Let’s Celebrate – Małe i duże momenty, które warto świętować

Dlaczego warto świętować wyjątkowe okazje

Uwielbiamy święta. Oczekiwanie, dekoracje, uroczyste stroje, specjalne zwyczaje a czasem i prezenty sprawiają że, wyjątkowe okazje są jednymi z najbardziej wyczekiwanych dni w roku zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Jednak to co naprawdę celebrujemy i co sprawia, że święta są tak ważne w życiu każdej rodziny, to bycie razem. Święto to okazja, aby dostrzec to co mamy a nie to czego nam brakuje. Celebrujemy, więc nasze rodzinne tradycje, sukcesy i rocznice a także bieżące wydarzenia z życia. Dlaczego świętowanie powinno być wyjątkowe? Bo właśnie my tacy jesteśmy i jest to czas, aby zatrzymać się, zauważyć to, docenić i podziękować za wspólne chwile.

fot. @balticlovers.pl

Niezwykłą okazję możemy podkreślić dekorując dom bądź siebie lub wprowadzając nowe rodzinne zwyczaje jak u Dominiki z profilu @balticlovers.pl “Od kiedy w naszym domu pojawiły się dzieci świąteczny czas nabrał zupełnie innego znaczenia. Sterylne i minimalistyczne do tej pory wnętrze wypełniły kolory i sezonowe gadżety, które sprawiają dzieciakom wiele radości. W Wielkanoc w naszym ogródku ukrywamy czekoladowe łakocie, a chłopaki z entuzjazmem przeczesują każdy kąt w poszukiwaniu słodyczy. Uwielbiamy celebrować ten czas w zwolnionym tempie i właśnie wtedy żurek i jajo w majonezie smakują tak wyjątkowo. Olek, Kajtek i Remiś bardzo chętnie ubierają świąteczne koszule i zamieniają się w eleganckich przystojniaków a w mamusiowym oku kręci się łezka wzruszenia, że nasze maluszki tak szybko rosną. Życzymy Wam wszystkim zdrowych, rodzinnych Świąt. Mama, Tata, Aleksander, Kajetan i Remigiusz.”

Świętowanie zbliża

Wspólne celebrowanie ważnych wydarzeń zbliża nas do siebie. Dzieci uczą się jak ważne są rodzinne więzi oraz mają okazję poznać dalszych członków rodziny. Wysłanie kartki urodzinowej, rozmowa video czy pogratulowanie sukcesu na profilu społecznościowym to miły gest wobec przyjaciół i dalekich krewnych, z którymi nie widzimy się na co dzień. Święta religijne i państwowe są z kolei okazją, aby pokazać dziecku wspólnotę ze społecznością, w której żyje. Uczestniczenie razem z obcymi ludźmi uzmysłowi malcowi, że poza rodziną są ludzie, którzy dzielą podobne wartości i tradycje. 

@agna.sobczyk

Agnieszka z profilu @agna.sobczyk tak wspomina swoje święta i tradycje, które nadal podtrzymuje.

“Od dawien dawna w mojej rodzinie Święta Wielkanoce były zawsze bardzo radosne, pełne małych dzieci i reszty członków rodziny, pamiętam do dziś jak bardzo sprawiało mi radość malowanie jajek, niesienie koszyczka do święcenia, czy rzucanie balonami z balkonu w lany poniedziałek, a później uciekanie przed chłopakami, niby nie chciało być się oblanym, a jednak dziewczynki przez to czuły się adorowane. Odkąd mam własną rodzinę nadal podtrzymujemy rodzinne tradycje, w niedzielę razem jemy poświęcone pokarmy, później dzieci szukają ukrytego zajączka, są wtedy przeszczęśliwe, później pieczemy babkę i keksa, które zawozimy do rodziny i razem spędzamy ten cudowny czas.”

Doceńmy małe momenty

Doceńmy wyjątkowe momenty w życiu dziecka. Urodziny i Dzień Dziecka są oczywiście powszechnie celebrowane, ale warto zatrzymać się również nad innymi okazjami. Jeśli zorganizujesz dla pociechy wyjście z okazji zakończenia roku szkolnego czy wygrania konkursu pokażesz dziecku jak bardzo doceniasz jego wysiłki i jesteś dumny z jego sukcesów. 

 

fot. @haniamadewithlove

Wiola z profilu @haniamadewithlove dba, aby każda okazja miała ciekawe dla dzieci atrakcje. W Wielkanoc maluchy mogą poza świętowaniem znaleźć w ogrodzie jajeczka pozostawione tam dla nich przez wielkanocnego królika. “Hania przygotowana, już czeka na zajączka. Czy do Was też w Wielką Sobotę przychodzi taki mały, mięciutki psotnik, który gubi po całym ogródku lub domu kolorowe pisanki ?  Potem są zawody i  dlatego kto nazbiera najwięcej jajeczek przypada słodką niespodziankę. Jeżeli takiego gościa nie mieliście jeszcze u siebie to radzimy spróbować bo zabawy i radości jest przy tym wszystkim co nie miara.”

Jak uczcić wyjątkowy dzień

Popularne święta mają swoje długoletnie tradycje i zwyczaje. Warto jednak dodać coś co będzie wyjątkowe właśnie dla Waszej rodziny. Zastanówcie się wraz z dziećmi jaka wartość lub aktywność jest ważna dla Waszej rodziny a potem ustalcie jakie zwyczaje możecie wokół niej zbudować. Dla jednej rodziny mogą być  to specjalne rytuały czy eleganckie ubrania. Dla innej ognisko i wspólne śpiewanie piosenek podczas zjazdu rodzinnego. Możecie pokusić się również o ustanowienie własnego rodzinnego święta, które będziecie celebrować co roku. Potem wystarczy już tylko szczypta kreatywności. Wymyślcie specjalne dekoracje, potrawy i stroje jakie powinny w tym dniu obowiązywać.

Elegancja na luzie

Święta to nie tylko stylizacja z muszką czy białą sukienką. Wyjątkową stylizację w stylu casual elegant można stworzyć bazując na codziennych ubraniach,  dodając do nich kilka eleganckich dodatków, czy białą koszulę z wywiniętymi mankietami czy postawionym kołnierzykiem. 

Do tiulowej sukienki dobierzcie wygodne tenisówki i modną kurtkę ramoneskę. Do eleganckiej koszuli zamiast spodni w kant możemy zaproponować chłopcu jeansy z modnym paskiem i marynarkę. Dzięki takim połączeniom o wiele łatwiej będzie przekonać dzieciaki do ubrania świątecznej stylizacji. A najważniejsze, że ubrania te można wykorzystać w wielu innych połączeniach, nie tylko od święta.

Uroczystości to również okazja, aby nauczyć dziecko stylu wykraczającego poza ubrania, które sprawdzą się podczas zabawy. Okazja wcale nie musi być bardzo duża. Kolacja u przyjaciół może być równie dobrym pretekstem co większe święta, aby ubrać się wyjątkowo.