Ferie w mieście i pomysły na ferie z dziećmi

Ferie to czas, w którym dzieci mają zimową przerwę w szkole. Przedszkola przeważnie funkcjonują bez zmian. Natomiast pełne energii kilkulatki, domagając się uwagi, mogą nie znaleźć same pomysłu, jak tę energię wykorzystać. Podpowiadamy, jak spędzić ferie zimowe z dziećmi w domu.

Pomysły na ferie zimowe z dziećmi

Wspaniale, gdy mamy możliwość wyjazdu na 2 tygodnie — tak zwykle wyglądały ferie zimowe dla dzieci. 2022 to rok, w którym nadal w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, nie jest tak łatwo wyjechać. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów ratujących dzieci przed nudą. Wskakujcie w ulubiony dres i zaczynamy!

1. Domowy sztuczny śnieg

Piankową zimną masę można wykonać samodzielnie w domu.

Wystarczy 8 opakowań sody oczyszczonej zagnieść z 1 opakowaniem pianki do golenia. Całość wkładamy do lodówki na 30 minut i gotowe! Po tym czasie masę należy wyjąć i jest gotowa do użytku. W celu uniknięcia powstania „zimy” w całym domu sugerujemy masę włożyć dzieciom do miski 🙂 Warto dodać, że soda oczyszczona jest naturalnym środkiem czyszczącym, więc nie ma obawy, gdy zdarzy się, że opuści ona miskę. 

Taka zabawa jest genialnym treningiem sensorycznym dla dzieci. Ugniatanie i lepienie da dzieciom masę frajdy, a dodatkowo rozwinie ich wyobraźnię i twórcze myślenie.

2. Dom z kartonu

Dzieci uwielbiają się chować. Do długich godzin zabawy wystarczy duży karton. Z zamknięcia kartonu można stworzyć dach, sklejając ich końce taśmą. Wszystko zależy od wymiarów kartonu i wzrostu dziecka. Taki kartonowy dom dziecko może ozdobić samodzielnie farbami, kolorowym papierem czy naklejkami. Gdy skończy na pewno samo znajdzie mnóstwo pomysłów na zabawę w swoim nowym lokum.

3. Zadania w kapeluszu

Losowanki! Czy jest coś bardziej ekscytującego dla dzieci? Zadanie jest proste. Do kapelusza (opcjonalnie: czapki, miski, woreczka, słoika) wrzucamy kilka karteczek z zadaniami do wykonania dla dzieci. Podajemy kilka przykładów:

  • zrób 10 pajacyków/przysiadów
  • wypij pół szklanki wody
  • weź kilka sztuk makaronu (np. świderków) i pomaluj na kolory tęczy
  • wymień 5 zwierząt mieszkających w… lesie/morzu/w Afryce
  • przeliteruj swoje imię
  • skacz na jednej nodze przez 15 sekund
  • dotknij czegoś koloru… zielonego/niebieskiego/czerwonego itp
  • zamień się w króliczka i zjedz marchewkę
  • nadmuchaj balon
  • rozwiąż zagadkę: Nie je, nie pije, a chodzi i bije? (zegar)

Dzieci mało piją, czasem niechętnie jedzą warzywa, dlatego warto tego typu zadania przemycić do tej zabawy, dopasowując je do potrzeb dziecka, albo tego co lubi.

Pomysły na ferie zimowe z dziećmi, wcale nie muszą być skomplikowane. Wystarczy odrobina przygotowania, żeby sprawić, że dziecko nie tylko zapomnij o nudzie, ale też rozwinie swoje zdolności manualne i intelektualne.