Książkowe inspiracje “Lokomotywa” – Julian Tuwim – Pomysł na zabawę
Stoi na stacji lokomotywa…
Czy książka może zainspirować do zabawy? Oczywiście! Odtwarzanie scen z popularnych powieści czy wierszy to świetny pomysł i zachęta dla dziecka, aby wejść do świata fantazji i rozwinąć swoją kreatywność. Naszą inspiracją do zabawy jest ukochana przez wszystkie dzieci Lokomotywa z wiersza Juliana Tuwima. Świat ciuchć jest w końcu jednym z najbardziej fascynujących dla maluchów tematów, a lokomotywa z wiersza, kryje w sobie mnóstwo niespodzianek. Wejdź z nami do zabawy i podziel się swoimi pomysłami w naszym konkursie.
Przygotowanie
Zabawa polega na stworzeniu przez dziecko planszy do zabawy pociągami. Potrzebny nam będzie płaski karton np. pudełko po zakupach w Coccodrillo. To co włożymy do środka jest zupełnie dowolne. Możemy skorzystać z gotowych klocków i figurek lub stworzyć własne z papieru czy zużytych opakowań, np. po herbacie.
Potrzebne materiały
Płaskie pudełko z kartonu| Blok techniczny | Klocki | Figurki ludzików zwierząt | Czarny marker | Zabawkowy pociąg
KROK 1 – Rysowanie
Wybierzcie swoje ulubione wersy z wiersza i ozdóbcie nimi swoje pudełko.
Przeczytajcie z dzieckiem wiersz “Lokomotywa” i poznajcie wszystkich ich interesujących pasażerów oraz bagaże. Możecie ich sobie wyobrazić? Jeśli tak złapcie za przybory do rysowania i sprawdźcie jak wyglądają w Waszym wykonaniu. Może narysujecie niedźwiedzia, armatę lub wagon pełen bananów. Możecie też zastanowić się co znalazłoby się w Waszej lokomotywie a swój pomysł pokazać w naszym konkursie.
KROK 2 – Przygotowujemy pudełko
Aby stworzyć naszą planszę do zabawy musimy mieć płaskie pudełko np. po zakupach. Rozkładamy je a ruchome elementy zabezpieczamy taśmą. W bokach pudełka możemy wyciąć przejazdy, którymi ciuchcia będzie mogła wyjechać poza planszę .
KROK 3 – Tworzymy miasteczko
Kolejnym elementem zabawy będzie stworzenie naszego miasteczka. Możecie użyć do tego dowolnych przedmiotów, gotowych zabawek lub np. zużytych opakowań. Pusta butelka po napoju może stać się szklanym wieżowcem, słomka do picia szlabanem, a kapeć zajezdnią dla zmęczonych po całym dniu pracy pociągów. Zachęć dziecko do właśnie takiego wykorzystania przedmiotów, dzięki temu rozwinie swoją kreatywność i zacznie myśleć nieszablonowo.
KROK 4 – Rysujemy tory
Czas stworzyć tory dla naszej lokomotywy. Rysujemy je na planszy czarnym markerem, pamiętajcie, aby przygotować do pokonania kilka ciekawych przeszkód, takich jak tunele czy mosty. Jeśli pociąg planuje podróż poza pudełko możemy stworzyć mu tory na podłodze używając do tego specjalnej taśmy z nadrukiem szyn.
KROK 5 – Czas na zabawę
Samo tworzenie planszy było niesamowitą frajdą, prawda? Ale zabawa jeszcze przed nami! Złap za swoją lokomotywę i rozpocznij podróż do krainy wyobraźni.