Jak zrobić slajma i inne masy do zabawy

Dzieci uwielbiają bawić się masami plastycznymi, które zapewniają im wrażenia sensoryczne i wizualne. Obok najpopularniejszych obecnie slajmów możemy stworzyć również ciastolinę, piasek kinetyczny czy ciecz nienewtonowską, a potrzebne nam będą do tego gotowe półprodukty lub proste składniki, które znajdziecie w każdej kuchni. Sprawdź nasze przepisy.

Klasyczny slime

Do stworzenia typowego glutka potrzebne Wam będą klej i aktywator np. firmy Tuban. Łączymy te dwa składniki ze sobą aż powstała masa przestanie się kleić, ale nadal będzie rozciągliwa. Do slime możemy dodać mnóstwo różnych składników, np. brokat, kulki styropianowe czy cekiny.

Slime chmurkowy z półproduktów

Fantastyczny slajm o konsystencji puchatej chmurki uzyskamy dodając do kleju i aktywatora piankę Tubi. Wybierz swój ulubiony kolor i wprowadź do zabawy nieco puchatej lekkości.

Slime multisensoryczny

Slajm mulrtisensoryczny dostarczy Twojemu dziecku wrażeń zmysłowych a jednocześnie będzie domową alternatywa dla gotowych dodatków takich jak cekiny czy brokat. Aby pobudzić zmysł dotyku możemy wrzucić do niego drobny makaron lub ziarenka soczewicy. Dodanie do masy olejków do ciasta zapewni wrażenia węchowe. Walory wizualne uzyskamy po dodaniu naturalnych barwników, np. soku z buraka czy kurkumy. Nasz slime to połączenie soku z malin, olejku cytrynowego, czerwonej soczewicy i drobnego makaronu. Efekt wygląda niczym slimowa zupa pomidorowa i pachnie przepięknie.

 

Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska to masa o niesamowitych właściwościach fizycznych. Pod naciskiem będzie twarda niczym ciało stałe, niepoddana żadnej sile zmieni się na powrót w ciecz. Tą ciekawą substancję możemy wykonać w domu mieszając mąkę ziemniaczaną z wodą aż uzyskamy interesującą nas konsystencję. Pomysłem, który spodoba się zwłaszcza maluchom jest zrobienie cieczy w dużej kuwecie, po której dzieci będą mogły chodzić boso.

Domowa ciastolina

Aby stworzyć ciastolinę łączymy odżywkę do włosów z mąką. Gotową masę dzielimy na kilka części i każdą barwimy na inny kolor używając do tego farb lub barwników spożywczych. 

Bezpieczny piasek księżycowy

Do stworzenia tej masy potrzebne Ci będą kubek brązowego cukru, kubek mąki kukurydzianej i 5 łyżek oleju roślinnego. Połącz ze sobą produkty do uzyskania masy do złudzenia przypominającej prawdziwy, żółty piasek, z której będzie można formować “piaskowe” babki. Możesz dodać też kilka kropli olejku migdałowego, masa będzie pachniała cudownie niczym ciasto.

Masa Buzująca

Z masy buzującej można zrobić kule, w których ukryjemy drobne zabawki. W naszym przypadku są to oczywiście dinozaury. Aby ją stworzyć połącz ze sobą sodę oczyszczoną (4 saszetki po 100 g) i kwasek cytrynowy (4 saszetki po 50 g) a nastenie stopniowo dodawaj olej (ok. 4-5 łyżek). Otrzymana masę możesz zabarwić barwnikami spożywczymi. Gotowe kule pod wpływem wody zaczynają buzować odsłaniając schowane w nich skarby. Sprawdź naszą propozycję zabawy

Sztuczny śnieg domowym sposobem

Aby stworzyć śnieżną masę wystarczy wymieszać ze sobą mąkę ziemniaczaną i olej roślinny. Jeśli dodamy więcej oleju śnieg będzie bardziej kleisty, jeśli mniej bardziej kruchy. Do śniegu możemy dodać również brokat lub cekiny, dzięki temu będzie się ładnie błyszczał. Sprawdź naszą propozycję zabawy. Masa jest na tyle lepka, że można zbić z niej różne kształty i np. zbudować bałwana.