Jaki jest Twój ulubiony kolor? Kolor a osobowość

Nad odpowiedzią na to pytanie nie trzeba się długo zastanawiać. Niemal każdy ma swój ulubiony kolor. Według teorii Taylora Hartmana każdy typ osobowości posiada swój przypisany kolor. Osoby o konkretnych cechach charakteru podświadomie otaczają się konkretnymi barwami, często zupełnie niezgodnymi z ich ulubionym kolorem.

Kolor czerwony odzwierciedla osobowość przywódczą. Osoby te cechuje samodzielność, niezależność, łatwość w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów. Niebieski to kolor introwertyków o spokojnym usposobieniu. Żółci są spontaniczni, a zieloni stabilni i unikający konfliktów. Zanim zaczniesz się zastanawiać jaki jest twój ulubiony kolor, to warto wiedzieć z czym on się wiąże.

Psychologia barw i wpływ kolorów na nastrój

To, jakimi kolorami się otaczamy, nie jest bez wpływu na nasz nastrój. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wnętrze szpitala jest zielone a loga firm ubezpieczeniowych niebieskie? Badania wskazują, że kolor zielony sprzyja zdrowieniu, a kolor niebieski kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem. To zagadnienie opisywane jest jako psychologia barw. Budzi ona skojarzenia emocjonalne z konkretnymi kolorami.  Skojarzenia te mogą różnić się w zależności od kultury. W Europie kolor żałobny to czerń, na wschodzie biel a w Iranie niebieski.

Stymulowanie rozwoju dziecka za pomocą kolorów

Odpowiedni dobór kolorów wpływa również na rozwój dzieci. Niemowlęcy wzrok jest w stanie wychwycić tylko wyraziste kolory. Dlatego większość zabawek jest w takich właśnie barwach, żeby wzbudzały zainteresowanie dzieci i zachęcały do interakcji. Kolory czerwony i żółty są pobudzające, jednak czerwień może niekiedy być drażniąca. Niebieski sprzyja relaksowi, działa uspokajająco. Zielony pozwala odpocząć oczom i, podobnie jak niebieski, działa relaksująco. Otoczenie w kolorze czarnym może pogorszyć nastrój maleństwa. Stymulowanie rozwoju dziecka przez kontakt z kolorami jest niezwykle istotne dla jego rozwoju.

Kolory mają wpływ na emocje dziecka, a także na rozwój jego wyobraźni. Dlatego ważne jest, żeby otaczało się różnymi kolorami. Dotyczy to zarówno otoczenia, kolorów w dziecięcym pokoju jak i odzieży, którą dziecko nosi. Firmy odzieżowe oferują ubrania w najróżniejszej kolorystyce, warto zwrócić uwagę na to, jak dobieramy dziecięcą garderobę. Nowa kolekcja Coccodrillo Mix&match pozwala na prawdziwe kolorowe szaleństwo!