Podpowiadamy najciekawsze zabawy na podwórku – nasze podwórkowe historie

Poniżej przedstawiamy zabawy na podwórku dla dzieci, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim żądnym wrażeń dzieciom i zostaną przez nie zapamiętane na długo.

1. Budowanie bazy w lesie

Kto w dzieciństwie nie marzył o własnym domku na drzewie, do którego dorośli nie mieliby wstępu? Wszelkie bazy i szałasy budowane przez koleżanki i kolegów lub rodzeństwo to nieodłączny element dzieciństwa. Wystarczy wybrać się do lasu, w którym znajdziemy dużo gałęzi. Można zabrać ze sobą jakiś sznurek i nożyczki. Nic więcej nie trzeba, by zbudować bazę w lesie. Jej kształt i forma uzależnione są tylko i wyłącznie od inwencji budujących. My się świetnie bawiliśmy budując naszą bazę, oczywiście wyłącznie dla dzieci. Rodzice mogli jedynie pomagać podczas etapu tworzenia, do środka nie mieliśmy już wstępu.

Gromadzimy w jednym miejscu większą ilość różnej długości gałązek. Samo przemierzanie lasu w poszukiwaniu surowców do budowy to świetna zabawa!

Następnie wybieramy miejsce, w którym postawimy bazę. Warto skorzystać z pniów rosnących drzew – mogą podtrzymywać naszą konstrukcję.

Następnie, związujemy elementy tworzące główny trzon konstrukcji bazy – grube gałęzie oraz pnie drzew. Warto na tym etapie pomóc dzieciom.

Kiedy konstrukcja jest gotowa, uzupełniamy boczne ściany bazy dokładając dodatkowe gałązki po bokach.

Dach możemy uzupełnić gałązkami z zasuszonymi igłami.

W ten sposób powstała świetna baza do zabawy w lesie!

2. Kuchnia błotna

To kolejna propozycja zabawy podwórkowej uwielbianej przez wszystkie dzieci. A do jej przygotowania nie trzeba naprawdę wiele – wystarczy jakaś skrzynka, kilka misek, słoików i jakieś stare akcesoria kuchenne jeżeli je mamy (u nas znalazła się jakaś silikonowa rózga do mieszania). Można wykorzystać również zabawki przeznaczone do piasku. Do tego trochę ciepłej wody i odpowiednie miejsce z ziemią do tworzenia błotka.

 

Warto jedynie zaopatrzyć dzieci w ubrania, które mogą się pobrudzić i rękawiczki wodoodporne lub ogrodowe w odpowiednim rozmiarze.

Jak widać, nie trzeba mówić dzieciom, co mają robić – same zajmą się robieniem błotnych lodów, kotlecików i placków. U nas nawet pies przyszedł zobaczyć co tam młodzież gotuje na obiad.

3. Gra w klasy

Prościej się chyba nie da – wystarczy trochę kredy i kawałek podłoża, na którym można narysować parę kształtów. Najfajniejsza zabawa jest wtedy, gdy dzieci mogą same narysować klasy i wpisywać cyferki bądź ich własną interpretację (w przypadku trzylatka). Każda okazja jest dobra do malowania kredą.

W trakcie naszej zabawy powstały 3 wersje klasy – moja, młodszego oraz starszego synka.

4. Malowanie farbami po folii spożywczej

To forma twórczej zabawy, która przypadnie do gustu dzieciom, które lubią malowanie farbami. Jedyne czego potrzebujemy (poza folią, farbami i pędzlami) do przygotowania aktywności to odpowiednie warunki środowiskowe – dwa lub więcej drzew z odsłoniętymi pniami, które rosną obok siebie lub słupki, które można owinąć folią. U nas idealnie sprawdziły się w tym celu słupki od trampoliny

 

Farbę wylaliśmy na zakrętki od słoików, by dzieci mogły swobodnie maczać w nich pędzle. Do tego przygotowaliśmy słoik z wodą i zabawa gotowa.

Każde dziecko otrzymuje swój fragment do pomalowania i może dać upust swojej twórczej ekspresji.

Gwarantuję, że zabawa ta pozwoli każdemu rodzicowi spokojnie wypić kawę w ciszy i bez przerywania.

5. Chodzenie/bieganie/skakanie po kałużach

To jest forma aktywności, której nikomu przedstawiać nie trzeba – większość dzieci uwielbia chodzenie po kałużach. Jest to doznanie ciekawe sensorycznie i pozwalające na eksperymentowanie z wodą i błotem. Oczywiście warto zadbać w pierwszej kolejności o odpowiedni ubiór, który łatwo wypierzemy – przede wszystkim o wodoodporne spodnie i kalosze. Dzięki temu zabawa będzie bezpieczna i pozwoli rodzicom z czystym sumieniem patrzeć na swobodną rozrywkę dzieci. Zero akcesoriów, frajda totalnie za darmo – wystarczy znaleźć uliczkę z kałużami, co jest niespecjalnie trudne w naszym klimacie.

Radość dzieci bezcenna.

Gry i zabawy podwórkowe, w które bawiliśmy się my, dorośli, śmiało można prezentować swoim pociechom. Wiele zabaw jest ponadczasowych i pomimo mijającego czasu i rozwoju technologii, dzieciaki nadal uwielbiają zabawy podwórkowe.