Bombki decoupage do zrobienia z dziećmi

Jeżeli lubimy wszelkie prace plastyczne i chcemy wprowadzić dzieci w świąteczny nastrój, możemy zaangażować dzieci we wspólne dekorowanie bombek na choinkę. Żeby jednak nieco urozmaicić tę aktywność, możemy przedstawić im metodę decoupage i w ten sposób stworzyć piękne ozdoby na świąteczne drzewko.

Co to jest decoupage?

Decoupage to technika, polegająca na ozdabianiu przedmiotów specjalnym papierem lub serwetkami. Stąd też nazywany jest techniką serwetkową. Efekt tej metody zdobniczej ma przypominać wzory malowane pędzlem.

Nie jest to wcale trudne, wymaga jedynie zorganizowania kilku akcesoriów – przede wszystkim specjalnego kleju i podkładu, a wykonana praca zapewnia dzieciom wiele satysfakcji.

Co należy przygotować by łatwo i przyjemnie ozdobić bombki metodą decoupage?

  • styropianowe kule i zawieszki do nich
  • serwetki – przekonaliśmy się, że najlepiej sprawdzają się te ze wzorami na białym tle
  • pędzle gąbkowe
  • pędzle płaskie
  • podkład wodny do decoupage
  • klej do decoupage
  • miseczka plastikowa
  • kubki, kieliszki lub inne naczynia, które sprawdzą się w roli podkładek pod bombki
  • nożyczki
  • sznurek lub wstążka do zawieszenia bombek

Bombki umieszczamy w kubkach lub kieliszkach i nakładamy na nie za pomocą pędzelka podkład wodny. Warto zadbać o jednolite pokrycie ozdoby tym białym płynem.

Tak przygotowane kule styropianowe zostawiamy do wyschnięcia i przygotowujemy serwetki, z których wytniemy wzory do przyklejenia na bombkach. Serwetki zwykle składają się z kilku warstw – należy je rozdzielić. W naszej pracy wykorzystujemy jedynie wierzchnią warstwę o najintensywniejszych kolorach.

W międzyczasie możemy przymocować uchwyty do styropianowych kul. Możliwość złapania bombki w trakcie ozdabiania ułatwi nam pracę.

Następnie wycinamy dowolne wzory z serwetek, które w kolejnym etapie przykleimy na styropianowe kule. Nasze dzieci miały pełną dowolność w przygotowaniu wycinanek z serwetek. Najlepiej sprawdzają się jednak serwetki ze wzorami na białym tle – możemy wyciąć jedynie te wyróżniające się elementy, a białe tło zleje się z kulą. O tym jednak przekonaliśmy się w trakcie pracy 🙂

Gdy podkład na kulach jest już suchy, możemy przystąpić do dekorowania bombek. Niewielką ilość kleju wlewamy do plastikowej miseczki. Za pomocą gąbkowego pędzla nakładamy go na styropianowe kule. Następnie, przykładamy wyciętą serwetkę w miejscu posmarowanym klejem, przyciskamy do jej powierzchni i ponownie delikatnie smarujemy klejem na wierzchu.

Stopniowo przyklejamy kolejne elementy, dekorując bombki według uznania.

Tak powstają bombki gotowe do zawieszenia na choince. Wystarczy jedynie przewiązać sznurek lub wstążkę przez uchwyt kul i możemy powiesić je na świątecznym drzewku. Satysfakcja gwarantowana!

Zostało nam kilka niewykorzystanych styropianowych kul i dzieci zapytały, czy mogą pomalować je farbami. Jeżeli więc mamy młodsze maluchy w domu, jest to równie dobry sposób na wspólne przygotowanie ozdób choinkowych.

Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe to przede wszystkim wspólnie spędzony czas. Dzieci z radością zawieszą je na świątecznym drzewku. Tak przygotowane ozdoby na pewno zachwycą pozostałych członków rodziny i będą świetnym wspomnieniem na lata.

Tak DIY bombki prezentują się na choince: