Mali bohaterowie – Pomysł na obchodzenie Dnia Dobrych Uczynków

Pomysłodawcą Dnia Dobrych Uczynków, który obchodzimy 19 maja jest Fundacja Ekologiczna Arka. Tego dnia zachęcani jesteśmy do czynienia dobra wobec ludzi, zwierząt i środowiska. Nasz pomysł to przedłużyć to urocze święto i praktykować pomoc innym przez cały miesiąc.

30 zadań, które sprawią, że poczujesz się małym bohaterem

Mamy dla Ciebie wyzwanie! Przygotowaliśmy 30 propozycji dobrych uczynków po 10 dla ludzi, zwierząt i środowiska. Czy dasz radę je wykonać?

Wydrukuj naszą listę lub stwórz własną i sprawdź jak dobro zmienia nie tylko obdarowanych nim, ale również Ciebie. 

Pomóż najbliższym i nieznajomym

Dobre uczynki nie muszą być olbrzymimi akcjami charytatywnymi. Możesz zacząć w swoim domu, np. od śniadania niespodzianki dla swoich rodziców. Tak naprawdę w relacjach międzyludzkich wystarczy odrobina życzliwości, aby dzień drugiej osoby stał się lepszy. 

Przeprowadź psychologiczny eksperyment i wszystkich powitaj dzisiaj szerokim uśmiechem, zobaczysz że humory będą lepsze niż zazwyczaj. Miłe słowo i komplement pomagają nam przetrwać trudniejsze chwile. Zastanów się co możesz powiedzieć swoim bliskim co da im radość a jeszcze lepiej jeśli bez pytania coś dla nich zrobisz.

Dobre słowo możesz powiedzieć również swoim kolegom i koleżankom a nawet zupełnie obcym ludziom np. sprzedawczyni czy listonoszowi. Proste uprzejmości jak przepuszczenie w drzwiach są dla innych bardzo miłe i sprawiają, że czują się docenieni i ważni. 

Bądź przyjacielem zwierząt

Nie musisz mieć pupila, aby zrobić dobry uczynek względem zwierząt, choć jeśli go masz na pewno nie będzie miał nic przeciwko godzinnej sesji głaskania. 

Dbanie o swojego zwierzaka to podstawa, ale możesz zadbać także o te zwierzątka, które nie mają wygodnego życia w Twoim domu. Jak wiesz takimi bezpańskimi pieskami i kotkami zajmują się schroniska. Niestety miejsca te mają bardzo duże potrzeby finansowe, aby wykarmić i zaopiekować się swoimi podopiecznymi. 

Pomóż im w tym oddając niepotrzebne koce i ręczniki , które posłużą zwierzakom za wygodne łóżka. Zorganizuj zbiórkę żywności w swojej szkole lub zaproponuj ją zamiast prezentów na swoje urodziny.

O dzikie zwierzaki też warto zadbać. Czasami robimy im krzywdę nawet o tym nie wiedząc, tak jak na przykład dzieje się to z wieloma ptakami wodnymi takimi jak łabędzie czy kaczki. Czy widziałeś jak ludzie dokarmiają je chlebem mając jak najlepsze intencje? Niestety jest to dla ptaków bardzo szkodliwe i powoduje u nich poważne choroby. Jeśli w Twojej okolicy jest zbiornik wodny, w którym mieszkają takie zwierzęta, stwórz plakat informujący o tym dlaczego nie wolno karmić ich chlebem i co można dać im w zamian.

Sprawdź jakie inne zwierzęta w Polsce mogą mieć kłopoty i postaraj się pomóc również im.

Czy słyszałeś o głodnym ciuchozaurze?

“Nakarm Ciuchozaura” to akcja organizowana przez Coccodrillo. Dzięki niej możesz pomóc zarówno planecie jak i potrzebującym dzieciom. Oddając za małe ubranka Ciuchozaurowi przyczyniasz się do mniejszego zaśmiecenia Ziemi i jednocześnie każdy zebrany kilogram odzieży to 1 zł na Fundację Mam Marzenie. 

Wzięcie udziału w akcji jest bardzo proste. Zbierz do pudełka swoje za małe i nienoszone ubrania i zamów bezpłatnego kuriera, który odbierze je od Ciebie spod samych drzwi i przekaże na akcję “Nakarm Ciuchozaura”.

Zadbaj o nasz wspólny dom – Ziemię

Pomoc olbrzymiej planecie to niełatwa sprawa. Na szczęście możesz zacząć od swojego domu i okolic. 

Na pewno chętnie segregujesz śmieci i wiesz jakie to ważne, jednak poza segregacją możesz również spróbować ograniczyć ich produkcję. Pomysłów jest naprawdę wiele. Od kreatywnych, takich jak zrobienie ze zużytych produktów czegoś nowego np. zabawki, do bardziej praktycznych, np. uszycia torebek na warzywa ze starych firanek. Czy wiesz dlaczego takie torebki mogą pomóc Ziemi? To proste – w sklepie zamiast pakować warzywa i produkty sypkie w jednorazowe folijki możemy skorzystać z lekkich wielorazowych woreczków, które przyczynią się do redukcji plastiku. 

Prostymi sposobami na domową ekologię będą oszczędność wody i energii. Komputer nie musi być włączony gdy nikt z niego nie korzysta, a 5 minutowy prysznic to naprawdę wystarczająco dużo czasu, aby dobrze się wyszorować. 

Planeta to także rośliny. Czy wiesz jak ważne są dla nas np. pszczoły? Jeśli nie proponujemy Ci, abyś dzisiaj obejrzał o ich znaczeniu film dokumentalny a jak już to zrobisz, może znajdziesz w okolicy swojego domu niewielkie miejsce, na którym będziesz mógł zasiać polne kwiaty lub postawić hotel dla owadów. Takie i inne projekty możesz zaproponować swojej szkole. 

Włącz się do akcji innych organizacji

Jeśli chciałbyś, aby Twoje działania były częścią większych akcji, sprawdź jakie działania prowadzą znane fundacje, lokalne instytucje a nawet Twoje ulubione marki. 

Korzystając ze strony WWF możesz “zaadoptować” dzikiego rysia, który jest w Polsce gatunkiem zagrożonym. Niektóre kraje lub grupy społeczne mogą przeżywać kryzys np. w związku z katastrofą naturalną. W takiej sytuacji możesz sprawdzić w jaki sposób możesz pomóc tym ludziom. Nawet symboliczny gest w formie przesłania listu czy obrazka, może być dla kogoś olbrzymim wsparciem emocjonalnym.

Przyglądaj się co robią Twoje ulubione marki. Jeśli lubisz zakupy w Coccodrillo możesz w bardzo łatwy sposób włączyć się w pomoc potrzebującym dzieciom. Wystarczy, że podczas zakupów zaopatrzysz się w papierową torbę. Całkowity dochód z jej sprzedaży jest przeznaczany na Fundację Mam Marzenie. Myślisz, że 1 zł za torbę to niewiele żeby komuś pomóc? Wraz z innymi dobrymi ludźmi, którzy także wezmą udział w akcji możecie uzbierać ogromną kwotę, która realnie pomoże potrzebującym dzieciom.