Rodzinne wakacje czy obóz?

Decyzja o wyjeździe całą rodziną, wiąże się z dobrą jego organizacją. Przede wszystkim należy znaleźć miejsce noclegowe dostosowane do potrzeb dzieci. Jest wiele ośrodków wczasowych czy hoteli, które dysponują placem zabaw, specjalnym brodzikiem czy nawet animatorami, którzy organizują dla dzieci zabawy i zajęcia kreatywne. Miejsce, które posiada udogodnienia dla dzieci, będzie dla maluchów atrakcyjne i zapewni udany wyjazd.

Wakacje z dzieckiem to okazja do spędzenia czasu razem. Chwile, które rodzice poświęcają pociechom, są dla nich bezcenne. Na co dzień, gdy rodzice pracują, a dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, trudno jest znaleźć przestrzeń do poświęcenia dziecku wystarczającej ilości czasu. Jadąc z dzieckiem na wakacje mamy okazję spędzić z nim czas w sposób, jaki tego potrzebuje. Możemy grać w planszówki, kopać piłkę czy po prostu rozmawiać. To doskonała okazja, by pokazać dziecku świat i nauczyć wielu rzeczy.

Przykład:

-nauka pływania

-nauka rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt

-nauka samodzielnego ubierania się lub jedzenia

-próbowanie nowych potraw

-spróbowanie nowych sportów takich jak badminton czy ping-pong

-nauka języka (przy wyjazdach zagranicznych)

Wakacje z rodziną 2022 mogą być niesamowitą przygodą! Należy pamiętać, że dzieci dość szybko się nudzą, dlatego już przed wyjazdem należy zastanowić się jakie rozrywki Twoje dziecko preferuje. Jeśli lubi układać klocki — zapakuj je na wyjazd. Kartki i kredki to must have każdej wypraw. Można rysować, grać w wisielca, zorganizować podchody czy odkryć sztukę składania papieru zwaną origami. A może napiszecie list do babci? 🙂  Możliwości jest bardzo wiele.

Drugą opcją jest zapisanie dziecka na kolonie. Obecnie w ofercie ośrodków wypoczynkowych i biur podróży jest wiele wyjazdów tematycznych. Kolonia sportowa, jeździecka, obóz karate czy pływacka. To okazja do doskonalenia posiadanych już umiejętności dziecka lub odkrycie nowych pasji. 

Dziecięca społeczność

Dzieci i nastolatkowie mają potrzebę przynależności do grupy. Wyjazd na kolonie świetnie ją zaspokaja. Zajęcia teambuildingowe, gry zespołowe, czy nawet mieszkanie w jednym pokoju z koleżankami to okazja to treningu współżycia społecznego. 

Element wychowawczy

Podporządkowanie się wychowawcy i dostosowanie do obowiązujących na kolonii zasad, jest dobrą lekcją pokory. Każda kolonia rządzi się swoimi prawami i regulaminami, do których bezwzględnie należy się stosować. Wychowawcy często pełnią na koloniach funkcje rodzica, czyli tłumaczą wiele aspektów życia, są mediatorami i pocieszycielami.

Zarówno rodzinne wakacje, jak i wyjazd kolonijny mają swoje plusy. Decyzję o formie spędzania czasu należy dostosować do swoich możliwości czasowych, finansowych oraz do preferencji dziecka.