Jak dobrze wychowywać dzieci? Tydzień dobrych uczynków
To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i opiekunów. Nie ma jednej recepty na to, żeby dziecko było dokładnie takie, jak chcemy. Dlaczego? Każdy z dorosłych ma swoje doświadczenia, swoje poglądy i przekonania. To, co dla jednego rodzica jest zachowaniem akceptowalnym, dla innego jest zupełnie niedopuszczalne. Inną kwestią jest fakt, że każde dziecko ma swój charakter. Sposób zachowania się dziecka jest kształtowany przez otoczenie, w jakim dziecko się znajduje i z jakimi wartościami spotyka.
Jakie zasady warto wpoić dziecku?
Metod wychowawczych jest bardzo wiele. Jest to tematem, wielu dyskusji oraz książek, dlatego nie będziemy się na tym skupiać. Zaproponujemy natomiast kilka trików, dzięki, którym zarówno wy, jako rodzice, jak i dziecko, będziecie się czuć lepiej.
Mapa dobrych uczynków
Wartości, które chcesz wpoić swojemu dziecku, wymagają treningu. Proponujemy tutaj stworzenie Mapy dobrych uczynków. Co to takiego? Już tłumaczymy.
Każdy dobry uczynek zobrazowany jest na kolorowance, po jednej na każdy dzień (oczywiście może być ich więcej!). Gdy dziecko spełni dobry uczynek, może pokolorować obrazek. Pod koniec tygodnia z gotowych kolorowanek tworzymy wielką mapę, pokazującą jak dużo dobrych rzeczy udało się dziecku zrobić. To powód do dumy zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica! Poniżej znajdziesz kilka tematów.
Mówienie o emocjach
Uczenie dzieci mówienia o tym co czują, sprawia, że rodzice mają większą łatwość w zrozumieniu intencji i powodów występowania konkretnych zachowań.
Jeżeli dziecko płacze, zapytajmy o powód, używając słów określających emocje. Oto przykłady:
Kubuś, przestraszył Cię ten samochód, tak?
Kasiu, widzę, że się zdenerwowałaś. Jak mogę Ci pomóc?
Agatko, stresujesz się przed pójściem do przedszkola, rozumiem Cię.
Pozytywne nazwy emocji też są warte uwagi:
Aniu, czy nasza wycieczka sprawiła Ci radość?
Widzę, że Cię zachwycił Twój nowy pokój.
Dzięki tak skonstruowanym komunikatom dziecko zaczyna rozumieć różnicę między dobrymi a złymi emocjami i nabiera łatwości w ich przeżywaniu. Dzieci powinny wiedzieć, że mają prawo do emocji i uczyć się odpowiednich reakcji na sytuacje je wywołujące.
Tydzień dobrych uczynków, to nauka empatii
W życiu codziennym swoim przykładem możemy pokazywać dzieciom, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach. Empatii niekiedy uczą nas zwierzęta. Są one zależne od człowieka i świetne w nauce opieki nad drugą istotą. Naucz dziecko dbania o zwierzęta domowe na przykład poprzez naukę karmienia. Jeśli nie mieszka z Wami żadne zwierzątko, może wybierzcie się do zoo?
Dbanie o przyrodę
Nauka dbania o planetę może być bardzo przyjemna. Obejrzenie filmu o ekologii, zasadzenie roślin, zbudowanie domku dla owadów czy wrzucenie nakrętek do odpowiedniego pojemnika to krok w stronę zrobienia miłego gestu dla naszej Matki Ziemi.
Dobrym pomysłem, a przede wszystkim dobrą zabawą, jest dawanie drugiego życia przedmiotom już zużytym. Inspirację znajdziesz, czytając nasz artykuł: https://kidsarekids.eu/jak-dzieci-moga-dbac-o-srodowisko-uczymy-dobrych-nawykow-drobne-uczynki-ktore-pomagaja-przyrodzie
Dzielenie się
Osoby samolubne, nie są lubiane ani jako dzieci, ani jako dorośli. Dlatego od najmłodszych lat warto zwracać uwagę dzieciom na to, że nie są same na świecie, że żyją w społeczeństwie, wśród innych osób, których emocje też należy brać pod uwagę.
Wdzięczność
Magiczne słowo „dziękuję” potrafi zdziałać cuda. Sprawianie przyjemności innym, to wielka frajda. A gdy usłyszymy szczere podziękowanie, czujemy ogromną satysfakcję. Zachęcaj dziecko, żeby było uczynne wobec innych osób.
Dzieci lubią mieć ustalone zasady i chętnie podejmują wyzwania. Pobierz naszą Mapę Dobrych Uczynków, która pomoże Tobie w motywowaniu dziecka do podejmowania miłych i potrzebnych działań, a kolorowanki będą wspaniałą nagrodą!