Back to school — czyli jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już za kilka dni pierwszy dzwonek usłyszy wielu pierwszoklasistów, którzy z dumą – a w wielu przypadkach także z lękiem – przejdą przez progi szkoły. Dla rodziców to z kolei ostatni dzwonek, by przygotować swoje pociechy na to nowe doświadczenie. Pierwsze dni w szkole to emocjonalne przeżycie zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Pierwszy dzień w szkole może być stresującym wydarzeniem dla dzieci i ich rodziców

Pierwszy dzień szkoły, szczególnie dla dziecka, które dopiero rozpoczyna z nią swoją edukacyjną przygodę, jest niezwykle przełomowym wydarzeniem, zarówno dla niego samego, jak i jego rodziców. Nowe miejsce, nowi nauczyciele, koledzy oraz koleżanki, a także nowe zadania i wyzwania – tego wszystkiego może spodziewać się nasza pociecha na swoim kolejnym etapie życia.

Jak zminimalizować stres pierwszego dnia szkoły?

Rozmowa

Zanim nadejdzie pierwszy dzień szkoły, warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak sobie wyobraża szkołę, co o niej wie, czego się obawia. Jeśli maluch ma jakieś pytania i wątpliwości, jest to dobry czas na udzielanie odpowiedzi. 

Opowiedz swoją historię

Warto również odnieść się do własnych wspomnień z okresu szkolnego – dzieci bardzo lubią słuchać opowieści rodziców na temat ich własnego dzieciństwa. Warto przy tym pamiętać, aby panować nad swoimi lękami, ponieważ dziecko jest wyczulone na nastroje rodziców i się z nimi identyfikuje. Z tego względu przed poruszaniem stresującego dla dziecka tematu szkoły, należy przemyśleć własne nastawienie do szkoły, aby nie przekazać dziecku swoich lęków z przeszłości.

Zapoznawczy spacer

Przed 1 września wybierz się na spacer z dzieckiem i pokaż mu budynek szkoły. Dzięki temu dziecko pozna drogę do szkoły i pierwszego dnia będzie się czuło pewniej. Taki spacer pomoże dziecku pozbyć się jednej z niewiadomych, co z pewnością uspokoi malca.

Przedstaw zalety

Dodatkowo można zaciekawić dziecko instytucją szkoły, poprzez uświadamianie mu korzyści z przynależności do niej:

  • zawarcie nowych znajomości i przyjaźni 
  • możliwości dowiedzenia się nowych rzeczy (dziecko z natury jest ciekawe świata) 
  • wyjazdy na wycieczki szkolne

Stres w szkole jest i będzie. Warto nauczyć dziecko właściwej reakcji i zamieniania tego stanu w pozytywną motywację.

Wspólne zakupy

Warto także wygospodarować czas na wspólne zakupy z dzieckiem, podczas których będzie mogło podjąć pierwsze decyzje dotyczące np. wyboru koloru piórnika czy bluzki na zajęcia wychowania fizycznego. Wzmocni to również pewność siebie przyszłego pierwszoklasisty.

Poza artykułami papierniczymi niezbędne będą zakupy odzieżowe. Na rozpoczęcie roku szkolnego należy się ubrać elegancko. Kolory takie jak czerń, biel i granat sprawdzą się tutaj idealnie. 

Dla chłopców proponujemy zestaw, który zawiera koszulę z długim rękawem – białą z klasycznym kołnierzykiem, spodnie tkaninowe granatowe lub beżowe i marynarkę w kratę – do przełamania gładkiej koszuli i spodni bez wzoru. Wykończeniem zestawu będzie krawat lub mucha. Dziecko poczuje się bardzo elegancko i zyska pewność siebie. Pomoże mu to też zrobić dobre pierwsze wrażenie na rówieśnikach i pracownikach szkoły.

W zależności od pogody, z marynarki można zrezygnować, a długie spodnie zamienić na krótkie – dobrze, żeby miały długość mniej więcej do kolana.

Stylizacja dla dziewczynki:

Spódnicę i koszulę można z powodzeniem wymienić na sukienkę i rajstopy. Dziecku będzie bardzo miło, gdy pozwolisz mu samodzielnie zdecydować, w co się ubrać.

Powrót do szkoły po wakacjach

Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wczasów nie jest najłatwiejszy. Dzieci przyzwyczajone do dużej ilości wolnego czasu, nagle muszą stawić czoła nowym szkolnym wyzwaniom. Perspektywa konieczności odrabiania prac domowych i bieżącej nauki raczej nie spotka się z radością dziecka. Początkowo może to budzić negatywne emocje.

W szkole też mogą pojawić się nowi koledzy czy nauczyciele, co może być zaskoczeniem dla naszej pociechy. Z tego względu dobrze jest o tym porozmawiać i przygotować dziecko na taką zmianę.

Zestresowany rodzic 

Moment przejścia dziecka z domowego wychowania, na naukę nowych rzeczy w placówce takiej jak żłobek czy przedszkole, również dla rodzica jest sporym wyzwaniem.

Stres rodziców przed taką zmianą jest naturalny. Często jest to pierwszy raz, kiedy rozstaniecie się z dzieckiem na tak długi czas. Dodatkowo dziecku należy przygotować śniadanie, zadbać o wygodny strój czy zawartość plecaka. Brzmi prosto, jednak rzeczywistość może się okazać zupełnie inna, zwłaszcza gdy dziecko również zmaga się ze swoimi emocjami.

Stres dziecka, wybuchy płaczu, agresja czy narzekanie mogą was dodatkowo zestresować lub nawet wyprowadzić z równowagi. Takie emocje dziecka mogą świadczyć o tym, że silnie przeżywa nadchodzące pierwsze dni w szkole, dlatego jako rodzice powinniście być wyczuleni i przygotowani na tego rodzaju emocjonalne wybuchy.

Ból brzucha, mdłości, biegunki lub brak apetytu nie muszą świadczyć o zatruciu pokarmowym – mogą być reakcją obronną organizmu dziecka na stresującą sytuację. Jeżeli zauważyliście u dziecka niepokojące zachowanie lub dolegliwości, mogące świadczyć o negatywnym działaniu stresu, najlepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa, w trakcie której rodzic wysłucha obaw dziecka. Starajmy się kontrolować swoje emocje oraz zachowywać spokój i opanowanie.

Rodzice mogą pomóc pierwszoklasiście przezwyciężyć wewnętrzne obawy związane z pójściem do szkoły poprzez świadome i prawidłowe postępowanie. Powrót do szkoły po wakacjach może być trudny również dla drugo- czy trzecioklasistów. Wykształcenie w dziecku właściwych reakcji na stresujące sytuacje wpłynie pozytywnie na kształtowanie całego życia. Twoja postawa i opanowanie pomogą zarówno tobie, jak i maluchowi przejść przez ten i kolejne dni pełne wyzwań.