Dzień przedszkolaka 2021 – powrót do przedszkoli

Celem święta przedszkolaka jest popularyzacja edukacji wczesnoszkolnej w społeczeństwie. Dostęp do wykwalifikowanej kadry opiekunów i edukacji przedszkolnej daje dzieciom możliwość intensywnego rozwoju – kształtowania fizycznego, intelektualnego i społecznego, a także kreowania więzi z rówieśnikami.

Zalety przedszkola:

 • uczy dziecko funkcjonowania w grupie rówieśników i dorosłych,
 • uczy samodzielności,
 • daje dziecku okazję do zdobywania wiedzy edukacji poprzez zabawę,
 • kształtuje i rozwija intelekt dziecka,
 • wpływa na rozwój wyobraźni i kreatywności,
 • rozwija umiejętności językowe.

Rola przedszkola i przedszkolnych przyjaciół w rozwoju emocjonalnym dziecka

Przedszkole jest bardzo ważnym miejscem dla dzieci. Dzięki niemu uczą się relacji międzyludzkich i kształtują swoją dojrzałość emocjonalną poprzez radzenie sobie w różnych sytuacjach z rówieśnikami. Mają również możliwość rozwinięcia samodzielności w miejscu, gdzie są z dala od rodziny i bliskich. Uwidaczniają się w nim różne charaktery i temperamenty dzieci. Z przedszkola wynoszą też bardzo ważną społecznie lekcję – umiejętność funkcjonowania w grupie. „Maluch dowiaduje się, czym jest empatia, a także poznaje zasady współpracy, dzielenia się z innymi dziećmi  oraz rozwiązywania konfliktów. A tych umiejętności, mimo najszczerszych chęci, nie nabędzie, przebywając jedynie z nianią, ciocią, a nawet z rodzicami. Zabawa w grupie rówieśniczej kształtuje postawy akceptacji, podziału pracy i cierpliwości”. tłumaczy Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.

Maluchy w przedszkolu mają również możliwość przyswajania wiedzy i rozwijania wyobraźni podczas zabawy na zajęciach dydaktycznych. „Przedszkolak ma szansę na zdobycie wiedzy i umiejętności, jakich nie zdążyłby przyswoić, spędzając ten czas w domu. Nauczyciel zmotywuje dziecko do pracy, z kolei rówieśnicy zmobilizują je do podejmowania wyzwań. Kilkulatek cechuje się dużą potrzebą ruchu, dlatego nie należy zniechęcać go do odkrywania uroków świata. W przedszkolu ma szansę nie tylko przygotować się na naukę w szkole, ale również „wyszaleć” podczas zabaw z rówieśnikami komentuje Dominika Słowikowska.

Konkurs – stwórz pracę plastyczną “Wymarzone Przedszkole” i wygraj nagrodę!

Świętujemy Dzień Przedszkolaka i z tej okazji ogłaszamy konkurs dla wszystkich maluchów i starszaków! Pytamy dzieciaki o idealne przedszkole. Co decyduje o tym, że przedszkole jest super? Koleżanki i koledzy, fajna pani, ciekawe zajęcia a może kolorowa sala? Swoją odpowiedź należy przedstawić w formie pracy plastycznej a jej zdjęcie zamieścić pod konkursowym postem na naszym profilu FB.

Dla inspiracji przedstawiamy przykładową pracę plastyczną pod tytułem „Wymarzone Przedszkole”. Liczymy na waszą kreatywność i wyobraźnię. Praca może być wykonana w dowolnej technice. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Do wygrania jest 5 bonów o wartości 100 zł na zakupy w e-sklepie coccodrillo.eu

Przeczytaj nasz regulamin.

Do przygotowania pracy plastycznej potrzebujemy następujących materiałów:

 • kartony, jeden większy na przedszkole, drugi może być węższy, ale o tej samej długości, co pierwszy
 • farby w większych pojemnikach lub w tubach oraz wałki lub pędzle do malowania
 • cienki nożyk i nożyczki
 • klej w sztyfcie i taśma klejąca
 • wycinanki – papier kolorowy A4
 • czarny mazak
 • naklejki z filcu w kształcie brązowych i zielonych liści (opcjonalnie do dekoracji)

Grunt to pozytywne nastawienie.

Zabieramy się za malowanie kartonu farbami i wałkami. Odklejamy wszelkie taśmy z boków pudełka, by nie utrudniały malowania. 

Pies nam w tym “pomaga”.

Kolory ścian przedszkola dobieramy według uznania. U nas front budynku jest żółty, a ściany boczne mają kolor niebieski.

Spadzisty dach tworzymy z fragmentu tektury wyciętego z drugiego kartonu. Wycinamy kawałek według własnego uznania – im szerszy pasek, tym wyższy będzie dach.

Przyklejamy go taśmą od spodu do górnych części paczki. Następnie całość malujemy na czerwono.

Gdy farba wyschnie – nożykiem wycinamy okna i drzwi. Następnie z wycinanek tworzymy elementy dekoracyjne na elewację budynku – u nas to falbanki pod dachem, trawka na dole frontu i fragment dachówki na górze.

Wszystko przyklejamy do kartonu za pomocą kleju w sztyfcie. 

W trakcie naszej pracy rozpadał się deszcz, więc przenieśliśmy się pod daszek. 

Starszy twórca przedszkola wykonuje mazakiem napis na froncie budynku tak, by nikt nie miał wątpliwości, co właśnie powstało. 

Z wycinanek powstają jeszcze zasłonki do okien przedszkola, które podklejamy taśmą od środka.

Na końcu dekorujemy front budynku samoprzylepnymi listkami z filcu. 

Przedszkole gotowe, można się bawić 🙂 

Gdy projekt jest gotowy, pora na dodatkowe przyjemności i dalszy proces twórczy polegający na wykonaniu dowolnych dekoracji według uznania młodszych twórców. Rodzice się nie wtrącają, a dzieci malują i dekorują.