Jaka jest współczesna młodzież?
Dla współczesnych nastolatków świat wirtualny jest niezwykle intrygujący. Korzystanie z internetu daje wiele możliwości. Nagrywanie krótkich filmików czy robienie zdjęć na media społecznościowe jest ważnym elementem życia nastolatków, choć nam, dorosłym, może się to wydawać niemądre lub niepotrzebne. Jednak dla młodzieży jest to najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. Korzystają oni z internetu w komputerach i za pośrednictwem smartfonów również do komunikacji ze znajomymi.
Spotkania z przyjaciółmi
Życie towarzyskie nastolatków jest istotnym elementem kształtowania ich charakteru. Dzięki obcowaniu z rówieśnikami młodzież ma szansę zaspokoić swoją potrzebę przynależności do grupy i akceptacji. Młodzi ludzie, poza wirtualnymi rozmowami i śledzeniem „lajków” lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, rozmawiając na ławce w parku, chodząc do kina czy nawet na imprezy. Jest to czas zawierania przyjaźni i pierwszych miłości, a więc i rozwoju emocjonalnego.
Potrzeba przynależności do grupy
Gdy dziecko jest małe, tę potrzebę zaspokajają rodzice. Dla nastolatka najważniejsi w tej materii są rówieśnicy, a mama i tata schodzą na drugi plan. Może to być bolesne, natomiast jest to naturalny etap rozwojowy i nie powinien być niepokojący. Jest prawdopodobne, że Twoje dziecko zmieni się o 180 stopni i duży wpływ na tę zmianę ma właśnie otoczenie.
Młodzieżowe sporty
Dzieci i młodzież bardzo potrzebują aktywności fizycznej i potrafią czerpać z niej ogromną radość. Szczególnie gdy można ją dzielić z przyjaciółmi. Coraz cieplejsze dni sprzyjają spotkaniom ze znajomymi w plenerze. Obserwując współczesnych nastolatków, nie da się nie zauważyć, że uwielbiają takie sporty jak jazda na deskorolce czy hulajnodze. Coraz częściej można też spotkać młodzież na zorganizowanych zajęciach sportowych takich jak joga czy sztuki walki.
Czy można zrozumieć nastolatka?
Zmienność zachowań i humoru nastolatków często jest niezrozumiała dla dorosłych. Może się zdarzyć tak, że z dnia na dzień rzuca buty do biegania w kąt i mówi, że chce trenować pływanie. Może to budzić frustrację rodziców, zwłaszcza gdy zakup tych butów był odczuwalny dla domowego budżetu. Nie jest to jednak złośliwość ze strony dziecka, a efekt zmian, jakie zachodzą w jego mózgu. Nie należy się tym jednak zbytnio martwić. Próbowanie różnych dyscyplin jest rozwijające. Różnorodność zainteresowań oraz doświadczeń pozwoli dziecku określić, w czym jest dobry, do czego ma predyspozycje i co mu sprawia największa radość, a co zupełnie nie pasuje do jego stylu czy możliwości.
W nastoletniej głowie dzieje się bardzo dużo. Jest to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodzica. Z tej dwójki to rodzic jest tym, który powinien myśleć racjonalnie. Pozwól dziecku na spotkania ze znajomymi, ponieważ jest to dla niego bardzo ważne. Nie złość się, gdy nagle zmieni zdanie. Każdy młody człowiek musi przez to przejść, żeby wyrosnąć na mądrego dorosłego. Rolą rodzica jest dbanie o bezpieczeństwo dziecka i wsparcie na każdym etapie jego życia.