5 propozycji na prezenty DIY dla babci i dziadka
Własnoręczny prezent na dzień babci i dziadka to naprawdę wyjątkowy podarunek, który na pewno zostanie doceniony przez starsze osoby. Samo przygotowywanie i pakowanie prezentu sprawi dzieciom mnóstwo frajdy. 21 i 22 stycznia obchodzimy wyjątkowe święto, dlatego warto na tę okazję przygotować wyjątkowy prezent dla babci i dziadka. DIY – czyli skrót od angielskiego wyrażenia Do It Yourself: to nic innego jak coś wykonanego samodzielnie. W zakres tego wchodzi wszelkie rękodzieło i różnego rodzaju prace. Warto wykorzystać tą metodę, żeby zaskoczyć najbliższych pomysłowością, kreatywnością, świetnie się przy tym bawiąc
Zastanawiasz się jak zrobić prezent dla babci i dziadka? Poniżej znajdziesz kilka przykładowych pomysłów, które możesz wykorzystać przy tworzeniu prezentu.
1. Dekoracyjna świeczka z ziarnami kawy
Własnoręczne stworzenie świeczki wcale nie musi być trudne. Wystarczy przygotować:
- białe świeczki/wkład do znicza lub jakieś nadpalone końcówki świeczek – my mieliśmy też odrobinę wosku i resztki tealights
- niewielką miseczkę ziaren kawy
- kartkę A4 z bloku technicznego (może być też szara okładka z bloku)
- kawałek bawełnianego sznurka
- patyczek do szaszłyków
- puszkę
- garnuszek z wodą
- miseczkę
- klej i nożyczki
- opcjonalnie wstążkę do dekoracji

Łamiemy świeczki na mniejsze kawałki, tealighty wyjmujemy z metalowych osłonek, pozbywamy się też knotów. Tak przygotowany wosk wkładamy do puszki, którą następnie umieszczamy w garnuszku z wodą. Podgrzewamy garnek, tak by wosk w puszce całkowicie się rozpuścił w kąpieli wodnej.

W międzyczasie przygotowujemy formę na świeczkę ze sztywniejszej kartki (z bloku A4 lub tektury). Sklejamy dwa końce tak, by uformował się szerszy rulon.

To będzie nasza forma, która nada świeczce kształt. Musimy więc stworzyć dno. W tym celu nacinamy rulon wzdłuż od góry, tworząc podobnej wielkości paski.

Paski wyginamy na boki, a następnie zginamy do środka, by stworzyć wspomniane dno formy. Sklejamy ze sobą każdy pasek po kolei.

Tak przygotowaną formę odwracamy dnem do dołu. Sznurek przywiązujemy na środku patyczka, który opieramy na brzegach formy. Drugi koniec sznurka przyklejamy do dna rulonu i zasypujemy go ziarnami kawy. To ulubiony moment dzieci.

Formę ze sznurkiem i kawą wkładamy do miseczki. Zalewamy dno formy odrobiną wosku i czekamy aż zastygnie. Nie należy przejmować się, że trochę wosku wycieknie (dlatego potrzebujemy miski). Gdy wosk zastygnie, dno będzie już szczelne. Następnie, zalewamy ziarenka kawy woskiem i znowu czekamy aż wosk zastygnie. Potem, ponownie wlewamy wosk z puszki do rulonu. Gdy i ta warstwa przybierze postać stałą, możemy dosypać odrobinę ziarenek kawy, które również zalewamy resztą wosku.

Gdy ostatnia warstwa wosku całkowicie zastygnie, odcinamy sznurek, który stanowi knot w naszej świeczce i odrywamy karton. Tektura bardzo ładnie odchodzi od wosku ukazując naszą świeczkę. Prezent dla babci i dziadka ręcznie robiony gotowy!

2. Tacka na biżuterię
Popularne obecnie podstawki/tacki na biżuterię można przygotować samodzielnie w parę chwil. Nawet 3-letnie dziecko z niewielką pomocą rodzica bez problemu stworzy taki podarunek dla babci.
W tym celu potrzebujemy jedynie:
- gliny samoutwardzalnej
- farb
- pędzelków
- opcjonalnie wałka

Wyjmujemy glinę z opakowania, u nas niewielki kawałek tego surowca starczył na przygotowanie dwóch grubszych podstawek na biżuterię. Jedną wyrównaliśmy wałkiem, druga natomiast powstała w całości według inwencji 7-letniego syna.

Podstawki mogą mieć dowolny kształt i wzór, wszystko zależy od inwencji obdarowujących. Nasze dzieci miały dowolność w nadawaniu kształtu tackom na biżuterię. Warto jedynie zasugerować małym twórcom zrobienie wyższych krawędzi, tak by biżuteria nie wypadała z podstawki przy ewentualnym przesuwaniu.

W środku tacek możemy wykonać dowolne wzory/wyżłobienia/stempelki, np. palcami.
Przygotowane podstawki odstawiamy do wyschnięcia. U nas suszyły się na kaloryferze.

Następnie, należy je pomalować i prezent gotowy!

3. Własnoręcznie udekorowany kubek
Na pewno babcie i dziadkowie mają mnóstwo kubków, ale taki udekorowany przez wnuki podarunek jest bezcennym prezentem, z którego przyjemnie będzie się piło kawę.
Wystarczy przygotować:
- kubek w jasnym kolorze (najlepiej biały lub beżowy)
- plastikowy pojemnik, w którym zmieści się cały kubek
- wodę
- lakiery do paznokci, z których mama już nie korzysta
- drewniany patyczek do szaszłyków lub wykałaczkę
- jednorazową rękawiczkę
- przyda się też ręcznik papierowy i zmywacz z acetonem na wszelki wypadek

Do pojemnika wlewamy wodę i po parę kropli lakierów do paznokci w różnych kolorach.

Następnie, mieszamy zawartość za pomocą patyczka i wkładamy do środka kubek, tak by lakiery w wodzie pokryły zewnętrzną stronę naczynia.

Za pomocą patyczka możemy też zrobić wzorki na kubku. Odstawiamy naczynie do wyschnięcia i prezent dla babci i dziadka. DIY gotowy!

4. Musujące serduszka do kąpieli
To ten typ prezentu, który będę musiała zrobić w dużej ilości, gdyż moim dzieciom bardzo spodobała się wizja kąpieli z zapachowym i musującym dodatkiem. Chłopcy od razu zaznaczyli, że teraz robią prezent dla babci, ale potem chcą wykonać takie serduszka dla siebie.
Tutaj potrzebujemy już nieco więcej składników, ale zapewne większość produktów znajdziemy w domu:
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 40 gramów kwasku cytrynowego
- 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
- 80 gramów sody oczyszczonej
- naturalny olejek eteryczny o przyjemnym zapachu
- silikonowa foremka w kształcie serduszek
- opcjonalnie odrobina wody, najlepiej w buteleczce ze spryskiwaczem
- naczynie do mieszania składników
- dekoracyjny słoik, w którym umieścimy gotowe kule
- garnek z wodą

Do naczynia wsypujemy suche składniki: mąkę ziemniaczaną, kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną.

W tym samym czasie umieszczamy miseczkę z olejem kokosowym nad garnkiem z gotującą się wodą, by olej kokosowy mógł się rozpuścić w kąpieli wodnej.

Do miski z suchymi składnikami dodajemy kilka kropli olejku eterycznego.

W kolejnym kroku, wlewamy rozpuszczony olej kokosowy i całość dokładnie mieszamy.

Jeżeli powstała masa jest za gęsta – ciężko będzie się ją przekładało do foremki, należy dodawać po odrobinie wody, najlepiej spryskując zawartość naczynia ze składnikami wodą w sprayu. Za duża ilość wody sprawi, że mikstura będzie się pienić i kule stracą właściwości musujące po kontakcie z wodą w wannie.
Gdy masa będzie miała odpowiednią – wystarczająco gęstą konsystencję, przekładamy ją łyżką do silikonowej foremki. Wyrównujemy zawartość od góry, tak by przygotowane serduszka miały ładny kształt.

Foremkę chowamy do szczelnego pudełka i umieszczamy w lodówce najlepiej na 24 godziny.

Dalej, wyjmujemy serduszka i przekładamy je do ozdobnego słoika, w którym zamierzamy wręczyć prezent babci.

5. Bawełniane torebki z własnoręcznie namalowanym/pokolorowanym wzorem
To również prosty i przyjemny w wykonaniu upominek dla dziadków. Typ wzoru – narysowany obrazek lub pomalowany gotowy rysunek – dostosowujemy do wieku dzieci. Z pewnością każda babcia lub dziadek chętnie wybiorą się na zakupy z torebką ozdobioną przez wnuki.
Czego potrzebujemy?
- bawełnianej torebki gładkiej lub z gotowym do pomalowania wzorek
- kredek i/lub mazaków do tkanin

Wykonujemy obrazek – dziecko może samodzielnie coś namalować lub może poprosić o pomoc uzdolnionego plastycznie rodzica – i kolorujemy go jak najdokładniej za pomocą specjalnych mazaków i kredek do tkanin. Tak wykonany wzór powinien być trwały i, co najważniejszy, będzie cieszył oczy dziadków nawet po praniu.

Prezent dla babci i dziadka diy to wspaniała okazja do spędzenia wspólnie czasu, rozwoju zdolności plastycznych oraz wyobraźni dzieci. Jest to też dobry moment na zaszczepienie w dziecku chęci dawania innym czegoś od siebie. Własnoręczny prezent na dzień babci i dziadka sprawi dużo radości nie tylko obdarowanym, ale też obdarowującym, a rodzicom pozwoli być dumnymi ze swoich pociech.