Historia pomponów

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięły pompony? Ten kultowy dodatek do odzieży nie wychodzi z mody. Zarówno dziecięce czapki, jak i te dla dorosłych bardzo często ozdobione są tą uroczą dekoracją. Poniżej przedstawiamy historię pomponów.

Pompon to włóczka uformowana w kształt kuli. Może być też wykonana z futerka. Mocowany w górnej części czapki w XVII wieku pełnił praktyczną funkcję. Pompony zaprojektowane zostały dla francuskich marynarzy. Chroniły ich głowy przed urazami, przy schodzeniu na dolny pokład statku. Dzięki temu, że pompony były bardzo miękkie, amortyzowały uderzenia.  

Nie trzeba było długo czekać, aby ten dodatek na stałe zapisał się na modowych kartach przyszłości. 

Dzisiaj pompony pełnią funkcję estetyczną. Stały się cechą charakterystyczną wielu modeli zimowych czapek. Pompony włóczkowe czy futerkowe to element, bez którego trudno wyobrazić sobie zimową czapkę dziecięcą.

Jak zrobić pompon?

Pompon bardzo łatwo można wykonać samodzielnie w domu. Zastosowań ręcznie robionego pompona jest bardzo wiele:

  • Dekoracja ubrań, pledów, poduszek
  • Tworzenie ozdób świątecznych/wielkanocnych
  • Tworzenie zwierzątek
  • Ozdoba prezentu
  • Ozdoba opaski

Wykonanie pompona jest bardzo proste. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, a do ich wykonania wystarczą materiały, które z dużym prawdopodobieństwem masz w domu. Aby rozpocząć, potrzebujesz trochę włóczki w dowolnym kolorze. Przygotuj także nożyczki i metalowy widelec lub kartonowe kółko. Na bazę nada się wszystko to, wokół czego można owinąć włóczkę.

  1. Owiń włóczkę wokół wybranego materiału 10-15 razy, w zależności od tego, jak gęsty chcesz uzyskać pompon
  2. Odetnij koniec włóczki i zawiąż ciasno kolejny kawałek sznurka wokół środka wszystkich nitek; upewnij się, że jest podwójnie zawiązany, aby pozostał bezpieczny podczas następnego kroku. 
  3. Rozetnij włóczkę po obu stronach środka
  4. Palcami uformuj kulkę. W razie potrzeby – wyrównaj nożyczkami. 

Tak przygotowany pompon może ozdobić czapkę, ubranie dla dziecka lub misia, poduszkę czy koc.