Kapsuła czasu – diy dla dzieci i dorosłych

Kapsuła czasu to taki zbiór pamiątek, który pozwoli utrwalić wartościowe wspomnienia dla całej rodziny. To cudowna propozycja na zatrzymanie czasu – zebranie najpiękniejszych chwil z danego etapu życia. Odkładamy ją na strych lub w inne ustronne miejsce i planujemy pokazać dzieciom za 10 lat, licząc że kapsuła czasu wywoła uśmiech na ich twarzach i ciepełko w sercu.

W ramach utrwalania wspomnień można stworzyć kilka typów kapsuł czasu – co innego znajdzie się w pudełku ze skarbami dzieci, a co innego w kartonie przygotowanym przez mamę. Inaczej będzie wyglądać zbiór wspomnień przyjaciół, a jeszcze inaczej kapsuła stworzona wspólnie przez całą rodzinę. Tego rodzaju diy dla dzieci to świetna zabawa i spędzanie wspólnie czasu.

W poniższym artykule przedstawimy jak zrobić 2 typy kapsuł czasu – jedną przygotowaną przez mamę i poświęconą przyjściu dziecka na świat, a drugi rodzaj własnoręcznie wykonały nasze dzieci – każde zorganizowało po jednym pudełku swoich pamiątek i wspomnień, które chcieli zachować.

Jak przygotować kapsułę czasu mamy?

Moja kapsuła czasu zawiera drobiazgi związane z narodzinami i pierwszymi istotnymi momentami życia moich dzieci. Stworzyłam po jednym pudełku dla każdego dziecka, zawierają więc one podobne elementy, choć są bardziej spersonalizowane. Do przygotowania takiego zbioru wspomnień nie potrzeba wiele – wystarczy większe pudełko i wszystkie przedmioty związane z przyjściem dziecka na świat, które chcielibyśmy zachować jako pamiątki, np.:

  • bransoletka ze szpitala
  • pierwszy kocyk
  • pierwszy bucik niechodek
  • pierwsza czapeczka i ubranka nałożone zaraz po porodzie 
  • pierwszy ząbek
  • pukiel włosów
  • pierwsze śliniaczki
  • rękawiczki niedrapki
  • szatka i ubranka z chrztu
  • kartki z życzeniami na chrzest 

Planuję pokazać to moim dzieciom w dniu 18-stych urodzin, jako jeden z prezentów na osiemnastkę.

Mój synek otrzymał jeszcze od swojego chrzestnego takie personalizowane pudełko z życzeniami na pierwsze pamiątki. To również idealny dodatek do kapsuły czasu – zawiera informacje o dacie i godzinie urodzenia oraz o wadze i wzroście maluszka w chwili narodzin. Mamy również dedykowane saszetki na pierwszy ząbek i loczek. Mojemu synowi jednak jeszcze nie wypadają zęby, musimy więc poczekać na ten moment z wypełnieniem sakiewki. A pierwszego pukla włosów niestety nie zachowaliśmy na pamiątkę.

Wszystkie przedmioty, które chcielibyśmy zachować jako pamiątki, chowamy do pudełka. Podpisujemy je i umieszczamy w miejscu niedostępnym dla dzieci na najbliższych kilkanaście lat.

Jak zrobić kapsułę czasu?

Nasze dzieci świetnie bawiły się podczas przygotowywania własnych kapsuł czasu. Jeżeli więc lubicie gromadzić pamiątki i szukacie czasu na wspólne spędzenie rodzinnego popołudnia – zastanówcie się nad stworzeniem pudełek zatrzymujących wspomnienia.

Wystarczy przygotować:

  • kartonowe pudełka
  • farby i pędzle
  • mazaki
  • nożyczki i taśmę klejącą
  • pamiątki do spakowania do kapsuły (np. jedna ze zbieranych aktualnie kart lub figurek, narysowany obrazek, stworzona praca plastyczna, zdublowana ulubiona zabawka, kartka z urodzin, urodzinowa korona z przedszkola itd.)
  • formularz wspomnień – stworzony przez nas możecie pobrać tutaj

Przygotowanie kapsuły zaczynamy od ozdobienia pudełka, w którym będziemy przechowywać pamiątki. Dzieci samodzielnie, według własnego uznania, personalizują swój karton. To jeden z najprzyjemniejszych etapów naszego projektu.

Następnie prosimy dzieci o przygotowanie drobiazgów, które chciałyby umieścić w kapsule czasu. Znając nasze latorośle podpowiadamy, co warto by włożyć do środka tak, by stanowiło wartościową pamiątkę.

Potem dajemy dzieciom do wypełnienia formularz wspomnień, który umieścimy w kapsule czasu. Oczywiście w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze pisać, to rodzice wypełniają poszczególne linijki odpowiedziami udzielonymi przez malucha. Ubaw dla całej rodziny gwarantowany!

Dzieci powinny samodzielnie podpisać się na dole formularza.

Formularz  umieszczamy w kapsule czasu. Następnie zaklejamy ją taśmą i podpisujemy. Kartony moich dzieci trafiły na strych i planujemy otworzyć je za 10 lat.

Wyjmujemy glinę z opakowania, u nas niewielki kawałek tego surowca starczył na przygotowanie dwóch grubszych podstawek na biżuterię. Jedną wyrównaliśmy wałkiem, druga natomiast powstała w całości według inwencji 7-letniego syna.

Pudełka będą leżeć na strychu do 2023 roku. Do tego czasu zarówno ja, jak i dzieci, prawdopodobnie zapomnimy, co włożyliśmy do przygotowanych przez nas kapsuł. Otwieranie pudełek diy dla dzieci będzie budziło wiele emocji. Pisząc ten artykuł, przyszło mi do głowy, że taki “unboxing” można sfilmować, a film wręczyć w prezencie ślubnym lub na jakieś okrągłe urodziny 🙂