Pomysły na wakacje w domu

Często jest tak, że podczas gdy dzieci mają wakacje, rodzice muszą normalnie pracować. Wolny czas spędzony w domu wcale nie musi wiązać się z nudą. Dzieci – przy odrobinie rodzicielskiej zachęty i kreatywności – mogą w ciekawy i rozwijający sposób spędzać czas przeznaczony na odpoczynek od nauki. Poniżej przedstawiamy polecane przez nas aktywności, w które warto zaangażować dzieci podczas wakacji.

Wycieczki rowerowe 

W każdej miejscowości znajdzie się z pewnością atrakcyjna i bezpieczna droga rowerowa w ciekawych okolicznościach przyrody lub po prostu łąka z wydeptaną ścieżką, które mogą stanowić idealne warunki do całodniowej wycieczki rowerowej. Do tego ładna pogoda, kask na głowę, woda w bidonie, przekąski w plecaku i bardzo przyjemnie spędzony dzień mamy jak w banku. My mieszkamy niedaleko rozległej łąki, więc najchętniej wybieramy się z dziećmi właśnie tam.

Idealnym zwieńczeniem wycieczki rowerowej będzie wyprawa do lokalnej lodziarni. Trzeba nadrobić spalone kalorie.

Poznawanie przyrody

Podczas rowerowej wyprawy na łące można zrobić sobie przerwę na podziwianie przyrody. Możemy zaproponować dzieciom wypatrywanie różnych ptaków. Oto przykład: w naszej okolicy znajduje się dużo bażantów, więc dzieci – na podstawie odgłosów tych ptaków – podjęły trop i zaangażowały się w poszukiwania. Przy okazji podziwiały motyle, koniki polne i jaszczurki przemykające pomiędzy nogami. Naprawdę niewiele trzeba, by stworzyć odpowiednią narrację i zachęcić dzieci do spaceru. U nas wystarczyło powiedzieć chłopcom, że bażanty sobie z nich żartują i bawią się z nimi w chowanego. Nie pozostało nam nic innego, jak tylko znaleźć niesforne ptaki.

Puszczenie latawca

Zabawa z latawcem to również wciągająca forma wspólnego spędzania czasu na łonie natury. Jedyne czego nam potrzeba to latawiec i kawałek przestrzeni. U nas puszczanie latawca stanowiło kolejną przerwę na odpoczynek podczas wyprawy rowerowej. 

Nocowanie w namiocie

Jeżeli dysponujecie kawałkiem własnego ogródka lub bezpiecznej przestrzeni pod domem, możecie zorganizować dzieciom wakacyjną przygodę bez specjalnych wyjazdów. Mowa o spaniu pod namiotem. Nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem – my do tego celu wykorzystujemy namiot plażowy. W ciepłą letnią noc sprawdzi się idealnie. A radość dzieci – bezcenna.

Angażujące zabawy w domu 

Sprawa wydaje się komplikować, gdy pogoda nie zachęca do spędzania czasu na dworze. Nasuwa się pytanie: co robić w wakacje w domu? 

Warto wtedy zachęcić dzieci do aktywności, które zajmą ich uwagę na dłużej. Będzie to szczególnie cenne, gdy dorośli pracują w domu, wówczas będą mogli skupić się na pracy. U nas chłopcy potrafią przez długie godziny wycinać karty z wydrukowanych arkuszy. Siedzą i z niemałą precyzją tną pobrane z Internetu grafiki z ulubionymi postaciami. Następnie bawią się tymi kartami – wymieniają i organizują bitwy. Kreatywność na najwyższym poziomie.

Wszelkie zabawy konstrukcyjne również potrafią zaangażować uwagę dzieci przez dłuższy czas. Wszelkie klocki, śrubki, słomki wyzwalają dziecięcą wyobraźnię i stanowią miłe urozmaicenie dnia.

Nauka układania kostki Rubika

Wśród dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej bardzo popularne jest układanie kostki Rubika. W ciągu roku szkolnego, przy natłoku lekcji i innych zajęć, trudno jednak znaleźć czas na zaangażowanie się w naukę algorytmów i ćwiczenie poszczególnych etapów. Dlatego wakacje wydają się być idealną okazją do skupienia się na kostce Rubika i udoskonalania pamięci. Nasz starszy syn bardzo szybko – z własnej inicjatywy – ogarnął algorytmy i teraz pracuje nad tempem układania. Wakacje w domu to świetny czas na poświęcenie się w pełni tej aktywności.

Udział w imprezach sportowych 

Lato sprzyja wszelkim aktywnościom na podwórku. Również w wakacje odbywają się różne imprezy sportowe o późniejszych godzinach, w których w ciągu roku szkolnego – ze względu na poranne lekcje – dzieci nie uczestniczą. Wakacje rządzą się innymi prawami, rano można odespać wieczorne wyjście. Dlaczego by więc nie wybrać się wraz z dziećmi na mecz seniorów lokalnego klubu piłkarskiego? Oczywiście ta rozrywka jest przeznaczona tylko dla latorośli zainteresowanych piłką nożną.

Pomysły na wakacje w domu mogą wychodzić zarówno od rodziców, jak i od dzieci. Można w tym okresie pozwolić dzieciom na rozrywki, na które brakuje czasu w roku szkolnym, wykorzystać czas na naukę nowych umiejętności czy poznawanie przyrody. Siedzenie w domu może być nudne, jeśli nie znajdzie się odpowiedniego sposobu na ich spędzanie. Można jednak urozmaicić swoje wakacje w domu – wystarczy trochę kreatywności, aby stworzyć wakacje, które na długo zapadną dzieciom w pamięci.