Świąteczne prezenty – jak je zapakować?

W okresie świątecznym szczególnie myślimy o swojej rodzinie i bliskich. Chcemy zaskoczyć ich najwspanialszym prezentem. Zawsze jest to nie lada wyzwanie, aby wstrzelić się w gusta. O ile nasi bliscy nie napiszą listu do św. Mikołaja z życzeniami, co chcieliby dostać, świąteczne zakupy mogą być udręką. Kiedy w końcu już kupimy prezenty stajemy przed kolejnym dylematem: jak zapakować świąteczne prezenty na Święta? Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy poniższy poradnik.

Pomysły na świąteczne opakowania

Poznajcie ciekawe sposoby na pakowanie świątecznych prezentów. Z łatwością udekorujecie różne przedmioty nawet jeśli nie specjalizujecie się w pracach manualnych. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów jak szybko i estetycznie nadać świąteczny akcent waszym upominkom.

Do pakowania prezentów będziemy potrzebować:

  • nożyczek
  • przezroczystej taśmy klejącej
  • papieru do pakowania
  • arkusza celofanu
  • ozdobnej tasiemki
  • sznurka (ja korzystam z jutowego)
  • kokardki
  • elementów dekoracyjnych – gałązki, koraliki, plastry pomarańczy, kokardki, sianko itd.
  • w wersji dla zabieganych: torebek papierowych w różnych rozmiarach lub gotowych saszetek na prezenty

Jak zapakować świąteczne prezenty? Poradnik krok po kroku

1. Pakowanie prezentu w celofan z wypełnieniem z sianka

W ten bardzo prosty sposób możemy udekorować drobiazgi o niestandardowych wymiarach. Dla dodatkowych walorów estetycznych możemy wykorzystać sianko, ale – jeśli nim nie dysponujemy – wystarczy arkusz folii (celofanu – do kupienia w kwiaciarniach) oraz sznurek i kokardka lub tasiemka do zawiązania pakunku. 

Na środku układamy sianko i/lub prezenty. Następnie zbieramy końce folii do góry i związujemy je sznurkiem.

Potem zakładamy lub zawiązujemy z tasiemki kokardkę i pakunek gotowy!

 2. Papierowy cukierek

Prezent o niestandardowych wymiarach możemy efektownie zapakować również w papier ozdobny tak, że wyglądem będzie przypominać cukierek. Ta technika jest naprawdę prosta i z pewnością przypadnie do gustu obdarowywanym dzieciom.

Przy tym sposobie pakowania, warto zaopatrzyć się w papier ozdobny z domieszką folii. Zwykły papier będzie za bardzo się łamał i może się przerwać podczas zawiązywania końców.

Upominek owijamy folią tak, aby nadać mu kształt tuby i, w kolejnym kroku, odcinamy nadmiarowy kawałek papieru. Sklejamy taśmą pakunek wzdłuż dłuższego boku.

Po dwóch stronach tubki zawiązujemy sznurek lub tasiemkę, dzięki czemu nasz prezent zamienia się w ogromnego cukierka, jeszcze bardziej pobudzając wyobraźnię: co tam może być w środku?

 3. Klasyczne zapakowanie prezentu w papier ozdobny

Sposób ten sprawdza się przy prezentach o standardowych wymiarach w kształcie prostopadłościanu. Wycinamy fragment papieru ozdobnego o wymiarach odpowiadających naszemu podarkowi.

Następnie owijamy papierem dłuższe boki prezentu, które sklejamy przezroczystą taśmą klejącą. Zginamy końcówki przy krótszych brzegach, zwijając je do środka. Te krańce również sklejamy taśmą.

To samo robimy z drugiej strony prezentu.

Nadmiar papieru do pakowania możemy zgiąć i schować do środka składanego i sklejanego fragmentu. Krótsze brzegi zaklejamy dokładnie taśmą klejącą.

Tak zapakowany upominek możemy dodatkowo udekorować tasiemką z zawiązaną kokardką.

Tasiemkę przeciągamy wzdłuż dłuższego boku paczki, następnie zawijamy ją z drugiej strony, tak by ułożyła się równolegle do krótszych boków pakunku. Z drugiej strony zawiązujemy supełek i tworzymy kokardkę. Nadmiar tasiemki odcinamy.

 4. Prezent zapakowany w papier z kieszonkami

Tutaj przedstawimy nieco bardziej finezyjny sposób owinięcia prezentu w papier. Sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy zaimponować obdarowywanej osobie lub coś ukryć w złożonej kieszonce, np. kartkę z życzeniami. 

Wycinamy kawałek papieru i zakładamy większą część od frontu wzdłuż dłuższego boku.

Następnie, zginamy fragmenty papieru po każdej stronie prezentu tak, by powstały dwa trójkąty przy każdym boku.

Dalej, zakładamy jeden trójkąt z każdego boku na opakowywany prezent i tworzymy zakładki – raz z jednej strony i raz z drugiej naprzemiennie. Dzięki temu powstają kieszonki.

Odwracamy wtedy pakunek na drugą stronę i zaginamy papier wzdłuż krótszych boków – nadmiar papieru chowamy do środka i zaklejamy taśmą te fragmenty.

Do kieszonek możemy schować dekoracyjne drobiazgi, aby paczka wyglądała jeszcze milej dla oka.

5. Gotowe rozwiązania

Teraz coś dla zapracowanych, którzy pragną szybko i efektownie zapakować prezenty – można w tym celu zastosować gotowe papierowe sakiewki/saszetki oraz torby prezentowe.

Drobiazgi i prezenty o mniejszych gabarytach możemy ukryć w estetycznych saszetkach – poniżej przedstawiamy przykład takiego rozwiązania:

Z kolei większe upominki oraz te o niestandardowych wymiarach z czystym sumieniem możemy podarować w świątecznych firmowych torebkach prezentowych marki Coccodrillo:

Warto dodać, że kupując te papierowe torebki pomagamy – gdyż całkowity dochód ze sprzedaży przekazywany jest Fundacji Mam Marzenie. Dodatkowo torebki te można wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi.