Kreatywne zabawy na dzień brokatu 2021

Dzień Brokatu 2021 to idealna okazja, aby poznać nowe, ciekawe zabawy i wykonać szałową pracę plastyczną na pamiątkę. 

Brokat jest bardzo wdzięcznym materiałem do zabawy dla dzieci. Wykreujcie razem magiczne przedmioty w kilka minut. Poznaj 6 najciekawszych pomysłów na wykorzystanie brokatu!

 • Magiczna taśma klejąca – ozdabiamy ją brokatem od strony kleju i przyklejamy do dowolnego przedmiotu lub kartkę.
 • Brokatowa masa – przygotowujemy ciastolinę i dodajemy do niej brokat, a następnie lepimy wybrany kształt: serduszko, gwiazdkę czy zwierzątko.
 • Pisanie i malowanie brokatem – płynnym klejem malujemy dowolny kształt, a następnie posypujemy go kolorowym brokatem. Kiedy klej wyschnie, usuwamy nadmiar brokatu, a na kartce pozostaje piękny świecący kształt.
 • Brokatowa naklejka – na papierze do pieczenia rysujemy na przykład gwiazkę – następnie na drugiej stronie naklejamy gotowy, brokatowy papier i wycinamy jej kształt. Po odklejeniu papieru do pieczenia mamy gotową naklejkę, którą możemy przyozdobić dowolny przedmiot.
 • Świeczka z brokatem – ozdabiamy swoją ulubioną świeczkę! Wystarczy namalować na niej klejem ciekawy kształt, posypać brokatem i poczekać aż wyschnie. Po wyschnięciu usuwamy nadmiar brokatu i świeczka gotowa!

Dzień brokatu – przygotuj obrazek pamiątkę

Dzień brokatu w przedszkolu to niezapomniane chwile dla dzieci. Świecidełka kocha chyba każdy maluch. Można stworzyć obrazek na ścianę, piękną świeczkę czy naklejkę. Brokat i cekiny to świetny materiał do prac plastycznych! W większości przypadków, aby je przygotować, wystarczy klej, kartka lub inny przedmiot, kilka fiolek kolorowego brokatu, cekinów, cyrkonii lub innych świecących kamyczków.

Genialny pomysł na kreatywne wykorzystanie tych popularnych błyskotek w święto brokatu to przygotowanie przez dzieci obrazka-pamiątki. Wybieramy temat “Piękny widok” i każde dziecko pod opieką dorosłych wykonuje pracę plastyczną, którą następnie wkładamy w ramkę i wieszamy na ścianie. Jak przygotować taką pracę plastyczną? Podążajcie za tym prostymi krokami:

 1. Przygotuj następujący zestaw dla dziecka: kartkę papieru A4, klej i brokat różnego koloru.
 2. Namalujcie klejem pierwszy kształt na kartce, na przykład słońce i kwiatki i posypcie je żółtym brokatem. Gdy klej wyschnie i zsyp nadmiar brokatu.
 3. Następnie namalujcie klejem trawę i korę drzew i posypcie ją brokatem koloru zielonego, poczekajcie, aż wyschnie i zsypcie nadmiar brokatu.
 4. Namalujcie jeziora i niebo, a następnie posypcie kolorem niebieskim brokatu. Poczekaj do wyschnięcia kleju i zsypcie nadmiar brokatu.
 5. Dodatkowo można jeszcze namalować tęczę – wypełniajcie brokatem każdy pasek tęczy po kolei i czekaj do wyschnięcia kleju.
 6. Obrazek gotowy! Teraz wkładamy go do wcześniej przygotowanej ramki i wieszamy na ścianie.

Zabawa brokatem daje dzieciom wiele radości. Przez sensoryczne i wizualne poznawanie uczą się i rozwijają kreatywność. Czas wykorzystany na zabawę jest dla nich idealnym momentem na odkrywanie kształtów, kolorów i jednocześnie budowanie więzi z rówieśnikami.