Jak wyprać czapkę z daszkiem — bezpieczne i skuteczne metody

Czapka z daszkiem to element nie tylko sportowych dziecięcych stylizacji, ale również tych w stylu sportowej elegancji. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki chętnie noszą czapki przez większość roku. A co z praniem? Gdy dziecko biega, pot z jego czoła wsiąka właśnie w czapkę. W tym artykule dowiesz się jak wyprać czapkę z daszkiem i dbać o nią, aby służyła jak najdłużej.

Zanim zaproponujemy wrzucenie czapki do pralki, warto wiedzieć, że każda odzież w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana, wymaga innego rodzaju konserwacji. Czapki posiadają usztywniony daszek, więc sposób ich czyszczenia może nie być taki oczywisty. Niewątpliwie zarówno ty, jak i twoje dziecko macie nakrycie głowy takie, jak czapka z daszkiem. Jak prać ten element garderoby?

Polecamy zerknąć na metkę wszytą we wnętrzu. Na metce znajdują się obrazkowe wskazówki, które podpowiedzą, jak można czyścić daną część garderoby tak, aby nie uległa odbarwieniom czy odkształceniom. Niewłaściwe suszenie czy źle dobrana temperatura mogą zniszczyć czapkę. Zdarza się tak, że metkę się wycina ze względu na komfort noszenia. Wówczas trzeba zastosować uniwersalne metody czyszczenia czapek.

Pranie czapki z daszkiem w pralce

Czy można prać czapkę z daszkiem w pralce? Tak, jednak powinna ona posiadać tryb prania ręcznego. Kluczem do zachowania czapki w dobrej kondycji jest niezbyt ciepła woda i krótki cykl prania. Podczas takiego prania, w bębnie pralki nie powinno znajdować się nic innego. Jest to rozwiązanie mało ekologiczne i nie ma gwarancji, że czapka nie ulegnie zniszczeniu — nie każdą czapkę można prać w pralce, a nie zawsze producent umieszcza wszystkie niezbędne informacje dotyczące prania konkretnych modeli na metce.

Jak suszyć czapkę z daszkiem?

Odradza się suszenie czapki w suszarce automatycznej. Wysoka temperatura może przyczynić się do odkształcenia daszka. Najlepiej pozwolić wyschnąć czapce w sposób naturalny, na przykład na suszarce do bielizny. Lepiej nie wystawiać prania na słońce, ponieważ kolory mogą wyblaknąć, a tego nie chcemy, prawda? Pozostaw więc czapkę w zacienionym miejscu lub w pomieszczeniu.

Najbezpieczniejsze rozwiązanie

Najlepiej, gdy pierzesz dziecięcą czapkę ręcznie. Letnia woda i delikatny (również dla twoich dłoni) preparat czyszczący świetnie poradzi sobie z odświeżeniem nakryć głowy. Na plamy tłuste, powstałe w wyniku kontaktu z olejkiem do opalania, proponujemy użycie płynu do naczyń. Nie niszczy tkanin i stworzony jest z myślą o tego rodzaju zabrudzeniach.

Jeżeli daszek czapki wykonany jest z tektury, nie powinno się jej moczyć. Wówczas do jej czyszczenia należy użyć gąbki zwilżonej wodą z dodatkiem środka czyszczącego i delikatnie przecierać wewnętrzną taśmę. Należy zrobić to delikatnie, aby nie wytrzeć materiału.

Środki czyszczące

Z pewnością należy unikać preparatów, zawierających wybielacz. Tego rodzaju środek z pewnością pozbawi dziecięcą czapkę pięknych kolorów. Rekomendujemy użycie delikatnego proszku lub płynu do prania, a najlepiej szarego mydła.

Podsumowując, aby dziecko długo cieszyło się swoją ulubioną czapką i chętnie ją zakładało, powinna być czyszczona w odpowiedni sposób. Pranie ręczne z dodatkiem nieinwazyjnego detergentu sprawia, że dziecięce nakrycia głowy są higieniczne i wyglądają estetycznie. Unikaj wysokich temperatur, czyszczenia mechanicznego i silnych środków chemicznych, a czapka twojego dziecka długo pozostanie w idealnym stanie.