5 pomysłów na zimowe zabawy na podwórku

Gdy dzieci widzą śnieg, od razu chcą iść na dwór, zjeżdżać z górki na sankach lub jabłuszku. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, nawet zimą, jest zdrowe. Nie warto rezygnować z tej rozrywki, tylko dlatego, że jest zimno. Nie ma złej pogody – są tylko złe ubrania 🙂

W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi, w co można się bawić zimą? Jak odpowiednio ubrać dziecko?

1. Ulepimy dziś bałwana…?

Nieśmiertelna rozrywka od najmłodszych dziecięcych lat, której chętnie oddają się także dorośli. Lepienie bałwana zimą to coś, na co czekają wszystkie dzieci. Guziki z kamyczków, nos z marchewki, miotła z gałązek-to klasyczny „przepis” na bałwana.

2. Bitwa śnieżna

Bitwa na śnieżki z rodziną lub przyjaciółmi to świetny sposób na zachęcenie wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu w miesiącach zimowych. Bitwa rodzice kontra dzieci lub chłopcy kontra dziewczynki będą świetną zabawą. Należy tutaj uważać, aby śnieżki nie były zbyt twarde, aby nikomu nie stała się krzywda.

3. Malowanie na śniegu

Do tej zabawy potrzebne będą:

  • kilka butelek plastikowych
  • barwniki spożywcze
  • woda

Przygotowujemy wodne roztwory z barwników spożywczych. Do butelki wsypujemy lub wlewamy barwnik i mieszamy z wodą. W korkach od butelek robimy dziurki. Najłatwiej zrobić je cienkim metalowym rozgrzanym pręcikiem. Butelki zakręcamy przygotowanymi nakrętkami z dziurką. 

Tak przygotowane wodne flamastry zabieramy na podwórko i rysujemy na śniegu dowolne wzory. Wielkie koła, napisy, obrazki typu serce czy słońce pięknie przyozdobią biały śnieg. W ten sposób można też narysować teren do innych zabaw. Może klasy lub kółko i krzyżyk. Zachęcamy do użycia wyobraźni.

4. Śnieżne kręgle

Zasad gry w kręgle nie trzeba nikomu przedstawiać. Do tej zabawy można wykorzystać butelki, które zostaną nam po malowaniu na śniegu. Śnieżną kulą strącamy jak największą liczbę butelek. 

5. Szukanie skarbów

Na podwórku w śniegu zakop kilka przedmiotów. Mogą to być piłki, foremki, butelki, opakowania po jogurcie lub cokolwiek innego, co wpadnie Ci w ręce. Daj dziecku łopatkę albo ciepłe rękawiczki i rozpocznijcie poszukiwanie skarbów w śniegu. 

Odpowiedni strój dla dzieci do zabaw na śniegu 

Aby w pełni korzystać z uroków zimy, dziecko należy odpowiednio ubrać.

Odzież powinna być luźna i złożona z kilku warstw. Pierwszą warstwą powinien być materiał syntetyczny odprowadzający wilgoć. Drugą materiał izolujący, np. polar. Trzecią warstwą powinna być wodoodporna i wiatroodporna warstwa zewnętrzna, taka jak kurtka narciarska. Dziecięce buty zimowe powinny być nieprzemakalne i mieć dobrą przyczepność, aby zapobiec poślizgom. Czapka na głowę, szalik na szyję, rękawiczki na ręce i można bawić się na śniegu!