Jak zrobić czekoladę dla dzieci?

Kakao zawarte w czekoladzie jest dobrym źródłem witamin, tłuszczów i minerałów – głównie fosforu i magnezu. Jest naturalnym antyoksydantem i wykazuje korzystny wpływ na działanie mózgu, układu nerwowego oraz serca. Dawanie dzieciom czekolady może więc mieć dobry wpływ na jego zdrowie. Uważać należy oczywiście na cukier, jednak robiąc czekoladę domowym sposobem, masz pełną kontrolę nad jej składem. W artykule przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak może powstać zdrowa czekolada dla dzieci.

Jak samodzielnie zrobić pyszną czekoladę? 

7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. W związku z tym przedstawiamy Wam kilka propozycji na wykonanie tego smakołyka w kilku wariantach – przy uwzględnieniu różnych gustów, alergii i oczywiście preferencji. Czekoladę w domu można wykonać naprawdę szybko i łatwo. Wystarczy parę składników i nawet osoba bez specjalnych kulinarnych zdolności może zrobić pyszną domową czekoladę. Mieszanie składników i przekładanie ich do foremek z pewnością przypadnie do gustu również wszystkim dzieciom.

Mleczna czekolada bez dodatków i z bakaliami

To najbardziej złożony pod względem liczby składników i etapów przygotowania wariant czekolady. A mimo to sporządzenie jej zajmuje chwilę i jest banalnie proste. Należy przygotować:

  • szklankę tłustego mleka 3,2%
  • 100 g masła
  • 3 łyżki kakao
  • 150 g cukru lub innego słodzidła typu ksylitol
  • 200 g mleka w proszku
  • rondelek
  • podłużną formę do pieczenia keksu/pasztetu itd.
  • arkusz papieru do pieczenia
  • mikser
  • wysokie naczynie do miksowania składników
  • ulubione dodatki – w nas to rodzynki, sezam, orzechy laskowe i płatki migdałów

Najzdrowsza będzie gorzka czekolada. Dla dzieci może nie być ona zbyt smaczna, dlatego warto dodać do niej coś słodkiego. Jeśli nie chcesz przyzwyczajać maluchów do jedzenia cukru, zastosuj zamiennik w postaci cukru brzozowego czy stewii. Bierzemy się do pracy!

Do rondelka wlewamy i podgrzewamy szklankę mleka.

Następnie dodajemy masło i mieszamy je, aż do całkowitego rozpuszczenia.

Wsypujemy cukier oraz kakao. Całość dokładnie mieszamy.

Tak przygotowaną masę przekładamy do miski lub wysokiego naczynia i wsypujemy mleko w proszku. Miksujemy do momentu, gdy czekoladowa masa stanie się gładka i pozbędziemy się wszelkich grudek.

Oczywiście – na każdym etapie wykonywania czekolady – robimy przerwy na degustację 🙂

Czekoladową masę wylewamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy.

Na połowę masy możemy wysypać przygotowane wcześniej dodatki. By ułatwić dzieciom zlokalizowanie części bez bakalii, możemy na środku formy umieścić złożoną “barierę” z folii aluminiowej.

Formę z masą wkładamy do lodówki na całą noc. Następnie wyciągamy zawartość, chwytając papier do pieczenia. Czekoladę kroimy na mniejsze kostki wedle uznania. Smacznego!

Czekolada dla dzieci bez mleka i cukru – idealna dla maluszków i dzieci na diecie bezmlecznej

Nasze dzieci nie mogą spożywać mleka krowiego. Przygotowaliśmy więc wariant czekolady i dla nich. Tutaj lista składników jest jeszcze prostsza:

  • ½ szklanki oleju kokosowego
  • ½ szklanki kakao
  • ⅓ szklanki syropu daktylowego lub klonowego
  • dowolne dodatki – bakalie, nasiona itd.
  • silikonowa foremka do pieczenia
  • rondelek

U nas – zawsze w przypadku wspólnego gotowania z dziećmi – pod stołem strategiczne miejsce zajmuje pies. Przecież zawsze coś pysznego kapnie lub zleci na podłogę, warto więc być w gotowości.

A teraz krótki opis przygotowania bezmlecznej czekolady:

W garnku na małym ogniu podgrzewamy olej kokosowy. Jeżeli czekoladę robimy latem (z dużym prawdopodobieństwem) olej będzie już rozpuszczony ze względu na wysoką wyjściową temperaturę powietrza. Tak też było i w naszym przypadku, więc tylko wlaliśmy roztopiony olej kokosowy do rondelka.

Następnie dodajemy kakao i syrop daktylowy.

Całość oczywiście dokładnie mieszamy. Jeżeli pojawią się grudki – korzystamy z miksera, by przygotować jednolitą masę.

Zawartość rondelka przekładamy do foremki silikonowej. My mamy taką z dziurkami a’la kostki czekolady, więc idealnie pasuje! Nadmiar masy przełożyliśmy do silikonowych foremek na muffinki, do których dzieci z chęcią dodały rodzynki, orzechy i sezam.

Formy z czekoladą wkładamy na około 2 godziny do zamrażalki. Po tym czasie możemy zabrać się za degustację! Czekolada na bazie oleju kokosowego szybko się rozpuszcza, warto więc przechowywać ją w lodówce.

Wegańska czekolada z karobem i rodzynkami

 Karob to zamiennik kakao w diecie alergików. Dzięki temu dodatkowi dzieci uczulone na ziarno kakaowca, wciąż mogą delektować się smakiem zdrowej czekolady. Jest to również wariant słodkości, który możemy zaproponować najmłodszym dzieciom, niejedzącym jeszcze cukru. Karob sam w sobie jest mniej gorzki od naturalnego kakao, a dodatek rodzynek również pozytywnie oddziałuje na walory smakowe tego typu domowej czekolady. 

Składniki czekolady karobowej:

  • 100 g oleju kokosowego
  • 4 łyżki karobu w proszku
  • rodzynki i ewentualnie inne dodatki
  • rondelek
  • pokrywka od naczynia żaroodpornego lub inny typ płaskiej formy do pieczenia
  • arkusz papieru do pieczenia

Jeżeli nie dysponujemy roztopionym w słoiku olejem kokosowym, podgrzewamy rondelek, przekładamy do niego tłuszcz i mieszamy aż stanie się płynny. Ważne, by olej kokosowy nie był zbyt gorący – wtedy masa może nam się rozwarstwić.

Następnie dodajemy karob.

Zawartość rondelka dokładnie mieszamy i przekładamy na formę wyłożoną papierem do pieczenia.

Na tak przygotowaną masę wykładamy rodzynki i ewentualnie inne dodatki.

Gdy masa ostygnie, formę wkładamy do lodówki. Zastygłą tabliczkę karobowej czekolady kroimy w kostki i częstujemy wszystkich zainteresowanych 🙂

Tak przygotowana czekolada jest świetną alternatywą dla słodyczy ze sklepu, których skład często zawiera niezdrowe lub wręcz szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Dodatkową zaletą samodzielnego robienia czekolady jest wspaniała zabawa i satysfakcja z efektu swojej pracy. Dzieci uwielbiają przyrządzać dania w kuchni, dlatego też będzie to dla nich ciekawa i niecodzienna rozrywka. Warto dodać, że taką czekoladą łatwo się podzielić z rodziną czy znajomymi, co jest utrwalaniem dobrych manier.