Jak zrobić strój bohatera z filmu lub bajki?

Każde dziecko ma z pewnością ulubioną postać z czytanej książki, oglądanej bajki czy filmu. Oczywiście innych bohaterów będą cenić młodsze dzieci, a innych starszaki. Jednak niezależnie od wieku, każdy zapewne doceni możliwość stania się jednym z nich, choć na jeden dzień. A w tym mogą pomóc nam samodzielnie wykonane – niewielkim kosztem i nakładem czasu – stroje bohaterów! W poniższym artykule podpowiadamy jak przygotować stroje Harry’ego Pottera i Batmana z tego, co mamy w domu.

Strój superbohatera dla dzieci —  Batman

Podstawą naszego stroju Batmana są ciemne, gładkie spodnie i bluzka. Najlepiej wykorzystać tu czarne spodnie dresowe, gdyż są bardzo wygodne. Pozostałe rzeczy, w które warto się zaopatrzyć do wykonania tego przebrania to:

 • czarna peleryna
 • kawałek czarnego i żółtego papieru samoprzylepnego
 • kawałek czarnego filcu lub czarnej kartki z bloku technicznego
 • czarna gumka 
 • ołówek i nożyczki

Czarna peleryna to gadżet, który przyda się do wielu przebrań, więc warto zawsze mieć ją w domu. U nas posłużył zarówno do przedszkolnego przebrania Zorro, Batmana, jak i do przedstawionego poniżej stroju Harry’ego Pottera.

Jak wykonać przebranie Batmana?

Zastanawiasz się jak zrobić strój batmana? Poniżej nasza sprawdzona propozycja na samodzielne wykonanie przebrania superbohatera.

Z żółtego papieru samoprzylepnego wycinamy owal. Warto złożyć w tym celu kartkę, narysować jedną połowę kształtu i następnie wyciąć. Dzięki temu mamy pewność, że figura będzie symetryczna.

Następnie sięgamy po czarną kartkę papieru samoprzylepnego i odrysowujemy nasz żółty owal. Zginamy kartkę w pionie tak, by otrzymać połowę zaznaczonego wcześniej kształtu i rysujemy znak Batmana. Możemy posłużyć się wydrukowanymi z Internetu wzorami, bądź przy odrobinie zdolności plastycznych, próbować samemu odtworzyć ten znak.

Wycinamy czarny symbol Batmana, następnie przyklejamy go na żółty owal i tak przygotowaną odznakę przyczepiamy do bluzki małego bohatera.

Teraz dodajemy pelerynę i zabieramy się za przygotowanie maski Batmana.

Z jednej strony kartki odrysowujemy kształt maski „człowieka nietoperza” z zaznaczonymi otworami na oczy. Następnie go wycinamy i po bokach zawiązujemy końcówki gumki, tak aby maska trzymała się na twarzy.

Przebranie superbohatera gotowe!

Strój Harry’ego Pottera DIY

Strój Harry’ego Pottera wymaga ciut więcej zaangażowania, ale większość etapów spokojnie może być wykonana przez samo dziecko, któremu zależy na tym przebraniu.

Należy przygotować następujące przedmioty:

 • arkusz czerwonego/bordowego filcu
 • żółty papier samoprzylepny
 • klej na gorąco
 • pałeczkę do sushi
 • farby plakatowe
 • piórka lub inne gadżety do ozdobienia różdżki
 • żółta kredka lub farbka do malowania twarzy
 • kawałek gumki
 • okulary z okrągłymi oprawkami
 • opcjonalnie czarna peleryna

Jak zrobić strój Harrego Pottera?

W tym wypadku również przydadzą się czarne ubrania – bluzka i spodnie. Następnie zabieramy się za stworzenie krawata i uproszczonej odznaki Gryffindoru, które bazują na kolorach bordowym i żółtym. Ten pierwszy jednak ciężko dostać w artykułach plastycznych, więc z powodzeniem możemy zastąpić go czerwonym.

Z czerwonego filcu wycinamy kształt krawata.

Żółty papier samoprzylepny posłuży nam do zrobienia poprzecznych pasków. To idealne zadanie dla młodego fana Harry’ego Pottera. Nasz syn korzystał nawet z ekierki! 🙂 Paski przyklejamy na krawat.

Wokół górnej części krawata zawiązujemy czarną gumkę, za pomocą której przymocujemy go do szyi dziecka.

Z czerwonego filcu wycinamy odznakę, na którą naklejamy 2 żółte elementy – należy je odrysować, bazując na przygotowanym wcześniej kształcie odznaki.

W międzyczasie możemy uzupełnić przebranie o żółtą błyskawicę na czole – znak Harry’ego Pottera i okulary z okrągłymi oprawkami.

I teraz przechodzimy do najważniejszego atrybutu Harry’ego – jego różdżki. Oczywiście w tym temacie możemy dać upust własnej inwencji twórczej i przygotować ją według własnego uznania. My wykorzystaliśmy patyczki do sushi, farby plakatowe, piórka i klej na gorąco. Świetną różdżkę można zrobić ze zwykłego patyka znalezionego podczas wspólnego spaceru.

Najpierw farbą malujemy różdżkę na wybrany kolor.

Gdy różdżka wyschnie, do jej spodu klejem na gorąco przyklejamy różnokolorowe piórka. Tą czynność powinna wykonać osoba dorosła, żeby dziecko się nie oparzyło.

Tak przygotowana różdżka dopełni strój Harry’ego. Możemy również wykorzystać czarną pelerynę.

Przebrania bohaterów przypadły naszym dzieciom do gustu i pozwoliły im bardzo wejść w rolę 🙂 Ulubionym zaklęciem okazało się “Alohomora”, które w magiczny sposób otwierało wszystkie drzwi.

Własnoręcznie wykonany strój superbohatera dla dzieci, to niesamowita frajda dla nich. Nie tylko zabawa, ale również sam proces powstawania stroju był dla chłopców bardzo interesujący. Dzięki podstawie, jak zrobić strój batmana czy Harrego Pottera, można dzięki niewielkim modyfikacjom stworzyć inne stroje ulubionych postaci z książek czy filmów. Na domowych półkach na pewno znajdzie się wiele interesujących historii bohaterów, w które mogą się wcielić wasze pociechy.