Jak się przygotować dziecko na wyjazd kolonijny?

Każdego roku rodzice muszą zdecydować o dziecięcych wakacjach. Wspólny rodzinny wyjazd czy samodzielny wyjazd dziecka na kolonie? W tym artykule z czym wiążą się oba te wybory.

Kolonie 2022 dla dzieci to nauka samodzielności

Alternatywą dla wczasów rodzinnych jest obóz letni dla dzieci. 

Zapisanie dziecka na kolonie czy obóz to rozwiązanie wygodniejsze dla rodziców. Nie trzeba bowiem martwić się o organizację zabaw i atrakcji dla dzieci, ponieważ są one już uwzględnione w planie obozowego dnia.

Wakacje bez rodziców to też ciekawa forma testu samodzielności. Uczestnik obozu musi się sam ubrać, zjeść i umyć. Wychowawcy oczywiście pomagają we wszystkich czynnościach, jednak dziecko mimo wszystko ma poczucie, że musi samo o siebie dbać. 

Obóz to też lekcja empatii i zdobywanie umiejętności pracy zespołowej i grupowej odpowiedzialności. Dzieci uczą się zwracać uwagę na innych i uczą się doceniać wartość płynąca ze współpracy. Maluchy obserwują siebie nawzajem i uczą się nowych sposobów radzenia sobie z emocjami czy nowych form spędzania wolnego czasu. Umiejętność dostosowania się do grupy jest niezwykle cenna i rozwijająca.

Dziecko na obóz trzeba przygotować. Spakowanie niezbędnych rzeczy może okazać się nie tak łatwym zadaniem, jakby się zdawać mogło. Chcąc dla dziecka jak najlepiej, rodzice pakują do dziecięcej do walizki mnóstwo rzeczy, żeby dziecku niczego nie brakowało. Torba wyjazdowa ma jednak ograniczoną pojemność i nie warto napychać jej maksymalnie. O ile rodzicowi przed wyjazdem uda się domknąć taką walizkę, tak dziecku, które będzie się pakowało na powrót samodzielnie już nie. 

Jakie ubrania spakować dziecku na obóz?

Na pewno na wyjazd wakacyjny warto zabrać dla dziewczynki legginsy z krótkimi nogawkami. Są wygodne i pasują do wszystkiego. Zapewni to komfort przy kolonijnych aktywnościach, których jest bardzo dużo. W tym sezonie dużą popularnością cieszą się też letnie kombinezony. Dzięki temu, że są jednoczęściowe, odpada dylemat łączenia ze sobą poszczególnych części garderoby.

Hitem sezonu są ubrania z efektem farbowania tie dye. Jest to metoda dająca efekt ręcznego zanurzania tkanin w wodzie z barwnikiem. Obserwujemy go zarówno w modzie dziewczęcej, jak i chłopięcej. Dla chłopca świetnie sprawdzi się T-shirt bez rękawów w zestawie z krótkimi bawełnianymi spodniami. Na każdym wyjeździe dzieci powinny być ubrana przede wszystkim wygodnie.

Jak spakować dziecko na kolonie opisaliśmy szerzej tutaj:

https://kidsarekids.eu/jak-przygotowac-dziecko-do-wyjazdu-kolonie-2022/

Wyjazdy bez rodziców są dla większości dzieci bardzo ekscytujące. Spotkania ze znajomymi, poznawanie nowych osób i wycieczki są frajdą dla maluchów. Zarówno kolonie, jak i wspólne rodzinne wyjazdy, dzieciaki pamiętają do końca życia, dlatego warto poświęcić czas na wybór najodpowiedniejszej dla dziecka formy spędzania wakacji.