Jak ubrać dziecko do spania?

Na spokojny sen twojego dziecka ma wpływ wiele czynników. Z tego artykułu dowiesz się, jak zapewnić dziecku spokojny i zdrowy sen, jaka powinna być temperatura w pokoju dziecka oraz jak ubrać dziecko do snu.

Sen to czas regeneracji i wypoczynku. Mózg ma czas na przetworzenie tego, co działo się w ciągu dnia. Dziecko wówczas zapamiętuje, analizuje i układa sobie w głowie wszystkie bodźce, z którymi zetknęło się w ciągu dnia. Dlatego spokojny i nieprzerwany sen jest tak ważny dla rozwoju malucha. 

Jaka temperatura w pokoju dziecka, gdy śpi?

Optymalna temperatura w pokoju dziecka w nocy to przedział 16-19 stopni Celsjusza. Organizm lepiej regeneruje się w niższych temperaturach – podaje psycholog Magdalena Smolik.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, roztocza – będące przyczyną wielu alergii – rozwijają się w temperaturze 21-28 stopni i wilgotności 60% – 80%. Dlatego redukcja temperatury w pokoju dziecięcym do maksymalnie 20 stopni, korzystnie wpłynie na zdrowie, zwłaszcza u alergików.

Nasuwa się też pytanie: jaka temperatura w pokoju noworodka? Dla noworodków rekomendowana jest temperatura między 18 a 21 stopni.

Ile powinna wynosić wilgotność w pokoju dziecka? 

Dla dobrego snu twojego dziecka, poza temperaturą „ważna jest też wilgotność powietrza w pomieszczeniu – najlepiej, jeśli znajduje się w przedziale 40-60%. Niektóre termometry i nawilżacze powietrza mają funkcje mierzenia tego parametru. Jeżeli kaloryfery są odkręcone – powietrze jest mniej wilgotne, co sprzyja wysuszaniu śluzówek, a to już prosta droga do infekcji”, ostrzega Magdalena Smolik.

Jak ubrać dziecko do snu?

Sen to czas, gdy organizm odpoczywa, dzieci ruszają się mniej, co sprawia, że ciało wychładza się szybciej. Dlatego należy zadbać o komfort termiczny dziecka. Podczas snu temperatura ciała obniża się od 0,1 do 1 stopnia. Mimo tego należy uważać, aby dziecku nie było za gorąco.

Jesienne piżamy dziecięce występują głównie w wariancie bluzki z długim rękawem oraz spodni z długą nogawką. Dzięki temu można obniżyć temperaturę powietrza w sypialni dziecka, ponieważ taka piżama sprawi, że dziecku będzie ciepło. 

Piżamy sprzedawane przez markę Cococdrillo, wykonane są z bawełny czesanej, co czyni je niezwykle miękkie w dotyku. Dzięki ciekawym wzorom maluch chętnie będzie zakładał taki strój do spania. Bawełna to materiał dobrze oddychający, co zapewni dziecku komfort w nocy.
Zarówno piżama chłopięca, jak i piżama dziewczęca marki Cococdrillo posiadają Certyfikat EKO5 oraz spełniają normę bezpieczeństwa PN-EN 14682.

Czy okrywać dziecko, gdy śpi?

Tak, jednak lepiej jest przykryć dziecko cieplejszą kołdrą lub nałożyć mu grubszą piżamę, ewentualnie śpiworek, jeżeli się rozkrywa niż ogrzewać jego sypialnię. Na rynku dostępne są też śpiworki z nogawkami dla starszych dzieci. Sprawdzą się w przypadku odkrywających się maluchów i stanowią świetny zamiennik dla kołdry.

Czytanie dziecku przed snem — dlaczego jest takie ważne?

Okiem psychologa:

„Czytanie przed snem pełni funkcję wyciszającą pobudzony po całym dniu układ nerwowy dziecka. Dodatkowo sprzyja budowaniu bliskości poprzez wspólnie spędzany czas rodzica z dzieckiem. Umożliwia omówienie pewnych tematów, które pojawiły się w ciągu dnia i tłumaczenie świata naszym pociechom. Może stanowić też świetny rytuał ułatwiający zasypianie”.

Uspokojenie emocji dziecka i zapewnienie bliskości oraz poczucia bezpieczeństwa sprawi, że maluch będzie mógł spokojnie spać. Przed snem warto sięgnąć po książki – rozbudzają wyobraźnię, uczą i bawią. Oswajanie dzieci z czytaniem sprawi, że chętnie same będą sięgać po książki w przyszłości. Czytanie dziecku przed snem buduje więź między rodzicem a pociechą. Dziecko, słysząc spokojny, znajomy głos może się odprężyć i udać do krainy snów. W ofercie Cocodrillo znajdziesz książki dla dzieci, które idealnie sprawdzą się na wieczorne czytanie dla każdej grupy wiekowej: książki 0-2 lata, książki 3-12 lat.

Kładąc dziecko do snu, należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka w nocy. Zbyt niska lub zbyt wysoka, może zakłócić sen malucha. Równie ważna jest też wilgotność powietrza. Wygodna piżama, aby dziecko czuło się swobodnie i ciepłe słowa rodzica, czytającego książkę przed snem, to przepis na spokojną noc twojego dziecka.