Jakie święto obchodzimy 22 września?
Dzień bez samochodu to międzynarodowa inicjatywa, która promuje chodzenie pieszo, jazdę na rowerze, transport publiczny i inne formy przemieszczania, w celu uniknięcia jazdy samochodem. Ideą jest zmniejszenie liczby pojazdów na drogach w wyznaczonym okresie. W niektórych miastach, takich jak Nowy Jork i Chicago, dni bez samochodu mają miejsce co tydzień. Celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia powietrza, hałasu, korków i zużycia paliwa. Poza ekologią dzień ten promuje również ćwiczenia fizyczne oraz zachęca obywateli do zmian trybu życia na zdrowszy. To samo możesz zaproponować swojemu dziecku.
Temat ekologii cały czas jest aktualny. Światowy dzień bez samochodu 2022 to kolejna odsłona planu na ratowanie środowiska. Nasza planeta zaczyna mieć poważne kłopoty, więc wszelkie działania, mające na celu jej ochronę są pożądane. Stąd też można spotkać się z wieloma akcjami, wydarzeniami kulturalnymi, wykładami czy zajęciami w szkołach. Edukują one o tym, jakie działania ludzi mają negatywny wpływ na środowisko i jak temu przeciwdziałać.
Jak dziecko może obchodzić dzień bez samochodu?
22 września obchodzimy międzynarodowy dzień bez samochodu. Wielu rodziców zawozi dzieci do szkół czy przedszkoli właśnie autem. Jest to bardzo wygodne, jednak niekorzystne dla planety i portfela. Celebrując idee tego dnia, warto rozważyć alternatywne środki transportu:
Rower
Jazda rowerem ma mnóstwo zalet. Można wjechać nim w wąskie lub jednokierunkowe uliczki, gdzie samochód często nie ma możliwości. Chodniki są zawsze dwukierunkowe 😉
Dzięki temu drogę można z powodzeniem skrócić, bez jeżdżenia na około.
Kolejną przewagą roweru nad samochodem jest fakt, że nie trzeba szukać miejsca parkingowego ani parkometru. Rower daje niezależność. Nie ma możliwości, że zabraknie w nim paliwa, że utknie w korku, czy nie przyjedzie na czas ;). Sami możemy decydować, kiedy i jaką trasą się przemieszczamy.
Na koniec warto wspomnieć o walorze ekologicznym i zdrowotnym – rower nie produkuje spalin. Jest napędzany siłą mięśni, a więc ma korzystny wpływ na zdrowie. Poranna przejażdżka rowerem dorosłym może z powodzeniem zastąpić kawę. Dla dzieci jazda rowerem to frajda, która pomoże dotlenić mózg i pozytywnie wpłynie na procesy myślowe.
Jeśli maluch nie potrafi jeszcze jeździć na rowerze, warto przemyśleć dowiezienie dziecka do placówki edukacyjnej w specjalnym foteliku rowerowym lub przyczepce. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko wówczas możesz zabrać całą ferajnę! Oczywiście nie zapominajmy o względach bezpieczeństwa. Kaski na głowach zarówno dzieci, jak i rodziców to podstawa. Wszelkiego rodzaju odblaski również mile widziane.
Hulajnoga, deskorolka
Bardzo popularne w ostatnich latach alternatywy dla roweru. Młodzież chętnie wykorzystuje te sprzęty do nauki trików. 22 września, zamiast odwieźć dziecko do szkoły samochodem, warto zaproponować mu dojazd hulajnogą.

Komunikacja miejska
Ta z pozoru mało atrakcyjna forma przemieszczania się również może być ciekawą przygodą. Dla dziecka przyzwyczajonego do jazdy samochodem, podróż tramwajem może okazać się naprawdę ekscytująca. Dojazd do szkoły czy przedszkola komunikacją miejską to świetna lekcja tolerancji i kultury. Podczas podróży dziecko ma szansę zobaczyć, jak różni są ludzie. Warto wspomnieć, że starszym osobom trudniej stać, dlatego kultura nakazuje ustąpić im miejsca siedzącego. Przy okazji podróży komunikacją miejską, można wytłumaczyć dziecku, kim jest motorniczy, pokazać mijany za oknem most, czy wyjaśnić zasady ruchu drogowego i dlaczego autobus staje na czerwonym świetle. To i inne pytania mogą urodzić się w małej, ciekawej świata głowie Twojego dziecka.
Warto tutaj wspomnieć, że 22 września w dużych miastach komunikacją miejską można jeździć bezpłatnie.
Jeżeli Twoje dziecko jest już starsze i samodzielnie dojeżdża do szkoły transportem miejskim, warto tego dnia zasugerować niecodzienną praktykę. Zaproponuj dziecku, by wysiadło przystanek lub dwa wcześniej i się przespacerowało. Będzie to piękny gest młodego człowieka, który też będzie mógł celebrować dzień bez samochodu, dbając przy tym o własne zdrowie.
Nogi 🙂
Jak już nieco zdradzono wyżej – zamiast podjeżdżać przystanek czy dwa samochodem lub tramwajem – wybierzcie z dzieckiem spacer. Warto wykorzystać ostatnie tygodnie ciepłego słońca na złapanie witaminy D. Spacer to aktywność, pozwalająca spalić kalorie, co w oczywisty sposób zapobiega otyłości, która niestety coraz częściej dotyka także najmłodszych. Chodzenie pieszo to wyrabianie zdrowych nawyków, które wzmacniają odporność, tak potrzebną, zwłaszcza jesienią.
Zostając w temacie dbania o zdrowie, zwróć uwagę odpowiedni strój swojego dziecka. Poranki zaczynają być coraz chłodniejsze, dlatego kurtka przejściowa czy cienka czapka powinny stać się nowymi jesiennymi przyjaciółkami twojej pociechy.
Dzień bez samochodu, czyli ekologia dla najmłodszych. Celebruj ten dzień wspólnie z dzieckiem. Zrezygnujcie z dojazdu samochodem na rzecz tramwaju, roweru czy spaceru. Podróż rowerem do pracy czy szkoły ma wiele korzyści.
Zarówno dzieci, jak i rodziców (!) gorąco zachęcamy do wyboru ekologicznych środków transportu, rozmów z dzieckiem o formach dbania zarówno o planetę, jak i o własne zdrowie.