Jak młodzież spędza wakacje?

To, jak młodzież spędza wolny czas, zależne jest od wielu czynników, m.in. od miejsca zamieszkania, pochodzenia społecznego, stylu życia rodziców czy rodzaju szkoły, do której uczęszcza. Nie bez wpływu na preferencje pozostaje też wiek, bo wraz z nim zmieniają się priorytety. Duże różnice w zakresie wybieranych form spędzania czasu wolnego odnotowuje się również między nastolatkami różnej płci.

Spędzanie czasu z nastolatkiem

Młodzież w wieku nastoletnim zazwyczaj coraz mniej chętnie spędza czas z rodzicami – to naturalna kolej rzeczy. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczyn. To jednak wcale nie znaczy, że odtąd nie uda wam się już spędzać wolnego czasu razem. Mimo wszystko warto próbować organizować aktywne wakacje z nastolatkiem. Wycieczki rowerowe, skakanie w parku trampolin czy domowy seans filmowy to propozycje, na które jest szansa, że młodzież się skusi. Dodatkowo, jest to świetna okazja, by rodzice również spróbowali nowych aktywności.  Nawet jeśli nie jesteś typem sportowca, to właśnie różne dyscypliny sportowe są często świetnym źródłem ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z nastolatkiem. Wszak wszelkie sporty można z powodzeniem uprawiać nie w wyczynowej, a w rekreacyjnej wersji.

Nieśmiertelne Podwórko

Wychodzenie na podwórko nie tylko kiedyś, ale także dzisiaj stanowi ważny element pomagający w budowaniu długotrwałych relacji z rówieśnikami. Młodzież nadal najchętniej spędza czas wolny na zabawie i różnego rodzaju aktywnościach poza domem. Karuzela może nie będzie już w centrum ich zainteresowania, ale wspólne rozmowy na ławce czy uprawianie sportów już tak. 

Jednym z popularniejszych ostatnio sportów jest jazda na deskorolce. W większych miastach łatwo znaleźć można skate parki, gdzie młodzież ma do dyspozycji specjalnie przygotowane rampy, na których mogą ćwiczyć triki i akrobacje na desce. Do takich aktywności przydadzą się bawełniane krótkie spodenki oraz czapka z daszkiem.

Tworzenie treści na social media

Młodzież stała się inegralną częścią wirtualnego świata i użytkownikiem najnowszej technologii. Popularne aplikacje na smartfony pozwalają na dość zaawansowaną obróbkę zdjęć i filmów. Umieszczanie tego rodzaju treści stało się jedną z nowych form komunikacji między rówieśnikami. Nagrywanie filmików to okazja do zaprezentowania swojego stylu ubioru i charakteru. Własna ekspresja emocjonalna, wyrażana właśnie przez strój i styl bycia, jest dla młodzieży bardzo istotna bez względu na płeć. Wakacyjny look obfituje w żywe kolory, co młodzież wprost uwielbia.

Wyjazdy zorganizowane

Ta forma spędzania wczasów jest bardzo atrakcyjna dla młodzieży. Mogą oni wówczas odpocząć od rodziców i zdobyć nowych przyjaciół. Zaletą wyjazdów zorganizowanych jest fakt, że młodzież ma możliwość spróbowania wielu nowych aktywności oraz zdobycia umiejętności współpracy w grupie.

Niezależnie od tego, jak młodzież spędza wolny czas w wakacje, warto znaleźć równowagę, między swobodą w wyborze aktywności a bezpieczeństwem pociechy. Pamiętajmy też, że dla młodzieży niezwykle ważne jest spotykanie się z rówieśnikami i wymiana doświadczeń.