Dzień Zakochanych (Walentynki)

Walentynki to międzynarodowe święto, które co roku wypada 14 lutego. Jego nazwa czci  katolickiego świętego — Walentego. Możliwe, że jest ono też związane ze starożytnym rzymskim świętem, zwanym Luperkaliami. Polegało ono na poszukiwaniach wybranki swojego serca, poprzez losowanie imion z urny, specjalnie w tym celu przygotowanej.

Obecnie obchodzone walentynki w Polsce, to okazja do okazania ciepłych emocji względem swoich bliskich. Jest to dzień, w którym zakochani obdarowują się prezentami. Przeważnie są to pluszaki, kwiaty czy czekoladki. Poza prezentami warto poświęcić czas osobom, które są bliskie naszemu sercu.

Co na walentynki dla dzieci?

14 lutego wielu rodziców sprawia drobne prezenty również swoim dzieciom. Jest to wspaniała okazja, żeby wspólnie świętować i zrobić coś niecodziennego. Z walentynkami kojarzy się kolor czerwony, może warto tego dnia ubrać się w ten gorący kolor? Na stronie COCCODRILLO znajdziecie ciekawe modowe inspiracje, co przy okazji daje okazję do odświeżenia dziecięcej szafy przed zbliżającą się wielkimi krokami wiosną.

Pomysły na walentynki dla dzieci?

Walentynki to dzień, w którym w szkołach i przedszkolach dzieci przygotowują na zajęciach laurki i wykonują inne prace plastyczne związane ze świętem zakochanych. Niektóre placówki organizują dyskoteki tematyczne, miłosne wróżby czy wysyłanie liścików do kolegów i koleżanek.

Podobne rozrywki można zapewnić dzieciom w domach. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

1. Słoiczek miłości

Przygotuj:

  • słoik / pudełko
  • farbki, wstążki, sznurek, naklejki itp. — do ozdabiania
  • kartki
  • coś do pisania

Daj dziecku słoik do ozdobienia. Może okleić go krepiną, pomalować farbkami do szkła, obwiązać sznureczkiem lub obkleić naklejkami. Przygotuj  kilka kolorowych karteczek i coś do pisania. Zabawa polega na tym, że wszyscy członkowie rodziny piszą na karteczkach miłe rzeczy, komplementy lub wyrażają swoje uczucia i podziękowania.

Dzięki tej prostej czynności, dziecko można nauczyć dawania oraz przyjmowania komplementów i pokazać, jak czasem drobny i niepozorny miły gest, może wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.

2. Wspólne gotowanie

Rodzice często nie dopuszczają dzieci do kuchni, z obawy, że nabałaganią lub z oszczędności czasu, bo przecież sami zrobimy to szybciej. A dzieciaki uwielbiają gotować! Dodawanie i mieszanie składników to dla nich prawdziwa frajda. Walentynki można wykorzystać jako powód do zaproszenia dziecka do wspólnego gotowania. Poniżej kilka pomysłów, co można ugotować razem z dzieckiem:

  • Babeczki z czerwonym lukrem,
  • Ciasteczka w kształcie serc,
  • Ciasto z formy w kształcie serca
  • Sernik na zimno z galaretką, np. truskawkową

3. Serduszka z masy solnej

Do wykonania serduszek potrzebujesz masy solnej. Łatwo przygotujesz ją ze składników, które na pewno masz w domu. Jak zrobić masę solną? Zmieszaj jedną miarkę mąki, jedną miarkę soli drobnoziarnistej i ½ miarki wody. Ugniataj wszystko aż do uzyskania plastycznej masy, w konsystencji przypominającej glinę. W razie potrzeby dodaj więcej mąki, żeby masę zagęścić, albo wody, żeby ją rozrzedzić.

Ulepcie z dzieckiem serduszka. Gdy wyschną, można je pomalować. Widelec będzie inspirującym narzędziem do tworzenia wzorków na sercach. Robiąc dziurkę na górze serduszka, może ono służyć jako naszyjnik lub brelok.
Powyższe pomysły na walentynki dla dzieci, są proste do wykonania w domu i dają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Spędzanie czasu razem i rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna. Jeżeli nie wiesz, co na walentynki dla dzieci będzie najciekawszą propozycją, po prostu je zapytaj. Świętujcie razem Walentynki. Dzieci będą zachwycone!