Najlepsze kreatywne sposoby na przedszkolną adaptację i lęk przed rozstaniem
Rozstanie z mamą czy tatą to dla niejednego malucha olbrzymi stres. Sprawdzoną metodą na poradzenie sobie z nim są zajęcia adaptacyjne w przedszkolu. Maluch może oswoić się z Paniami oraz pobawić z nowymi koleżankami i kolegami. Podczas pierwszych zajęć rodzic może towarzyszyć dziecku a z czasem zostawiać je z grupą na coraz więcej godzin.
Nie wszystkie maluchy a nawet dzieci szkolne radzą sobie jednak z rozstaniem. Sprawdź sposoby jakie stosują inne mamy oraz kilka kreatywnych pomysłów jak pomóc dziecku z rozłąką.

Zwolnij
Nerwowy poranek to zapowiedź nerwowego pożegnania w przedszkolu. Postaraj się wprowadzić w poranną rutynę jak najwięcej spokoju. Jeśli wszystko będziecie robić w pośpiechu i w nerwach, szykowanie się do przedszkola stanie się przykrym obowiązkiem a pozostanie w nim może być odebrane przez dziecko nawet jako kara. Zamiast robić wszystko na ostatnią chwilę przygotuj niezbędne do wyjścia rzeczy wieczorem.

Poranek i drogaę do przedszkola zamień w miły rytuał z atrakcyjnymi dla malucha aktywnościami. Podczas śniadania możecie opowiadać sobie o planach jakie szkrab będzie chciał tego dnia zrealizować z kolegami a podczas drogi możecie np. śpiewać wesołe piosenki w samochodzie lub wstąpić do piekarni po ulubioną, świeżą bułeczkę.
Przytulanka na pocieszenie
Częstą praktyką jest pozwalanie dziecku na zabranie do przedszkola swojej ulubionej zabawki. Wiadomo, mały pluszowy przyjaciel pocieszy i wesprze oraz utuli podczas leżakowania. Co jednak jeśli pluszowy miś również “nie czuje się w przedszkolu zbyt pewnie”.
Zaproponuj swojemu dziecku, abyście wspólnie pomogli przezwyciężyć małemu towarzyszowi niepokój przed nowym miejscem. Wspólnie przygotujcie dla pluszaka wyprawkę przedszkolną, np. mały kocyk i piżamkę lub szkolną, może to być mundurek, plecak i mini zeszyt. Empatyczne dziecko postara się, aby jego miś przekonał się, że przedszkole nie jest takie straszne. Dzięki temu samo upora się z negatywnymi emocjami i będzie mu łatwiej pożegnać się z mamą.
Po powrocie do domu spytaj malca nie tylko jak jemu minął dzień, ale również czy miś dał sobie radę i uważnie wysłuchaj odpowiedzi, może stanie się wskazówką z jakimi trudnościami mierzy się Twoje dziecko.

Pamiętaj, że Cię kocham
Najważniejsze dla małego dziecka jest zrozumienie, że tata i mama nie znikają na zawsze i na pewno po nie wrócą. Znajdź kreatywny sposób, aby przypomnieć mu, że zawsze o nim myślisz.
Nasz specjalny “tatuaż”
Częstym trikiem mamuś jest narysowanie na swojej i dziecka ręce niewielkiego symbolu serduszka, słoneczka czy uśmiechu. Zapewnij dziecko, że obrazki tworzą między Wami specjalną więź i zawsze kiedy na nie spojrzycie pomyślicie z miłością o drugiej osobie.

Pasujące bransoletki
Dobrym pomysłem w przypadku starszaków będzie stworzenie pary pasujących bransoletek. Zróbcie je razem z koralików lub muliny przelewając na nie pozytywne uczucia i myśli o drugiej osobie. Dodajcie ulubiony symbol np. kotwicę, koniczynkę czy gwiazdkę.

W wersji dla chłopca możecie użyć rzemienia lub zamienić bransoletkę na breloczek dowieszony do plecaka. Podobnie jak narysowane na dłoniach serduszka biżuteria przypomni o miłości, która bez względu na odległość łączy dziecko z mamą i tatą.

Kieszenie pełne miłości
Uroczym sposobem jednej z mam przedszkolaka jest stworzenie prostych, mini serduszek z filcu, które chowa w kieszeniach brzdąca. Za każdym razem kiedy maluch znajdzie serduszko przypomina sobie jak bardzo kochają go rodzice.

Zanim pójdę do przedszkola
Nie lekceważ trudności z adaptacją przedszkolną i już zawczasu zacznij przygotowywać malucha do myśli, że będzie spędzać kilka godzin dziennie poza domem. Przede wszystkim przedstaw przedszkole jako coś pozytywnego i ekscytującego. Skup się na cechach, które zrobią wrażenie na malcu, dużej ilości zabawek, kolegów, miłych ciociach albo poczuciu, że jest już na tyle duży, że może zacząć chodzić do przedszkola.

W księgarni znajdziesz wiele książek, w których bohaterowie również stają przed podobnym wyzwaniem. Przeczytajcie ich historie i porozmawiajcie jak Twoje dziecko zachowałoby się w danej sytuacji, w co będzie się bawić w przedszkolu, jakich kolegów pozna.

Często odwiedzaj z maluchem miejsca zabawy takie jak plac lub sala zabaw. Swobodna zabawa i przyzwyczajanie się do innych dzieci pozwoli mu płynnie przejść do przedszkolnej rzeczywistości.
