Skarby jesieni – oryginalne wykorzystanie żołędzi i kasztanów

Jesień obfituje w liczne skarby, których aż żal nie spożytkować do różnych zabaw lub prac plastycznych. Kolorowe liście, kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy lub jarzębinę możemy wykorzystać na mnóstwo kreatywnych i inspirujących sposobów. Kilka przedstawiamy w artykule poniżej. Jesienne zabawy dla dzieci są ciekawą odmianą po letnich miesiącach.

Wyprawa poszukiwawcza skarbów jesieni, będzie dla dzieci ekscytującym zajęciem. Zanim na nią wspólnie wyruszycie, warto przemyśleć kwestię, do czego dzieci będą mogły zbierać swoje znaleziska. Proponujemy własnoręcznie wykonane pudełko z papieru, metodą origami.

Pudełko origami na skarby jesienne

24.10 obchodzony jest Światowy Dzień Origami. Jeżeli chcemy zainteresować dziecko tą japońską sztuką składania papieru, możemy przygotować proste pudełko na dary jesieni. To proste origami dla dzieci, które może mieć wiele zastosowań. Taki kartonik będzie stanowił ładną dekorację pokoju sam w sobie, a jeżeli dorzucimy do niego jakieś kasztany, żołędzie lub orzechy – możemy tematycznie nawiązać do obecnej pory roku.

Jak się robi origami?

Wystarczy większa kartka papieru i filmik instruktażowy z Internetu 🙂 a przynajmniej my – jako laicy w temacie origami – się nim posiłkowaliśmy. Stworzenie pudełka z papieru nie jest trudne, ale trzeba dokładnie wiedzieć, w którym miejscu zaginać brzegi kartki.

A gdy się uda własnoręcznie stworzyć tą metodą gotowe pudełko – satysfakcja gwarantowana!

Ścieżka sensoryczna

Ścieżka to pomysł nietrudny w przygotowaniu i bardzo przyjemny dla receptorów dotykowych na stopach dzieci. Do wykonania jesiennej ścieżki potrzebujemy jedynie dobrego źródła kasztanów i żołędzi, ale zapewne każdy rodzic ma obcykane miejsca, w których znajdują się odpowiednie drzewa. My zrywaliśmy szyszki, z rosnących pod domem świerków 🙂 A po kasztany pojechaliśmy na drugi koniec dzielnicy, gdyż tam znajduje się aleja kasztanowców. Zbieranie jesiennych skarbów wraz z dziećmi, również może stanowić dobry sposób na wspólne spędzenie czasu. Zabawy z kasztanami i żołędziami to frajda zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci.

Potem zostało już zorganizować jedynie kilka kartonów i poobcinać im ruchome skrzydełka tak, by powstały proste otwarte pudełka. Dzieci same wymyślały zabawy i sposoby poruszania się po tej ścieżce sensorycznej.

Jesienna ramka

To również bardzo prosty, ale efektowny sposób na wykorzystanie jesiennych skarbów – my postanowiliśmy w tym celu sięgnąć po żołędzie i ich czapeczki.

Do wykonania ramki potrzebujemy jedynie starej drewnianej ramki, żołędzi z czapeczkami oraz kleju na gorąco z wkładami.

Na czystą (przetartą z ewentualnego kurzu) ramkę nakładamy klej, a następnie przyklejamy czapeczki żołędzi w jednej poziomej linii. Trzeba to zrobić niezwłocznie, gdyż klej szybko wysycha.

Następnie, dobieramy żołędzie do pionowej krawędzi ramki tak, by wypełniły całą przeznaczoną na nie przestrzeń. Dobrze jest wybrać i ułożyć sobie wcześniej elementy, zanim zaczniemy je przyklejać, by mieć pewność, że nie zostanie nam luka, w którą nie będziemy w stanie dopasować żadnego żołędzia lub czapeczki. Chodzi o estetykę wykonania ramki.

Przyklejamy żołędzie i czapeczki do pozostałych krawędzi ramki.

Do tak ozdobionej ramki wkładamy zdjęcie, najlepiej w tematyce jesiennej. Taki obrazek będzie stanowił ciekawą dekorację każdego pokoju.

Jarzębina z folii bąbelkowej

Jarzębina również nieodłącznie kojarzy się z jesienią. Najczęściej wykorzystywana jest przez dzieci w wieku przedszkolnym do stworzenia korali z jej czerwonych owoców. My – ze względu na brak w najbliższej okolicy jarząbu pospolitego i możliwości zerwania kolorowych gałązek – postanowiliśmy podejść do tematu kreatywnie i stworzyć pracę plastyczną inspirowaną jarzębiną. Do jej wykonania potrzebne są jedynie farby – czerwona i brązowa lub zielona, kawałek folii bąbelkowej, kartka papieru i pędzelek. 

Za pomocą pędzelka nanosimy czerwoną farbę na folię bąbelkową – najlepiej tak, by wypustki nabrały koloru, a przerwy między nimi pozostały bezbarwne. Oczywiście młodsze dzieci mogą mieć z tym trudność – nie przejmujemy się tym i celebrujemy wspólnie spędzony czas, praca wyjdzie bardziej unikatowa. 🙂 Dzieci czerpią przyjemność z samego malowania farbami po nietypowej strukturze.

Następnie, dociskamy pomalowaną folię do kartki, tworząc swoisty stempelek.

I tak powstają grona owoców jarzębiny. 🙂 Do tego domalowujemy pędzelkiem gałązki i praca gotowa.

Wieniec z kasztanów

Które dziecko nie lubi kasztanów i ich gładkiego, niemal aksamitnego w dotyku kształtu? Praca z tymi skarbami jesieni i możliwość wybierania tych o odpowiednich kształtach z całego kartonu kasztanów to czysta przyjemność.

Do przygotowania wieńca potrzebujemy:

  • kawałka grubszej tektury lub styropianu, z którego wytniemy większy i mniejszy okrąg w środku
  • pudełka z kasztanami
  • brązowej farby oraz pędzelka i słoiczka z wodą
  • kleju na gorąco
  • czerwonej wstążki do dekoracji

Przygotowany i wycięty styropian lub karton malujemy farbami na brązowo, tak by jasny kolor nie prześwitywał spomiędzy przyklejanych kasztanów.

Tak przygotowaną podstawkę odstawiamy do wyschnięcia. 

W kolejnym kroku zabieramy się za przyklejanie kasztanów za pomocą kleju na gorąco.

Staramy się przyklejać kasztany jak najbliżej siebie, by zminimalizować prześwity między nimi.

Tak przygotowany wieniec ozdabiamy wstążkami z dwóch stron. Do środka możemy włożyć świeczki – tak przygotowana wiązanka idealnie sprawdzi się jako jesienna dekoracja w salonie lub przedpokoju każdego domu.

Decydując się na zbieranie owoców lasu, macie wspaniałą okazję do spędzenia wspólnie czasu. Dziecko będzie dumne z każdego znalezionego kasztana czy żołędzia. Możliwości ich wykorzystania jest mnóstwo. Skarby jesieni mogą posłużyć element zabaw sensorycznych lub plastycznych. Samo ich zbieranie też jest dobrym pomysłem na urozmaicenie jesiennych spacerów.