Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Porady dla dzieci i rodziców
Wakacje to czas, który możemy spędzić na wiele różnych sposobów. Można wybrać się nad wodę, do lasu, na wycieczkę pieszą czy rowerową albo po prostu wypocząć w przydomowym ogrodzie. Niezależnie od tego, jak spędzasz wakacje, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Wakacje to czas, podczas którego dzieci chcą szaleć i korzystać z wolnego czasu, co sprawia, że ich czujność może być zmniejszona. Dlatego rodzic powinien szczególnie zadbać o zapewnienie dziecku warunków do bezpiecznego wypoczynku.
Bezpieczeństwo nad wodą
W wakacje wszyscy chcą się odprężyć i schłodzić. Najczęściej w tym celu wybieramy się nad jezioro, morze lub basen. Żeby w pełni cieszyć się z uroków zabawy nad akwenami wodnymi, warto zwrócić uwagę na kilka nieoczywistych sytuacji, które możecie napotkać podczas spędzania czasu na plaży.
Jeśli wybraliście rodzinne wakacje nad morzem lub oceanem, należy liczyć się z tym, że w wodzie można spotkać przeróżne zwierzęta. Obserwacja ich będzie z pewnością bardzo fascynująca, natomiast warto uczulić dziecko, że spotkanie z niektórymi stworzeniami może być mało przyjemne.
-
Meduzy, jeżowce i inne stworzenia
Oparzenie meduzy przypomina dotknięcie nagrzanego piekarnika. Zaskoczone przeszywającym bólem dziecko może wpaść w panikę i zachłysnąć się wodą. Należy uświadomić dziecku, że morze to świat wodnych zwierząt i należy zwracać uwagę na to, co wokół nas pływa. Mniejsze meduzy nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Każda meduza parzy, natomiast ich jad nie jest silny na tyle, żeby człowiek odczuł negatywne skutki poparzenia. Jednak im meduza jest większa (nierzadko też piękna i kolorowa, co może zaciekawić twoją pociechę), tym większe jest ryzyko, że dotknięcie jej będzie bolesne, dlatego też trzeba na nie uważać.
Co zrobić w przypadku poparzenia przez meduzę? Udaj się do budki ratownika i zgłoś sytuację. Powinien on mieć w apteczce ocet winny, który łagodzi działanie toksyn. Obserwuj dziecko pod kątem objawów takich jak wymioty, utrata przytomności. Jeśli wystąpią — konieczna będzie pomoc lekarska. Taka reakcja zdarza się jednak rzadko.
Wyjeżdżając w konkretny region, przeczytaj jakie niebezpieczne zwierzęta go zamieszkują, żeby się odpowiednio przygotować.
-
Niebezpieczne dno
Skakanie do wody, gdzie nieznana jest głębokość, niesie za sobą ryzyko kalectwa lub nawet śmierci. Kształt dna potrafi się zmieniać w wyniku wielu czynników takich, jak np. ruch wód morskich czy przemieszczanie się w wodzie konarów drzew, czy dużych śmieci. Dzieci lubią skakać do wody, dlatego warto upewnić się, że miejsce, w którym się bawią, jest bezpieczne.
Innym zagrożeniem są zwierzęta żyjące na dnie mórz. Nadepnięte mogą zrobić krzywdę. Przykładem są jeżowce. Ładnie wyglądające kuleczki żyjące między skałami, mogą być niebezpieczne. Niektóre gatunki w swoich kolcach mają jad, który powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Nawet kontakt z niejadowitym jeżowcem może w konsekwencji spowodować infekcję bakteryjną. Wchodząc do wody, warto założyć dziecku (i sobie!) specjalne buty do wody, które chronią przed niespodziankami na dnie, takimi jak właśnie jeżowce czy ostre kamienie.
Pływanie na sprzętach wodnych
Żaglówki, rowerki wodne, kajaki i bardzo modne ostatnio deski SUP (Stand Up Paddle) to dla dzieci niesamowita przygoda. Przed wejściem na jakikolwiek sprzęt warto ustalić z dzieckiem pewne zasady:
- zakładamy kapok
- nie wychylamy się
- nie skaczemy
- bezwzględnie słuchamy się opiekunów/ratowników
- zabezpieczamy się przed słońcem (krem z filtrem + nakrycie głowy)
Sprawdź pogodę
Niezależnie od tego, czy spędzasz wakacje w kraju, za granicą, nad morzem, czy w górach — pogoda może nie tylko popsuć plany, ale też być niebezpieczna. Latem konieczna będzie ochrona głowy przed słońcem, w celu uniknięcia udaru. Całe ciało należy zabezpieczyć kremem z filtrem UV z wysoką ochroną. Pamiętaj też o nawodnieniu organizmu. Gdy u dziecka dojdzie do ciężkiego odwodnienia, konieczna może się okazać pomoc medyczna. Maleństwa często zapominają o piciu wody, dlatego zawsze trzeba mieć ze sobą butelkę i podawać ją dziecku możliwie jak najczęściej.
Jeśli prognozowane są burze, warto zostać w domu i zrezygnować z wycieczki np. w góry. Gdy zdarzy się tak, że niespodziewanie zaskoczy cię burza, znajdź bezpiecznie schronienie. Może to oczywiste, a dodamy, że drzewo nie stanowi najlepszego schronu 😉 Najlepiej, żeby był to budynek lub samochód.
Jeśli pogoda jest niepewna, warto mieć pod ręką bluzę dla dziecka oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Bezpieczne wakacje w mieście
Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, że nie potrzebuje stałego nadzoru rodziców, upewnij się, że wiesz, gdzie się ono znajduje i że jest bezpieczne. Zadbaj o to, żeby miało ze sobą telefon komórkowy lub inne środki łączności. Ustal z nim plan dnia i granice, w których mogą się poruszać. Bezpieczeństwo na drodze dla dzieci jest bardzo istotne, dlatego przypomnij zasady ruchu drogowego i uświadom, dlaczego nie można rozmawiać z obcymi i przyjmować od nich prezentów.
Jadąc samochodem, przestrzegaj przepisów i stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych kierowców. Pamiętaj też, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka samego w samochodzie, zwłaszcza w upalne dni. Przy temperaturze powietrza równej 30 stopni, po godzinie w samochodzie osiągnie ona 47 stopni. Małe ciałko dziecka nie będzie w stanie się schłodzić, co w konsekwencji może prowadzić do udaru lub nawet śmierci dziecka.
Bezpieczna wycieczka do lasu
Będąc na wycieczce w lesie, zwróć uwagę na swoje otoczenie. Upewnij się, że jesteś świadomy swojego położenia i nigdy nie zbaczaj ze ścieżki. Uczul dziecko na zwierzęta żyjące w lesie. Dziki, węże czy nawet spacerujący bez smyczy pies innych turystów, mogą wyrządzić dziecku krzywdę.
Koniecznie spryskaj dziecko sprayem na owady, a po spacerze obejrzyj, czy nie przyniosło lokatora w postaci kleszcza. Pomimo cienia, jakim obdarza nas las, warto założyć dziecku czapkę, jako dodatkową ochronę przed owadami.
Bezpieczeństwo cały rok
Odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo uczymy dzieci cały rok. Część doświadczeń dziecko zdobywa samo, poprzez odkrywanie świata na swój sposób. Dobrze jest dać dziecku przestrzeń do tego, jednak priorytetem jest rozmowa z dzieckiem i edukacja, jak bezpiecznie spędzać czas. Zadbaj o to, by dziecko wiedziało, jakie mogą być konsekwencje nieostrożności. Taka wiedza przyda się zarówno na wakacjach, jak i w codziennym życiu.
Bezpieczeństwo na wakacjach to bardzo ważna kwestia, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Istnieje wiele zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę, takich jak: utonięcie, upadki, wypadki samochodowe, ataki zwierząt i inne. Dlatego też warto zadbać o to, by dzieci miały zapewnioną możliwość zabawy, która będzie dla nich bezpieczna. Pamiętaj, aby cieszyć się wakacjami odpowiedzialnie. To na barkach rodziców spoczywa bezpieczeństwo pociech, ponieważ one nie mają jeszcze tak rozwiniętej wyobraźni i nie mają świadomości konsekwencji niektórych działań. Bezpieczeństwo na wakacjach niestety często ustępuje dobrej zabawie, co może być tragiczne w skutkach. Bezpieczne dzieci to szczęśliwe dzieci i spokojni rodzice.