorosłych.

Aktywne czytanie – co to jest?

Aktywne czytanie książek wspiera rozwój naszych pociech i powoduje, że mniej czasu spędzają przy ekranach telefonów czy komputerów. Jest formą zabawy polegającą na zachęcaniu do bycia aktywnym podczas czytania. Dla dzieci wysiedzenie i słuchanie przez całą książkę często sprawia trudność. Dlatego lepiej, żeby rodzice potraktowali książki jak zabawki. Dzięki temu będą podchodzić do nich z ciekawością, a czytanie stanie się zabawą.

Szczególnie w dniu takim jak dzień miłośników książek, wspólnie czytamy ze swoimi dziećmi, aby złożyć hołd książce i słowu pisanemu. Z każdą przeczytaną książką jego wyobraźnia się rozwija, a jego zaangażowanie daje również duże korzyści dla rozwoju intelektualnego. Wielu rodziców docenia ten sposób poznawania świata przez dziecko. Światowy dzień miłośników książek jest idealnym momentem, aby razem z naszymi pociechami stworzyć codzienny rytuał czytania książek.

Jak zachęcić dziecko do czytania? Poznaj 6 sposobów.

  1. Wybieraj i kupuj książeczki wspólnie z dzieckiem.
  2. Baw się czytaniem – niech twoja pociecha stanie się bohaterem bajki.
  3. Wybierzcie się do biblioteki.
  4. Jako rodzice dawajcie dobry przykład – czytajcie książki tak często jak możecie.
  5. Spraw, aby wspólne czytanie z dzieckiem stało się stałym elementem waszego wieczornego rytuału.
  6. Staraj się czytać dzieciom książki z tematyki, którą dziecko jest zainteresowane.