Dzień Gier Planszowych 2021
Dzień Gier Planszowych 2021 przypada już 10 października. Dlaczego warto grać w gry planszowe? Po pierwsze dostarczają mnóstwa zabawy i rozwijają strategiczne myślenie dziecka. Granie w planszówki zwiększa aktywność mózgu, stymulując te obszary, które są odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Gry planszowe rozwijają inteligencję dzieci, a także wpływają na pogłębienie relacji międzyludzkich i radzenie sobie z porażką w przypadku przegranej.
To coroczne święto miłośników planszówek można uczcić na różne sposoby. Możemy zorganizować domowy, całodniowy turniej gier planszowych dla dzieci i rodziców, lub dla dzieci i ich przyjaciół w naszym domu. To okazja, żeby się spotkać i spędzić ze sobą więcej czasu w świetnej atmosferze. Kolejnym pomysłem na celebrację tego dnia jest stworzenie wspólnie z dziećmi gry planszowej i pionków z tego co mamy w domu. To rozwija kreatywność dzieci, uczy o kształtach i kolorach, a także poprawia koordynację ruchową ręka – oko.
Poniżej opisujemy, jak my poradziliśmy sobie z tym zadaniem. Zachęcamy do wspólnej, kreatywnej zabawy z Waszymi pociechami!
Jak stworzyć grę planszową?
Wykonanie gry planszowej z materiałów dostępnych w domu to naprawdę przyjemne i niewymagające zadanie, które dostarczy rozrywki całej rodzinie.
Potrzebujemy:
- dowolnej kostki do gry;
- kartonu po pizzy lub dowolnego fragmentu kartonu;
- nożyczek;
- kleju w płynie;
- plasteliny;
- mazaków, ołówka;
- kredek;
- opcjonalnie brokatu lub cekinów do dekoracji.
Warto wybrać motyw przewodni gry. My skupiliśmy się Hobbicie, gdyż dzieci uwielbiają poznawać uniwersum „Władcy Pierścieni”. Przygotujemy gry z krasnoludami w tle.
Odcinamy połówkę kartonu po pizzy i przygotowujemy pionki z plasteliny. Nasze pionki mają kształt czapek krasnoludków w różnych kolorach.
Następnie przygotowujemy planszę do gry – mogą to być kółka z ciemnymi konturami, by dzieciom łatwiej było je pokolorować. Zaczynamy od większego kółka START i zygzakiem przechodzimy do największego pola podpisanego META. By łatwiej było rozplanować układ kółek na planszy, najpierw narysowaliśmy je ołówkiem, a potem dzieci poprawiały kontury mazakiem.
Kolorujemy kółka na kilka kolorów. Ważne jest to, aby przemyśleć układ pól, by kółka, na których dzieje się jakaś akcja, nie były zbyt blisko siebie. Dzieci kolorują pola według własnej inwencji, a następnie należy dostosowywać do tego legendę, by niektóre pola się nie wykluczały. Ważne są pola neutralne, na których nic się nie dzieje.
Tworzymy legendę do pól z danymi kolorami. Możemy nawiązać do naszego motywu, lub przygotować krótkie opisy w stylu: „Stoisz 1 kolejkę” lub „Cofasz się 2 pola do tyłu” itd.
Możemy również dowolnie udekorować przestrzeń między kółkami, po których będziemy się przemieszczać. My wykorzystaliśmy do tego celu klej w płynie i cekiny.
Gra gotowa! Najmłodszy gracz jako pierwszy rzuca kostką i zaczyna przygodę, wchodząc w buty krasnoluda. Wygrywa oczywiście ta osoba, która jako pierwsza dojdzie do mety.