Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer65600/public_html/kidsarekids/wp-content/plugins/ds-suit/includes/modules/MasonryGallery/MasonryGallery.php on line 447

Dino odkrywcy

eksperyment z buzującymi jajami

Ciężko znaleźć przedszkolaka, którego ominęłaby choćby krótka fascynacja dinozaurami. Wiedza przeciętnego 4-5-6-latka na tematy związane z prehistorią zdecydowanie przewyższa wiadomości niejednego dorosłego. Dla wszystkich rodziców, którzy chcą trzymać fason, podsuwamy ciekawy, a zarazem efektowny eksperyment, który pozwoli zaskoczyć każdego dino-fana.

Dinozaur, czy jajo – co było pierwsze?

Dinozaury są gadami, zatem wykluwały się z jaj. A gdyby zobrazować to w interesujący i zaskakujący sposób? Do zabawy potrzebujemy tylko kilka składników, które w większości znajdziemy w każdej kuchni.

Jeśli masz w domu małego miłośnika prehistorii, olbrzymich gadów i skamielin, to poniższa zabawa z pewnością skradnie jego serce. Gotowi na podróż do świata dinozaurów? 😉

Przepis na buzującą masę

Składniki:

  • Soda oczyszczona – 4 saszetki po 100 g
  • Kwasek cytrynowy – 4 saszetki po 50 g
  • Olej spożywczy – ok. 4-5 łyżek
  • Barwniki spożywcze

Sodę oczyszczoną wraz z kwaskiem cytrynowym wsypujemy do miski. Następnie stopniowo dodajemy olej, który będzie naszym spoiwem. Dokładnie mieszamy i wyrabiamy. Możemy do niej także dosypać barwniki. Dzielimy wówczas otrzymaną masę na partie i dosypujemy wybrane kolory. Czas na formowanie jaj. Możemy w nich schować dowolny skarb lub figurkę. W naszym przypadku są to oczywiście dinozaury.

Przebieg zabawy

Gdy skamieliny są gotowe, możemy przejść do clue całej zabawy. Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy do jaj dodamy odrobinę wody. Możemy ją zakraplać przy pomocy specjalnych pipet lub polewać ze zwykłych kubeczków. Za sprawą wody, kwasek cytrynowy łączy się z sodą i wchodzi z nią w reakcję. A w efekcie nasze jaja zaczynają buzować i powstają barwne, efektowne wulkany. Zwieńczeniem wysiłków jest wydobycie małej niespodzianki ze środka.

Dzieci podczas tej zabawy ćwiczą motorykę małą, precyzję, do tego zapoznają się z podstawowymi zjawiskami chemicznymi. Eksperyment pozwala na swobodne doświadczanie i gwarantuje dobrą i długą zabawę.