Nie tylko wspólne granie na komputerze – Ponadczasowe zabawy wspierające przyjaźń
Powrót do szkoły i przyjaciół po długich wakacjach jest dla dzieci wyjątkowym przeżyciem. W końcu mogą spotkać się ze swoimi kolegami i koleżankami i opowiedzieć o wszystkim co wydarzyło się w czasie kiedy się nie widzieli. Mimo, że tymczasowe rozstania uczą nas doceniać wartość przyjaźni miło znów być razem i spędzać wspólnie czas.
Podpowiadamy kilka zabaw i projektów, aby ten wspólny czas spędzić wartościowo i przyjemnie oraz zbudować trwałą przyjaźń i piękne wspomnienia na całe życie.
Witaj w klubie – spotkania dla pasjonatów
Znajomości najlepiej rozwijają się wokół wspólnych zainteresowań. Jeśli Twoje dziecko ma podobne hobby co jego rówieśnicy fantastycznym pomysłem będzie połączenie sił dzieci w celu osiągnięcia wspólnych celów czy po prostu wspólnej zabawy.
Zachęć dzieci aby utworzyły klub wokół swojej pasji np. klub komiksowy, zespół muzyczny czy nawet klub wspólnego odrabiania lekcji. Klub to nie tylko rozmowy na temat swoich pasji, ale też nauka i ciekawe projekty.
Mali muzycy mogą stworzyć swój pierwszy przebój oraz spędzić godziny na wymyślaniu najlepszej nazwy dla swojego zespołu.
Artyści nie tylko przećwiczą różne style rysunku inspirując się od siebie nawzajem, ale mogą również wspólnie stworzyć fantastyczny komiks.
Oczywiście każdy szanujący się klub bez względu na to w czym się specjalizuje powinien mieć swoją nazwę, siedzibę i członków.
Młodsze dzieci będą zachwycone gadżetami takimi jak tabliczka na drzwi pokoju z nazwą swojego klubu, odznaczeniami za osiągnięcia, czy kolorowymi kartami członkowskimi. Starszaki zdecydowanie bardziej docenią jeśli pomożesz im zaaranżować ich własną przestrzeń np. pokój na strychu lub w piwnicy, gdzie będą mogli urządzić swoją “tajną bazę”.
Wspólna nocka na wzmocnienie więzi
Brak wspólnych zainteresowań nie stoi oczywiście na przeszkodzie w regularnych spotkaniach wspierających utrzymywanie przyjaźni. Klasykiem jest nocowanie w domach swoich przyjaciół. Takie spotkanie bardzo zbliża dzieci. Poznanie rodziny kolegi czy koleżanki, zwyczajów panujących w domu oraz zobaczenie pokoju rówieśnika daje nam pełniejszy obraz drugiej osoby.
W zależności od wieku dziecka pomóż w zaaranżowaniu różnych zabaw oraz przestrzeni. Dobrym pomysłem jest nadanie spotkaniu motywu przewodniego, np. relaks w SPA ze słodkimi maseczkami na twarz oraz zdrowymi koktajlami lub camping pod dachem ze spaniem na karimatach, piankami i ciepłym kakao.
Wspólna przygoda w lesie
Dla aktywnych dzieci, które najlepiej czują się na dworze idealnym sposobem na zacieśnienie więzów przyjaźni będzie przygoda na łonie natury. Zorganizuj z dzieciakami dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową, podczas której będą mogły wspólnie stawić czoła przyrodzie. Wspinanie się po drzewach, przeskakiwanie przez strumień, noc w namiocie lub ognisko nad rzeką to tylko niektóre pomysły na tworzenie wspaniałych wspomnień.
Pomyśl nad zadaniami, dzięki którym dzieci nauczą się współpracy i rozwiązywania problemów. Zabawa w podchody lub szukanie z mapą ukrytego skarbu z pewnością sprawią dzieciom ogromną frajdę i wzbudzą wiele emocji.
Wyprzedaż garażowa, czyli jak zarobić i w końcu posprzątać swój pokój
Jeśli Twoje dziecko ma nieco za dużo zabawek możesz podsunąć mu pomysł, aby wraz z przyjaciółmi i pomocą dorosłego zorganizowało przed domem wyprzedaż garażową. Zbieranie pieniążków na wspólny cel, np. pójście do kina czy nową grę powinno jeszcze bardziej zachęcić dzieci.
Jeśli nie macie możliwości zorganizować takiego wydarzenia na żywo, dzieci mogą pobawić się aparatem i przygotować ofertę, którą zamieszczą na lokalnej grupie w internecie.
Wolontariat, czyli nauka empatii i odpowiedzialności
Dzieci uwielbiają pomagać i włączać się w akcje społeczne a wspólna pomoc jest jeszcze lepsza. Znajdźcie lokalne organizacje, które mogłyby skorzystać z pomocy najmłodszych lub podpowiedzieć kto tej pomocy potrzebuje. Zorganizowanie w szkole zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt, pomoc młodszym dzieciom w nauce, napisanie listów do samotnych starszych osób czy wspólne sprzątanie parku da dzieciakom ogromną satysfakcję i powód do dumy.
Takie działania nauczą dzieci empatii i wielu innych pozytywnych wartości, które przełożą się na relację z przyjaciółmi w codziennym życiu.
Album przyjaźni
Założenie albumu przyjaźni to kreatywny pomysł, który spodoba się szczególnie dziewczynkom. Każde dziecko powinno zaopatrzyć się w spory zeszyt typu pamiętnik, do którego będzie wklejać wszystkie pamiątki związane z przyjaciółkami takie jak rysunki, bilety ze wspólnych wydarzeń, zdjęcia czy liściki. W albumie nie może zabraknąć najważniejszych informacji o każdej koleżance i koledze. Poza zdjęciem niezbędne będzie napisanie ksywki, informacji o ulubionych zwierzętach czy bajkach i opisania najlepszych chwil spędzonych razem. Reszta albumu zależy już tylko od kreatywności dzieci, mogą napisać w nim najważniejsze zasady swojej przyjaźni, plany na wspólne wakacje lub miłe słowa o sobie nawzajem.
Taki własnoręcznie zrobiony album będzie przepiękną pamiątką, do której dziecko z radością będzie powracać w dorosłym życiu.
List od przyjaciela to najlepszy prezent
Nie zawsze możemy spotkać się ze swoim przyjacielem. Jest jednak sposób, aby dziecięca przyjaźń utrzymała się a nawet wzmocniła. Każdy z nas pomyśli oczywiście o internecie dzięki któremu dzieci mogą bez przeszkód rozmawiać ze sobą i wspólnie przeżywać przygody w grach. Tak, internet to świetne rozwiązanie, my jednak mamy dla Was bardziej tradycyjną propozycję.
Ręcznie pisane listy to dopiero zabawa i wyraz przyjaźni. Zachęć swoją pociechę, aby napisała list do swojej chorej przyjaciółki lub kolegi poznanego na wakacjach. Ciekawe jak dziecko poradzi sobie w wyrażaniu uczuć bez emotikonek, może narysuje śmieszną buźkę a może przyklei naklejkę. Jakkolwiek list ten nie będzie wyglądał, dla przyjaciela, który go otrzyma będzie najlepszym prezentem.