Drugie życie śmieci – jak zadbać o planetę i świetnie się przy tym bawić

Każde dziecko powinno zostać nauczone się dbania o środowisko. Podpowiadamy jak można ograniczyć produkcje śmieci. Kreatywne podejście do odpadów oraz dawanie im drugiego życia to trend przyszłości. Dzięki segregacji i przetwarzaniu śmieci powstają nowe, niebanalne produkty. Nasza zabawa ma za zadanie przybliżyć dzieciom koncepcję Zero Waste i nauczyć je nieszablonowego myślenia o zużytych produktach.

Co zrobić ze śmieciami

Jeśli macie w domu niepotrzebne rzeczy zastanówcie się jak ponownie je wykorzystać.

Domowa przetwórnia śmieci

Niektóre śmiecie możecie przetworzyć, aby uzyskać z nich materiał budowlany. Takie zastosowanie śmieci na wielka skalę możemy zaobserwować w przemyśle. W domowych warunkach podobnym pomysłem będzie stworzenie masy papierowej ze zużytych kartonów i papieru, z której z kolei będziecie mogli ulepić piękne figurki.

Drugie życie odpadów

Innym pomysłem na ponowne wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy jest ich praktyczne wykorzystanie w domu. Jeśli masz nadtłuczony kubek zastanów się jakie przedmioty mają podobny do niego kształt i czy w ich przypadku uszkodzenie jest istotne. Szybko wpadniesz na ciekawe pomysły takie jak zastosowanie kubka w roli pojemnika na kredki albo osłonki na doniczkę. Sprawdź jak zmienić zużyte pudełko w planszę do zabawy kolejką.

Nowy dom dla śmieci

Kolejnym pomysłem na odpady, który uchroni je przed wyrzuceniem będzie zaproponowanie ich komuś innemu. Myślicie, że nikt nie chce zużytych produktów? Nic mylnego! To co dla Ciebie jest śmieciem dla kogoś jest skarbem! Zanieś niepotrzebne rzeczy do miejskiej Podzielni, wystaw w internecie na specjalnej grupie lub weź udział w akcji takiej jak Ubrania do oddania. Zobaczysz, że szybciutko znajdziesz dla nich nowy dom.

Nowa sztuka ze starych rzeczy

Sztukę można tworzyć dosłownie ze wszystkiego. Nieużywane już przedmioty będą fantastycznym materiałem na stworzenie rzeźby czy obrazu. Zbierzcie do pudełka niepotrzebne rzeczy i odpadki takie jak, stare zabawki czy kolorowe nakrętki. Zastanówcie się jakie dzieła można z nich zrobić, ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. Z gotowych projektów zorganizujcie galerię.

Projektujemy robota

Naszym pomysłem na śmieci jest zaprojektowanie robota, który wraz z nami pomoże nam posprzątać Ziemię. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy w konkursie, w którym chcemy zobaczyć jak wyglądają Wasze roboty przyszłości i w jaki sposób wraz z Wami uratują nasza planetę.

Pomysł na robota

Imię: Alicja
Ulubione zajęcie: Segregacja śmieci i taniec

Potrzebne materiały: 

Duża nakrętka po słoiku np. od kawy | Plastikowy pojemnik na głowę | Folia aluminiowa | Butelka po wodzie | Talerzyk jednorazowy | Drewniane łyżki | Rolki po papierze | Srebrne foliowe taśmy po kurtynie imprezowej | Gorący klej | Korek i kapsel po butelce | Dodatkowe ozdoby, np. metaliczne taśmy i samoprzylepne kryształki

Wykonanie:

Głowę Alicji zrobiliśmy z plastikowego okrągłego pojemnika po kremie. Owinęliśmy je folią aluminiową. Na twarz przylepiliśmy korek i kapsel, które stały się oczami Alicji. Włosy wykonaliśmy ze zużytej w projekcie igloo kurtyny imprezowej a następnie nalepiliśmy na nie zakrętkę od słoika popularnej kawy.

Tułów Alicji to przecięta butelka po wodzie. Dzięki temu, że jest przezroczysta w środku możemy zaobserwować skomplikowane przewody, które także zostały stworzone z  kurtyny imprezowej. Rączki Alicji to jednorazowe drewniane łyżki, które pomagają jej w segregacji śmieci. Ręce i tułów ozdobiliśmy dodatkowo metaliczną taśmą w kolorze złota i srebra.

Spódniczka wykonana została z plastikowego talerzyka. Wystają spod niej srebrne nogi, które powstały po owinięciu rolek po papierze folią aluminiową.

Alicja zawsze ma przy sobie trzy kosze do segregowania odpadów, które zrobiliśmy z pudełek po herbacie.

Pomysł na robota

Imię: Wojtek
Ulubione zajęcie: Sprzątanie planety Ziemia i imprezy

Potrzebne materiały: 

Opakowanie po jajkach | Pojemniki po plastelinie Play-Doh lub podobne | Klej | Małe pudełko z kartonu | Samoprzylepne ruchome oczy | Zakrętki do butelek | Sznurek | Jednorazowa łyżka | Ozdobne kryształki | Imprezowy gwizdek

Wykonanie:

Głowę Wojtka stworzyliśmy z małego kartonowego pudełka. Przylepiliśmy do niego zakrętki po butelkach oraz plastikowe ruchome oczy.

Ciało Wojtka zrobione jest z pudełka po jajkach w środku którego przetwarzane są śmieci zebrane przez naszego robota. Z Pudełek po plastelinie zrobiliśmy nogi i rękę roboczą – z niej Wojtek wypuszcza na sznurku zbierającą śmieci plastikową łyżeczkę.

Wojtek poza sprzątaniem uwielbia imprezy. W buzi trzyma gwizdek, którym wesoło pogwizduje podczas pracy a jego drugą rękę zrobioną z drewnianej łyżeczki ozdabiają kryształki, które podczas imprezy robią oświetlenie disco.