Jak wspólnie z dziećmi stworzyć kule z nasion dla ptaków?

Zimą, gdy całe pożywienie dla zwierząt zostanie pokryte warstwą śniegu, warto dokarmiać szczególnie ptaki, które mają w tym czasie mocno ograniczone możliwości samodzielnego zorganizowania sobie pokarmu.

My w ramach wspólnie spędzanego czasu przed Świętami postanowiliśmy wykonać wraz z dziećmi kule z nasion dla ptaków oraz karmnik z dużej plastikowej butelki po wodzie. Warto rozmawiać z dziećmi o dbaniu o zwierzęta oraz dawać im przykład i pokazywać, w jaki sposób można to robić. 

Jak przygotować karmnik dla ptaków w duchu zero waste? Wystarczy przygotować:

 • plastikową pięciolitrową butelkę po wodzie 
 • kawałek drutu
 • klej na gorąco
 • mazak permanentny
 • nożyczki

W przygotowanym według naszego pomysłu karmniku możemy umieścić zarówno nasiona luzem, jak i kulę dla ptaków. Warto tutaj zwrócić uwagę, że ptaki nie powinny być karmione chlebem. Dlatego w naszym karmniku znajdą się tylko ziarna, które mogą być spożywane przez ptaki, bez szkody dla ich zdrowia.

Zaczynamy od zrobienia dziurki w nakrętce butelki za pomocą nożyczek.

Przez dziurkę przekładamy drut i zaginamy go z dwóch stron – ma przylegać do nakrętki, a na dole powstaje haczyk.

Następnie przyklejamy drut do górnej części nakrętki za pomocą kleju na gorąco, dzięki czemu nasz haczyk na kulę będzie nieruchomy i stabilnie podtrzyma wiszące przysmaki.

Później zabieramy się za wykonanie otworu w butelce, który będzie stanowił wejście dla ptaków do karmnika. Najpierw mazakiem rysujemy sobie wzór, a następnie nożyczkami wycinamy otwór. Jest to zadanie dla dorosłych lub starszych dzieci.

Karmnik w nurcie zero waste gotowy!

Teraz zabieramy się za przygotowanie kul z nasion dla ptaków. Należy przygotować:

 • 1 kg dowolnych nasion lub gotową mieszankę ziaren dla ptaków
 • 2 opakowania żelatyny 
 • szklankę gorącej wody
 • tasiemkę lub cienką wstążkę
 • nożyczki
 • formy do ciastek lub silikonowe foremki do muffinek (sprawdzi się również blaszka do muffinek z papierowymi papilotkami)
 • papier do pieczenia lub inny do podłożenia pod formy

Żelatynę zalewamy gorącą wodą w garnku i dokładnie mieszamy tak, by nie było grudek.

Do tak przygotowanej żelatyny dodajemy stopniowo paczkę nasion – powstała masa powinna być gęsta, jednak nie za bardzo, by móc przełożyć ją do foremek lub papilotek.

Następnie za pomocą łyżki przekładamy nasiona z żelatyną do foremek wyłożonych na papierze do pieczenia.

Masę w foremkach wyrównujemy od góry i w każdą „kulę” wkładamy pociętą na mniejsze części słomkę tak, by dosięgnęła podłoża. Dzięki temu zabiegowi otrzymamy dziurki do przełożenia wstążki do zawieszenia.

Foremki z nasionami odkładamy w chłodne miejsce, by żelatyna stężała.

Teraz pozostaje już tylko wyjąć kule z foremek i usunąć z nich słomki, a przez dziurki przełożyć wstążki lub tasiemki. Ich końce związujemy, dzięki czemu powstają gotowe przekąski dla ptaków do zawieszenia na gałęziach drzew.

Jedną kulę wieszamy we wcześniej przygotowanym karmniku, a resztki nasion, które zostały po tworzeniu kul, możemy wysypać na spód butelki.

Tak przygotowane kule pozostaje już tylko zawiesić na drzewach pod domem.

Przy okazji robienia kul dzieci odkryły właściwości żelatyny, miło spędziły czas i przede wszystkim zrobiły coś dobrego dla innych istot. Od najmłodszych lat warto uczulać dzieci na potrzeby naszych „braci mniejszych”. Kształtowanie wrażliwości z pewnością zaprocentuje w przyszłości.