Pięć prezentów, którymi możesz obdarować swojego syna

Zabawki, sportowe gadżety i najnowsze gry video to świetne pomysły na prezent dla chłopca. Te jednak nie zostaną na dłużej i w końcu pójdą w kąt zapomnienia. Dlatego każdy rodzic wie, że są jeszcze inne, znacznie ważniejsze “prezenty”, które pozostaną z synem przez resztę życia.

​Twoja obecność

Obecność rodzica to chyba największy dar jaki dziecko może od niego otrzymać. Rodzic, który autentycznie uczestniczy w życiu chłopca daje mu olbrzymie poczucie bezpieczeństwa i miłości, które stanowią podstawę poczucia własnej wartości. Nie chodzi jednak tylko o przebywanie w tym samym pomieszczeniu. Jak więc możesz obdarować dziecko swoją obecnością? To proste. Odłóż telefon czy książkę, wyłącz telewizor. Jeśli syn mówi do Ciebie poświęć mu 100% uwagi. Patrz w oczy nie przerywaj i nie spiesz się z dawaniem dobrych rad. Znajdź sposób na regularne spędzanie czasu tylko we dwoje. Nie musicie od razu jechać na wycieczkę na drugi koniec świata, wystarczy, że codziennie poświęcisz synkowi 15 minut na przykład czytając mu książkę przed snem. Pamiętaj liczy się jakość, a nie ilość. 

Niezapomniana przygoda

Serce każdego chłopca rwie się ku dzikiej przygodzie. Uwzględniając preferencje dziecka zadbaj o niezapomniane wspomnienia z wypraw na łono natury. Surowe warunki warto okrasić odrobiną magii. Odnaleziona pod kamieniem mapa skarbów, własnoręczna budowa tratwy czy wywoływanie duchów w czasie nocnego biwakowania to klasyki najlepszych książkowych przygód. Zaradni i kreatywni rodzice z łatwością przeniosą je do swojego życia. Każda nawet najmniejsza przygoda wzbudzi w chłopcu niesamowite emocje i zbuduje w nim odwagę, zaradność i ciekawość świata.

Wychowanie na wspaniałego mężczyznę

Wciskanie chłopców w sztywne ramy “tego co męskie” jest obecnie uważane jako przestarzały i krzywdzący model wychowania. Zamiast skupiania się na tradycyjnych męskich cechach, warto zastanowić się co świadczy po prostu o byciu dobrym człowieku. Szacunek do innych, empatia, życzliwość to wartości, których powinniśmy uczyć synka i one sprawią, że wyrośnie na wspaniałego mężczyznę. Jeśli przy okazji jest silny, odważny i potrafi operować wiertarką, to są to zalety z których jak najbardziej powinniśmy być dumni, jednak nie prezentujmy tych cech jako wyznacznika prawdziwej męskości.

Nauka odpowiedzialności

Wyznaczanie granic, uczenie zasad, wymaganie uczestnictwa w domowych obowiązkach, nie brzmi to jak fajny prezent, prawda? Jako odpowiedzialny rodzic wiesz jednak, że nauka odpowiedzialności, choć nie zawsze przyjemna, jest niezbędna do zostania szczęśliwym i szanowanym dorosłym oraz ma duży wpływ na odniesienie sukcesu osobistego i zawodowego. To jeden z tych prezentów, którego wartość Twój syn pozna dopiero po latach i wtedy na pewno Ci za niego podziękuje. I jego żona również ;).

Akceptacja jego indywidualności

Traktowanie dziecka jako osobnej, niezależnej istoty jest dla rodziców czasami trudne. Narzucamy dzieciom nasze poglądy, zachęcamy do zainteresowań, które są naszymi pasjami i oczywiście wszystko to robimy w dobrej wierze. Wolność jest jednak dla człowieka jedną z najważniejszych wartości, a wolność wyrażania swojej osobowości podstawą poczucia wartości siebie. Darem trudnym, ale koniecznym dla szczęścia i rozwoju syna będzie zaufanie jego wyborom i wsparcie w nich. Poza oczywistymi sytuacjami, które wymagają ingerencji rodzica, narzucanie dziecku swoich ambicji i aspiracji ma małe szanse powodzenia. Spójrz na syna jak na odrębną istotę, która ma swoje plany i swoje marzenia. Oczywiście nie wszystkie będą trafione, ale będą kolejnym krokiem do odnalezienia swojej pasji i swojego sensu życia.