Jak ludzie mogą pomóc swoim zwierzętom podczas letnich upałów?
Upał odbija się nie tylko na ludziach, ale także na zwierzętach. Zarówno zwierzęta domowe, jak i te dziko żyjące, posiadają naturalne mechanizmy, które pozwalają im się ochłodzić w upalne dni. Niestety przez ingerencję człowieka w środowisko naturalne, część zwierząt ma mniej cienia czy utrudniony dostęp do czystej wody. W tym artykule podpowiadamy, jak dbać o zwierzęta latem.
Jak zadbać o zwierzęta domowe latem?
Domowe pupile w dużej mierze uzależnione są od swoich opiekunów. Wielu rodziców decyduje się na posiadanie zwierząt, ponieważ jest to dla dzieci dobra lekcja brania odpowiedzialności za drugą istotę. Latem, twoje zwierze może potrzebować szczególnej opieki. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta podczas gorących dni powinny dużo pić. W upalne dni należy zwrócić szczególną uwagę na to, by psy czy koty miały stały dostęp do czystej i chłodnej wody. Nalanie wody do miseczki śmiało możesz powierzyć swojemu dziecku. Z pewnością ucieszy się z tak odpowiedzialnego i ważnego zadania.
Odpowiednie karmienie kota
Koty większość wody pozyskują z mokrej karmy. Można dodatkowo rozrzedzić ją wodą lub polać olejem rybnym w celu dostarczenia większej ilości płynu. Gdy Twój kot z powodów zdrowotnych je tylko karmę suchą, koniecznie powinien mieć dostęp do wody i należy pilnować, żeby rzeczywiście ją pił. Ze względów higienicznych, koty niechętnie będą piły z miski, która stoi blisko jedzenia lub kuwety. Niektóre koty lubią pić wodę ze szklanki, wkładając do niej łapę lub tą, lecącą bezpośrednio z kranu. Obserwuj swojego kota i wybierz najatrakcyjniejszy dla niego sposób pojenia.
Spacer z psem
Gdy jesteś na spacerze poza domem, miej przy sobie termos wypełniony świeżą, chłodną wodą dla swojego pupila. Ekstremalne upały mogą być niebezpieczne dla zwierząt, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak pomóc im się ochłodzić. Taka woda może nie tylko pomóc w nawadnianiu, ale również do zewnętrznego schłodzenia psa. Można to zrobić, spryskując delikatnie psa zraszaczem lub położyć mu wilgotną szmatkę na głowie.
Kolejnym ważnym elementem jest znalezienie cienia. Unikaj pozostawiania psa w pełnym słońcu. Zawsze powinien on przebywać w nienasłonecznionym miejscu i pod naszym nadzorem. Należy unikać długiego przebywania z psem na słońcu. Na dłuższy spacer lepiej wybrać się rano lub wieczorem, w celu uniknięcia największych upałów. Zwróć też uwagę na podłoże, po którym spaceruje twój pies. Asfalt w godzinach 13:00-16:00 nagrzewa się nawet do 50 stopni, co może spowodować poparzenie psich łap.
Nagrzany samochód — śmiertelna pułapka
Nie zostawiaj zwierząt w samochodzie, nawet na chwilę. Temperatura w aucie w ciągu kilku minut potrafi podnieść się o około 10 stopni, co może stanowić śmiertelną pułapkę. Pamiętaj też, że w Polsce dozwolone jest wybicie szyby w samochodzie w celu uwolnienia zamkniętego w nim zwierzęcia. W czasie upałów nigdy nie wolno zostawiać zwierząt samych w aucie, gdyż może to doprowadzić do przegrzania i śmierci zwierzęcia. Jeśli musisz wyjść, weź zwierzę ze sobą i daj mu możliwość ochrony przed słońcem i upałem oraz zapewnij dostęp do wody. Zwierzęta w upalne dni powinny przebywać w dobrze wentylowanym miejscu, w którym będą miały warunki do odpoczynku.
Co można zrobić dla dziko żyjących zwierząt?
Nie tylko zwierzęta domowe są narażone na ryzyko związane z odwodnieniem czy przegrzaniem. Gdy fala upałów nie odpuszcza, dziko żyjącym zwierzętom może zacząć brakować wody, która w naturalny sposób, dzięki opadom deszczu, zbiera się w postaci kałuż, zagłębień liściach czy kwiatów. W przypadku upałów woda z tych miejsc szybko paruje i część niewielkich zwierząt może mieć ograniczony dostęp do wody. Aby zapewnić dostęp do wody ptakom, owadom i innym potrzebującym zwierzętom, warto jest postawić naczynie z wodą w ogrodzie czy na osiedlu.
Takie działania pomogą zwierzętom przetrwać upały. Jeżeli u swojego pupila zauważysz jakiekolwiek objawy choroby, takie jak wymioty, biegunka, utrata apetytu, senność lub ospałość, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii. W przypadku dzikich zwierząt możesz pomóc, dzwoniąc na eko patrol pod numer 986. To specjalny oddział straży miejskiej, który zajmuje się pomocą zwierzętom.
Pamiętaj: Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich zwierząt w czasie upałów, jest zapewnienie im odpoczynku i cienia w najgorętszych porach dnia oraz dużo czystej, chłodnej wody. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci jak dbać o zwierzęta domowe.