6 pomysłów na spędzenie Dnia bez Telefonu Komórkowego
15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. W dzisiejszych czasach wielu z nas – nie tylko dzieci, ale i dorosłych – nie wyobraża sobie spędzenia nawet pół dnia bez komórki. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych użytkowników, statystyki czasu spędzanego z telefonem w ręku są alarmujące. Dzieci często naśladują dorosłych i już od najmłodszych lat dążą do możliwości korzystania z tego wynalazku. Z kolei my – jako rodzice — posługujemy się komórką, aby zająć czymś uwagę pociech. Z czasem telefon komórkowy dla dziecka staje się głównym wypełniaczem czasu wolnego i tu jest problem.
W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić 6 sposobów na kreatywne spędzenie wspólnego popołudnia. Nie wymagają one wielkiego zaangażowania, a gwarantują bardzo przyjemnie spożytkowany czas dla całej rodziny. Warto przetestować je właśnie 15 lipca – Dzień bez Telefonu to dobra okazja dla odłożenia komórek na szafkę i odświeżenia zabaw z naszego dzieciństwa.
1. Warcaby

Warcaby to gra dla małych i dużych. Nasz 4-letni syn już zna zasady i chętnie rozgrywa partyjki z rodzicami lub bratem. Możemy zorganizować nawet mini turniej – każdy gra z każdym i tak zleci nam sporo czasu na zdrowej rywalizacji i przyjemnych rozgrywkach. Nie bez znaczenia jest też walor edukacyjny tak spędzonego czasu.


2. Szachy
Idąc tym tropem, szachy to gra dla bardziej wtajemniczonych. Wymaga więcej skupienia i przede wszystkim znajomości ruchów poszczególnych figur, a w przypadku bardziej zaawansowanych, również strategii gry. Zalet szachów chyba przesadnie reklamować nie musimy. Ta gra rozwija umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, co wprost przekłada się na zdolności typowo szkolne. Nasz 8-letni syn gra już od przynajmniej dwóch lat i bardzo dobrze radzi sobie we wszelkich rozgrywkach z rówieśnikami, więc poprosiliśmy go, by wytłumaczył zasady młodszemu bratu. Obaj chłopcy chętnie zaangażowali się w grę, a 4-letni synek z uwagą słuchał starszaka i z naszą pomocą próbował połapać się, o co chodzi w szachach.


3. Gra w piłkę
W przypadku większości dzieci, zwłaszcza chłopców, idealnym sposobem na wspólne spędzenie czasu będzie granie w piłkę nożną. U nas cała rodzina – w tym mama i pies – uczestniczy w tej aktywności. Sport pozwala łączyć pokolenia, dzieci chętnie grają i z ciocią, i wujkiem, i dziadkiem. Niezależnie od temperatury na zewnątrz – w Święta Bożego Narodzenia również – ubieramy się adekwatnie do pogody i wychodzimy pokopać piłkę.




Oczywiście nie każde dziecko musi lubić ten sport. Warto wtedy poszukać alternatywy. Kiedyś – gry, telefony i komputery nie były tak popularne – dzieci spędzały zdecydowanie więcej czasu na boisku czy to grając w piłkę, czy w koszykówkę.
4. Łapanie motyli
Nasze dzieci potrafią długie godziny biegać po podwórku lub pobliskiej łące i łapać owady. Mają nawet specjalne siatki i klatkę z dziurkami. Oczywiście złapane motylki po jednym dniu wypuszczamy. Chodzi o samą aktywność polegającą na łapaniu i o poznawanie przyrody. Prostą siatkę możemy wraz z dziećmi wykonać w domu.





5. Wiśniowa lemoniada
Lato to idealna pora na przygotowywanie domowych lemoniad. U nas królują wiśnie, więc wspólnie uznaliśmy, że przygotujemy zdrowy, ale słodki, wiśniowy napój dla całej rodziny. Zaangażowanie dzieci w tworzenie takich prostych przysmaków, to również idealny sposób na spędzenie czasu bez telefonu.

Do przygotowania wiśniowej lemoniady potrzebujemy jedynie:
- 1 kg wiśni
- 1 cytryny
- miodu
- ok. 1,5 l wody
- garnka
- dzbanka

Wiśnie umieszczamy w garnku.

Następnie, dodajemy pokrojoną w plasterki cytrynę z wyparzoną skórką.

Dolewamy ok. 0,5 l wody i dodajemy miód do smaku według uznania i własnych preferencji.


Garnek z zawartością stawiamy na gaz i gotujemy przez 15 minut.

Następnie zdejmujemy garnek z gazu i schładzamy. Przecedzamy napój i wlewamy go do dzbanka. Lemoniada najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.



6. Domowe lody
Wspólne przygotowanie domowych lodów to najprzyjemniejsze zajęcie, przynajmniej w przypadku naszych dzieci – lodożerców. W naszym przypadku, ze względu na alergie pokarmowe, w grę wchodzą jedynie lody bezmleczne. Z okazji Dnia bez Telefonu postanowiliśmy wypróbować nieco bardziej skomplikowany przepis i przygotować lody na bazie mleka kokosowego. Jeżeli jednak nie mamy zasobów, by tworzyć coś wymyślnego, równie dobrze sprawdzą się z pewnością lody na bazie zmiksowanych bananów lub truskawek – w tym przypadku radość ze wspólnie spędzonego czasu powinna być równie duża 🙂


Dla zainteresowanych ciut bardziej skomplikowanym przepisem przedstawiamy sposób na wykonanie wegańskich lodów o smaku masła orzechowego.
Składniki:
- puszka mleczka kokosowego (o zawartości kokosa minimum 80%, puszka powinna być schłodzona przed użyciem przez 24 h w lodówce)
- pół słoiczka ulubionego masła orzechowego
- ½ szklanki napoju roślinnego (sojowego lub ryżowego)
- ⅓ szklanki cukru

Do mniejszego garnka wlewamy mleczko kokosowe i dodajemy cukier.


Garnek wraz z zawartością wstawiamy na gaz i – ciągle mieszając – gotujemy przez ok. 15 minut, dopóki mleczko nie zacznie przypominać swoją konsystencją mleka zagęszczonego.

W międzyczasie do większego garnka wlewamy napój roślinny i miksujemy go, by osiągnąć pianę.


Mniejszy garnek zdejmujemy z gazu i dodajemy do niego masło orzechowe, całość dokładnie mieszamy i ponownie zagotowujemy, dopóki nie uzyskamy jednolitej masy.


Masa orzechowa powinna przestygnąć. Po ostudzeniu dodajemy ją stopniowo do pianki z napoju roślinnego, cały czas miksując.

Gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą, przelewamy powstały płyn do szczelnego pojemnika i wstawiamy go do zamrażalnika. Oczywiście dzieci dokładnie oblizują wszelkie łyżki i garnki, tak by nic z lodowej masy się nie zmarnowało 🙂


Po paru godzinach lody są gotowe! Wyszły naprawdę przepyszne.

Telefony komórkowe dla dzieci nie są złe, bowiem pomagają nawiązać kontakt z dzieckiem. Jednak warto zadbać o to, żeby nie stały się jedyną formą dziecięcej rozrywki. Zarówno dzieci, jak i dorośli spędzają zbyt dużo czasu, trzymając smartfona w ręce. Warto więc czasem odłożyć sprzęty elektroniczne i skupić się na sobie nawzajem. Spędzić czas z rodzeństwem, nauczyć się czegoś nowego, poczytać książkę lub zwyczajnie porozmawiać. Możesz wykorzystać powyższe propozycje, lub wymyślać własne. Miłej zabawy!