Jak pomóc dziecku pokonać nieśmiałość?

 14 stycznia obchodzimy dzień osób nieśmiałych. Dzieci już od najmłodszych lat mogą zmagać się z nieśmiałością, gdy w przedszkolu dziecko jest proszone o zaśpiewanie piosenki czy powiedzenie wierszyka może ogarnąć je paraliżujący strach. W większej grupie osób może bać się zabrać głos. W dalszej części artykułu podpowiadamy, co można zrobić dla dziecka, aby mu pomóc.

Żeby móc pracować nad nieśmiałością należy najpierw ją zrozumieć. Już od pierwszych miesięcy życia dziecka możemy zauważyć, że niektóre niemowlęta są śmielsze od innych. Nieśmiałość dziecka może mieć podłoże genetyczne, jednak na późniejszych etapach rozwoju, wychowanie też ma wpływ na zachowanie dziecka.

Jak pokonać nieśmiałość u dziecka?

Przede wszystkim rozmowa. Zasugeruj dziecku jak może zachować się w konkretnych sytuacjach. Wyjaśnij mu, że jeżeli ktoś zapyta, ile ma lat, niech odpowie i doda coś od siebie. Na przykład „Mam 5 lat i chodzę już do przedszkola”. Dzięki temu dziecko będzie przygotowane na takie pytanie i łatwiej mu będzie się odnaleźć w nowej stresującej sytuacji.

Dawanie przykładu

Chcemy czy nie, dzieci uważnie obserwują dorosłych i ich naśladują. Dlatego ważne jest pokazywanie nieśmiałemu dziecku, przy każdej możliwej okazji, że z każdym można porozmawiać. Nawiązując rozmowę z ekspedientem sklepie czy sąsiadką w windzie w obecności dziecka. Niech zobaczy, że ty- jako jego wzór- jesteś śmiały oraz że w takiej interakcji nie dzieje się nic złego.

Oswajanie z innymi ludźmi

Ułatwiaj dziecku kontakt z innymi. Zapraszaj do pokoju, gdy przychodzą znajomi. Stwarzaj sytuacje, w których dziecko będzie miało okazję do oswajania się z innymi niż rodzice osobami. Odseparowanie od rodziców raz na jakiś czas też mu dobrze zrobi.

Nie stresuj dziecka. Małe dzieci dobrze reagują, gdy słyszą pochwały. Dlatego pozwól dziecku się wykazać. Chwal jego postępy przy każdej możliwej okazji. Pozwolenie dziecku na posiadanie swojego zdania, sprawi, że poczuje się wartościowe. Naucz dziecko wyrażania własnej opinii i negocjuj z nim. To da Ci szansę na wychowanie silnej osobowości.

Trening

Zachęcaj dziecko do występów. Na przykład w domu przed rodzicami albo przed pluszową publicznością. Pomoże to dziecku obyć się z rolą mówcy i pomoże pokonać pierwszą nieśmiałość u dzieci.

Dzieciom jest też łatwiej pokonywać swoje obawy, gdy są anonimowe. Przebranie lub maska doda dziecku odwagi. Może rozda szarlotkę sąsiadom w zabawnym stroju? To byłby duży krok w stronę pokonania nieśmiałości.

Odpowiedni strój, a nieśmiałość dziecka

Odpowiedni ubiór również może pomóc dziecku poczuć się śmielej. Do szkoły czy przedszkola dziecko należy ubrać tak, by było mu wygodnie podczas zabawy czy korzystania z toalety. Za długi rękaw czy za ciasna bluza, mogą sprawić, że dziecko poczuje się niepewne siebie.

Naucz dziecko jak się ubierać. Pokaż, że może założyć gładką bluzeczkę w jednolitym kolorze, a dół stroju mieć we wzorki. W myśl trendu wizerunkowego mix&match warto dziecięcą szafę skomponować tak, by każda góra pasowała do każdego dołu, niezależnie od koloru czy wzoru. Gdy dziecko ubierze się samodzielnie i odpowiednio dopasuje wzory i kolorystykę – pochwal je. Dzieci nieśmiałe bardzo tego potrzebują.

Każde dziecko ma prawo poczuć się niepewnie w nowej czy trudnej sytuacji. Rolą dorosłego jest pokazywać mu świat, wspierać w trudnościach i pozwolić mu na wyrażanie siebie. Dzieci są autentyczne w tym co robią i mówią. Obserwują dorosłych i biorą z nich przykład. Zadbajmy, by czuły się komfortowo w każdej sytuacji. Nad nieśmiałością dzieci można pracować przez kontakt z innymi dziećmi i dorosłymi, poprzez dawanie dobrego przykładu i trenowanie przemówień przed publiką. To, jak dziecko wygląda oraz jak się czuje w danej stylizacji, również ma wpływ na jego komfort psychiczny.