Sprzątanie to zabawa, czyli jak zachęcić dziecko do pomocy w domu

Niełatwo jest namówić swoją pociechę do porządków. Większość dzieci nie pali się do pracy a artystyczny chaos w ogóle nie przeszkadza im w życiu. Pilnowanie porządku i sprzątanie po sobie jest im nie tylko niepotrzebne, ale również nudne a czasem po prostu zbyt trudne. 

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z pomaganiem w domu sprawdź nasze porady, które sprawią, że robienie porządków będzie dla niego zabawą… albo będzie przynajmniej trochę bardziej znośne.

Wspólne sprzątanie od wczesnego wieku

Czym skorupka za młodu nasiąknie…. Tak! Maluszki również mogą sprzątać a co najważniejsze chcą. Dla małego dziecka poznawanie świata w tym jego przyziemnych aspektów, takich jak sprzątanie to niesamowita przygoda a czasem i najlepsza zabawa. Dlatego skorzystaj z okazji i włącz malca do domowych obowiązków zanim zorientuje się, że są… no właśnie obowiązkami. Małe dziecko chętnie pomoże Ci w łatwych pracach, zainteresuje się układaniem przedmiotów o ciekawej fakturze lub domowym sprzętem takim jak pralka czy odkurzacz.

Bez względu na wiek dzieci uwielbiają spędzać wspólnie czas z rodzicem. Postaraj się znaleźć wspólne “obowiązki”, w których dziecko będzie mogło Ci pomóc. Najchętniej weźmie się za coś czego jeszcze nie potrafi lub co jest dla niego wyzwaniem, np. wykonują to zazwyczaj starsze dzieci. Po wykonaniu zadania będzie z siebie bardzo dumne a obowiązek będzie mu się kojarzył z miłym przeżyciem.

Segregowanie to zabawa

Dzieci lubią zajęcia, które są dla nich ciekawe wizualnie. Jeśli nawet nie musisz mieć na półkach książek poukładanych kolorystycznie, zastanów się czy dla Twojego dziecka nie będzie to ekscytująca zachęta do sprzątania. Innym pomysłem jest nalepienie na pojemniki na zabawki obrazków lub podpisów, które pomogą je posortować.  

Zamieńmy się pokojami

Czy będąc maluchem nie lubiłaś/eś czasem grzebać w szafkach rodziców? Tak nam się właśnie wydawało 😉

Skarby w szufladzie mamy czy taty są dla dziecka niesamowicie ciekawe. Zaproponuj, że zamienisz się ze swoją pociechą na sprzątanie pokojów. Dziecko będzie zachwycone robieniem porządków np. w biżuterii mamy lub w narzędziach taty. Wybierz obszar bezpieczny dla dziecka oraz dla Twoich dóbr.

Zamiast narzucać obowiązki pozwól na wybór lub na los

Łatwiej wykonać jakąś pracę kiedy sami ją wybierzemy a nie zostanie nam narzucona. Jeśli taki system sprawdza się w Twoim domu możesz dać Twojemu dziecku możliwość wyboru obowiązków. 

Jak to powinno działać? Dziecko powinno sobie zdawać sprawę z tego jakie w ogóle powinno wykonywać domowe zadania, więc zaczęcie od napisania listy będzie dobrym pomysłem. Po napisaniu listy rodzic powinien odsunąć się na bok i dać dziecku zadecydować, które obowiązki chce wykonywać w danym momencie. Możecie umówić się np. że codziennie do zrobienia jest jedno zadanie wybrane z listy, lub wszystkie zadania wykonywane będą raz w tygodniu. Dodatkową zachętą będzie możliwość wzięcia “dnia wolnego” raz na jakiś czas. 

Innym podejściem do tematu jest zdanie się na los. Przygotuj karteczki lub patyczki z wypisanymi obowiązkami. Dzieci będą je losować. Wśród losów również powinien znaleźć się “dzień wolny”. Takie podejście daje dziecku nutkę przygody i zabawy.

Sprzątanie nie musi być nudne

Kto powiedział, że sprzątać trzeba w grobowej atmosferze. Wprowadźcie do sprzątania zabawę i wygłupy. Taniec z miotłą, konkurs śpiewania czy rymowania podczas układania ubrań sprawi, że nawet nie zauważycie wysiłku. Znajdźcie swoją ulubioną aktywność podczas porządków i zróbcie z niej główną atrakcję sprzątania. Jeśli dziecko nalega, aby podczas porządków oglądać film pozwól mu o ile nie wpłynie to znacząco na czas wykonywania zadania.

Pieniążki za sprzątanie

Odpowiedź na  pytanie czy powinno się płacić dzieciom za sprzątanie w domu zostawiamy ich rodzicom. My mamy trochę inny pomysł a przyda się zwłaszcza jeśli dziecko za nic w świecie nie chce pozbyć się starych zabawek zagracając coraz bardziej swój pokój. Przy najbliższej okazji gdy Twój nastolatek zażyczy sobie nową grę lub gadżet podsuń mu myśl (i karton) ile mógłby kupić sobie nowych rzeczy za pieniądze zarobione ze sprzedaży starych zabawek. Gwarantujemy, że w mig znikną dawno nieużywane starocie a dziecko będzie zadowolone z własnoręcznie zarobionych pieniędzy. 

Nagroda – wdzięczność i wspólny czas na odpoczynek

Po męczącym sprzątaniu nie ma nic lepszego niż relaks w czystej, przytulnej przestrzeni. Stwórzcie wspólny rytuał, który najbardziej odpowiadać będzie Waszym potrzebom i zainteresowaniom i stanie się dla Was wyczekiwaną nagrodą po dopełnieniu obowiązków. Wieczór filmowy, spacer, czy planszówka to tylko niektóre pomysły. Okaż dziecku wdzięczność i swój czas, aby wiedziało, że warto dbać o swój dom, i że przestrzeń w której żyjemy ma wpływ na nasze samopoczucie i relacje.