Odkryj wiosnę na nowo! Jak cieszyć się wiosennymi spacerami z dziećmi

Witaj wiosno! W końcu możemy zrzucić z siebie grube kurtki, założyć lżejsze kolorowe ubrania, wyjść na dwór i cieszyć się słońcem! Po długiej i białej zimie budzący się do życia świat zdaje się dzieciom atrakcyjny niczym lunapark. Znów można wsiąść na rower, biegać po trawie i podziwiać pierwsze kwiaty. Z naszymi pomysłami na wiosenne spacery odkryjcie wspólnie wiosnę na nowo!

Piknik na dworze

Jedzenie na łonie natury w ciepłych promieniach słońca to niesamowita przyjemność i przygoda dla dzieci. Przygotujcie zdrowe przekąski, koc piknikowy i zapakujcie w piękny kosz lub plecak. Pokonanie dłuższego dystansu na końcu którego zrobicie piknik, sprawi że posiłek będzie tym bardziej wyczekiwany i smaczny a sama podróż z nagrodą wyda się dzieciom niemal wyprawą po skarby. Na miejsce pikniku wybierzcie piękną scenerię np. pobliski park. Po posiłku dzieci będą mogły pobiegać po trawie a rodzice trochę odpocząć.

Plener fotograficzny

Wspaniałym pomysłem na spacer jest wędrówka z aparatem. Podczas takiej wyprawy odkrywamy to czego nie zauważamy podczas zwyczajnej przechadzki. Patrząc na świat zza obiektywu mały człowiek uczy się zauważać jak piękna jest przyroda. Rozkwitające kwiaty, barwne motyle, czy uchwycone promienie zachodzącego słońca to tylko niektóre elementy przyrody, które doceni Twoje dziecko. Natura tworzy najpiękniejsze arcydzieła a wyzwaniem małych fotografów będzie je uchwycić na zawsze na zdjęciu.

A może plener malarski…

Jeśli zaś chcemy przetworzyć to co widzimy przez swoją unikatową wyobraźnię i sposób postrzegania świata, możemy wybrać się na spacer połączony z plenerem malarskim. Zabierzcie farby i bloki techniczne i spróbujcie w różny sposób odwzorować otaczającą Was przyrodę. Obraz nie musi być dosłowny a nawet nie musi “nic konkretnego” przedstawiać. Samo przebywanie wśród zachwycających wiosennych barw i zapachów powinno wyzwolić w nas wybuch kreatywności. Przenieś te wrażenia za pomocą kolorowych plam na papier. W malarstwie liczą się odczucia a nie dokładność odwzorowania rzeczywistości.

Czas wsiąść na rower

Czas rozpocząć sezon rowerowy! Wyjmij z piwnicy swój ulubiony pojazd: rower, deskę czy wrotki i wraz z przyjaciółmi idźcie na dwór i sprawdźcie czy nadal pamiętacie jak się na nim jeździ! Jazda na rowerze po kilku miesiącach zimy to najlepsza atrakcja! Zwłaszcza jeśli robi się to z kolegami i koleżankami. Wybierzcie się na rowerową wycieczkę do lasu lub idźcie do skateparku odświeżyć swoje skille i potrenować nowe umiejętności.

Tworzymy zielnik

Pomysłem dla spokojniejszych dzieci i miłośników przyrody jest stworzenie wiosennego zielnika. Wiosna to czas kiedy pojawia się mnóstwo roślin a obserwowanie ich wzrostu to czysta przyjemność. Zielnik może połączyć w sobie kilka poprzednich pomysłów. Znalezionych roślinek nie musimy zrywać i zasuszać, możemy zrobić im zdjęcie lub narysować ilustrację czerpiąc inspiracje z precyzyjnych botanicznych rycin. Za pomocą klucza do oznaczania roślin lub internetu spróbujcie rozpoznać wszystkie znalezione przez Was roślinki. Rezultaty swoich badań “opublikujcie” w pięknym zeszycie.

Swobodna wędrówka i chillout

Spacer oczywiście nie zawsze musi mieć drugie dno. Wędrówka bez celu podczas, którego możemy oczyścić głowę, trochę się zmęczyć, trochę ponudzić a czasem zachwycić niespodziewanym odkryciem jest równie wspaniałym i potrzebnym przeżyciem. Chwile, w których pozwalamy bez planu błądzić nie tylko naszemu ciału, ale również umysłowi mają olbrzymi wpływ na rozwój naszej kreatywności. 

Bez względu więc jaką formę spaceru wybierzecie pozwólcie sobie na chwilę na zapomnienie, zanurzenie się w barwach i zapachach i zwyczajne cieszenie się z otaczającego nas świata w swojej wiosennej odsłonie.