Jak włączyć dzieci w przygotowania do Świąt?

Dzieci bardzo chętnie biorą udział w przygotowaniach do Świąt. To czas dla rodziny i nigdy nie jest za wcześnie, aby zaangażować dzieci w proces przygotowań! Przygotowania do Świąt z dziećmi może być doskonałym sposobem na nawiązanie więzi i stworzenie wspomnień. Jest to też świetna okazja do nauki pomagania w domu i włączania się w życie rodzinne. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób możesz zaangażować swoje dzieci w przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w tym roku.

Wspólne dekorowanie

Dekorowanie domu z dziećmi to ekscytujące zajęcie. Zanim przystąpicie do działania, możesz zaproponować dziecku własnoręczne wykonanie ozdób. Inspirację jak wykonać zimowe ozdoby DIY znajdziesz w tym artykule: Zimowe ozdoby z papieru — DIY dla dzieci

Gdy dekoracje są gotowe, pozwól dzieciom wybrać miejsce i wieszać ozdoby.

Jeśli są wystarczająco duże, daj im drobne zadania, takie jak sortowanie dekoracji lub mierzenie okien pod kątem długości świetlnej girlandy czy zaplanowanie rozmieszczenia ozdób na choince.

Wspólne przygotowania w kuchni

Świąteczne gotowanie bywa dla rodziców stresujące. Dla dzieci to emocjonujący czas, ponieważ w domu się dużo dzieje. Niekiedy dzieci nie są angażowane w pomoc w kuchni w obawie, że się oparzą, coś wyleją albo zrobią coś nie do końca tak, jak by rodzice sobie tego życzyli. Czytaj dalej i dowiedz się jak zaangażować dzieci w pomoc kuchenną, aby były bezpieczne i szczęśliwe.

Ugniatanie ciasta – brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. 🙂 Upewnij się, że Twój szkrab umył ręce i pozwól mu wyrabiać ciasto. To prosta czynność, która ma wiele zalet:

  • Dziecko odczuwa radość z zaangażowania w świąteczne przygotowania, 
  • poczuje dumę, gdy zobaczy efekt,
  • jest to trening manualny i sensoryczny,
  • wspólnie spędzacie czas.

Własnoręczne wykonywanie prezentów przez dzieci

Możesz zaproponować dzieciom wykonanie kartek świątecznych dla bliskich. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze pisać, może przyozdobić kartkę rysunkiem. Życzenia można też wydrukować i wkleić, a  dziecku powierzyć zadanie ozdabiania.

Prezenty wykonane przez dzieci są wyjątkowe i niepowtarzalne. Każdy rodzic zna radość z otrzymywania prezentów, które zostały z miłością wykonane przez ich dzieci. Od kartek z domowymi dekoracjami i rysunkami po rzeźby z modeliny czy naszyjniki z makaronu. Te prezenty rozwijają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Takie prezenty nie tylko mają wartość sentymentalną, ale także stanowią doskonałą pamiątkę, którą rodzice mogą zachować przez długi czas.

Jeśli chodzi o zrobienie czegoś wyjątkowego dla ukochanej osoby, dzieci potrafią być niezwykle pomysłowe. Za pomocą podstawowych materiałów rzemieślniczych, takich jak karton, farby, brokat, klej i markery, mogą tworzyć niesamowite dzieła sztuki lub przydatne przedmioty, takie jak magnesy lub pudełka na biżuterię. Nawet jeśli prezent wygląda na prosty z zewnątrz, będzie wypełniony miłością od wewnątrz.

Warto włączać dzieci w przygotowania do Świąt. Ozdabianie domu, dekorowanie choinki czy gotowanie to sposoby, dzięki którym dzieci będą mogły czuć się ważne i potrzebne. Nie można zapomnieć, że świąteczne przygotowania, to wspaniała okazja do spędzania wspólnie czasu i tworzenia rodzinnej atmosfery.