Dzień przedszkolaka 2021 – powrót do przedszkoli
Celem święta przedszkolaka jest popularyzacja edukacji wczesnoszkolnej w społeczeństwie. Dostęp do wykwalifikowanej kadry opiekunów i edukacji przedszkolnej daje dzieciom możliwość intensywnego rozwoju – kształtowania fizycznego, intelektualnego i społecznego, a także kreowania więzi z rówieśnikami.
Zalety przedszkola:
- uczy dziecko funkcjonowania w grupie rówieśników i dorosłych,
- uczy samodzielności,
- daje dziecku okazję do zdobywania wiedzy edukacji poprzez zabawę,
- kształtuje i rozwija intelekt dziecka,
- wpływa na rozwój wyobraźni i kreatywności,
- rozwija umiejętności językowe.
Rola przedszkola i przedszkolnych przyjaciół w rozwoju emocjonalnym dziecka
Przedszkole jest bardzo ważnym miejscem dla dzieci. Dzięki niemu uczą się relacji międzyludzkich i kształtują swoją dojrzałość emocjonalną poprzez radzenie sobie w różnych sytuacjach z rówieśnikami. Mają również możliwość rozwinięcia samodzielności w miejscu, gdzie są z dala od rodziny i bliskich. Uwidaczniają się w nim różne charaktery i temperamenty dzieci. Z przedszkola wynoszą też bardzo ważną społecznie lekcję – umiejętność funkcjonowania w grupie. „Maluch dowiaduje się, czym jest empatia, a także poznaje zasady współpracy, dzielenia się z innymi dziećmi oraz rozwiązywania konfliktów. A tych umiejętności, mimo najszczerszych chęci, nie nabędzie, przebywając jedynie z nianią, ciocią, a nawet z rodzicami. Zabawa w grupie rówieśniczej kształtuje postawy akceptacji, podziału pracy i cierpliwości”. — tłumaczy Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.
Maluchy w przedszkolu mają również możliwość przyswajania wiedzy i rozwijania wyobraźni podczas zabawy na zajęciach dydaktycznych. „Przedszkolak ma szansę na zdobycie wiedzy i umiejętności, jakich nie zdążyłby przyswoić, spędzając ten czas w domu. Nauczyciel zmotywuje dziecko do pracy, z kolei rówieśnicy zmobilizują je do podejmowania wyzwań. Kilkulatek cechuje się dużą potrzebą ruchu, dlatego nie należy zniechęcać go do odkrywania uroków świata. W przedszkolu ma szansę nie tylko przygotować się na naukę w szkole, ale również „wyszaleć” podczas zabaw z rówieśnikami — komentuje Dominika Słowikowska.
Konkurs – stwórz pracę plastyczną “Wymarzone Przedszkole” i wygraj nagrodę!
Świętujemy Dzień Przedszkolaka i z tej okazji ogłaszamy konkurs dla wszystkich maluchów i starszaków! Pytamy dzieciaki o idealne przedszkole. Co decyduje o tym, że przedszkole jest super? Koleżanki i koledzy, fajna pani, ciekawe zajęcia a może kolorowa sala? Swoją odpowiedź należy przedstawić w formie pracy plastycznej a jej zdjęcie zamieścić pod konkursowym postem na naszym profilu FB.
Dla inspiracji przedstawiamy przykładową pracę plastyczną pod tytułem „Wymarzone Przedszkole”. Liczymy na waszą kreatywność i wyobraźnię. Praca może być wykonana w dowolnej technice. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Do wygrania jest 5 bonów o wartości 100 zł na zakupy w e-sklepie coccodrillo.eu
Przeczytaj nasz regulamin.

Do przygotowania pracy plastycznej potrzebujemy następujących materiałów:
- kartony, jeden większy na przedszkole, drugi może być węższy, ale o tej samej długości, co pierwszy
- farby w większych pojemnikach lub w tubach oraz wałki lub pędzle do malowania
- cienki nożyk i nożyczki
- klej w sztyfcie i taśma klejąca
- wycinanki – papier kolorowy A4
- czarny mazak
- naklejki z filcu w kształcie brązowych i zielonych liści (opcjonalnie do dekoracji)

Grunt to pozytywne nastawienie.

Zabieramy się za malowanie kartonu farbami i wałkami. Odklejamy wszelkie taśmy z boków pudełka, by nie utrudniały malowania.

Pies nam w tym “pomaga”.

Kolory ścian przedszkola dobieramy według uznania. U nas front budynku jest żółty, a ściany boczne mają kolor niebieski.

Spadzisty dach tworzymy z fragmentu tektury wyciętego z drugiego kartonu. Wycinamy kawałek według własnego uznania – im szerszy pasek, tym wyższy będzie dach.

Przyklejamy go taśmą od spodu do górnych części paczki. Następnie całość malujemy na czerwono.

Gdy farba wyschnie – nożykiem wycinamy okna i drzwi. Następnie z wycinanek tworzymy elementy dekoracyjne na elewację budynku – u nas to falbanki pod dachem, trawka na dole frontu i fragment dachówki na górze.

Wszystko przyklejamy do kartonu za pomocą kleju w sztyfcie.

W trakcie naszej pracy rozpadał się deszcz, więc przenieśliśmy się pod daszek.

Starszy twórca przedszkola wykonuje mazakiem napis na froncie budynku tak, by nikt nie miał wątpliwości, co właśnie powstało.

Z wycinanek powstają jeszcze zasłonki do okien przedszkola, które podklejamy taśmą od środka.

Na końcu dekorujemy front budynku samoprzylepnymi listkami z filcu.

Przedszkole gotowe, można się bawić 🙂

Gdy projekt jest gotowy, pora na dodatkowe przyjemności i dalszy proces twórczy polegający na wykonaniu dowolnych dekoracji według uznania młodszych twórców. Rodzice się nie wtrącają, a dzieci malują i dekorują.
